settings icon
share icon
Pytanie

Co to znaczy być karconym? W jaki sposób Bóg nas karci?

Odpowiedź


List do Hebrajczyków 12:6 mówi: "Albowiem kogo Pan miłuje, tego karze, i smaga każdego syna, którego przyjmuje". Innym słowem oznaczającym "karcić" jest "dyscyplinować". Fragment ten cytuje Księgę Przysłów 3:11-12, która mówi: "Synu mój, nie gardź karnością Pana i nie miej Mu za złe, że karci tych, których miłuje, jak ojciec syna, w którym ma upodobanie". Właściwa dyscyplina jest dowodem miłości.

W całym Piśmie Świętym Bóg przedstawia siebie jako Ojca. Ci, którzy przyjęli Jezusa jako Zbawiciela, są Jego dziećmi (J 1:12; Ga 3:26). Bóg używa analogii ojciec/syn, ponieważ my ją rozumiemy. Porównuje siebie do kochającego ojca, który nie tylko błogosławi, ale także dyscyplinuje swoje ukochane dzieci dla ich dobra. List do Hebrajczyków 12 pokazuje, że ci, którzy nie przyjmują Bożej dyscypliny, nie są prawowitymi dziećmi (werset 8). Kochający ojciec uważnie obserwuje swojego syna, a kiedy ten sprzeciwia się jego rozkazom i zmierza w kierunku niebezpieczeństwa, ojciec dyscyplinuje go, aby zapewnić mu bezpieczeństwo. Bóg czyni tak z nami. Kiedy narodzone na nowo dziecko Boże zmierza ku grzechowi lub nie chce oprzeć się pokusie, nasz Ojciec Niebieski wprowadza w jego życie karcenie, aby skierować je z powrotem na ścieżkę świętości.

Karcenie może przybrać formę poczucia winy, nieprzyjemnych okoliczności, utraty spokoju, rozpadu związku lub dowolnej liczby negatywnych konsekwencji wyboru grzechu. Czasami karcenie Pana może być fizyczną chorobą, a nawet śmiercią (1 Koryntian 11:30).

Ludzie często pytają, czy Bóg "karze" ich za złe wybory w przeszłości. Cała nasza kara za grzech została wymierzona Jezusowi na krzyżu (Rz 5:9). Gniew Boży został wylany na Niego, aby dla tych, którzy są "w Chrystusie Jezusie" (Rzymian 8:1), nie pozostał żaden gniew. Kiedy oddajemy nasze życie Chrystusowi, naszemu Zastępcy za grzech, nasz grzech zostaje przebaczony i Bóg już więcej o nim nie pamięta (List do Hebrajczyków 8:12; 10:15-18). Jednak często nasze złe wybory w przeszłości przynoszą nieprzyjemne konsekwencje teraz. Bóg niekoniecznie usuwa naturalne konsekwencje grzechu, gdy okazujemy skruchę. Konsekwencje te są narzędziami, których Bóg może użyć, aby nas nauczyć, aby zapobiec powtarzaniu tych samych błędów i aby przypomnieć nam o Bożej łasce.

Przykłady karcenia można znaleźć w całej Biblii. Izraelici nieustannie byli nieposłuszni Bożym przykazaniom (Liczb 14:21-23; Sędziów 2:1-2; 2 Królewska 18:12). Bóg był wobec nich cierpliwy, wysyłał proroków, by ich błagali i wielokrotnie ich ostrzegał. Kiedy jednak odwracali się od Jego przesłania i przyjmowali bożki lub złe praktyki, Bóg sprowadzał na nich karcenie w postaci plag lub ataków wroga (Jeremiasza 40:3). Wciąż ich kochał i w swojej miłości nie mógł pozwolić im na kontynuowanie zachowań, które mogłyby ich zniszczyć.

W Biblii znajduje się również wiele przykładów osobistego karcenia, nawet tych, w których Pan był najbardziej zachwycony - Mojżesza (Liczb 27:12), Dawida (1 Kronik 28:3) i Salomona (1 Królewska 11:11), by wymienić tylko kilku. Zauważmy, że chociaż ci ludzie popełniali błędy i byli za nie karceni, Bóg nie przestał ich kochać ani działać przez nich. Stosował dyscyplinę odpowiednią do przestępstwa, ale zawsze przebaczał prawdziwie skruszonemu sercu. Bóg zawsze przywracał relacje.

Kiedy grzeszymy, możemy oczekiwać, że nasz kochający Ojciec Niebieski nie pozwoli, by uszło nam to na sucho. Ponieważ On nas kocha, pragnie, byśmy prowadzili święte życie (1 Piotra 1:15-16; Rzymian 8:29). Jeśli ktoś wyznaje, że zna Chrystusa, ale prowadzi styl życia pełen nieodpokutowanego grzechu i twierdzi, że "czuje się z tym dobrze", bez żadnych skrupułów, to taka osoba nie jest prawowitym dzieckiem Bożym (Objawienie 3:19; Hebrajczyków 12:5-11; Hioba 5:17; Psalm 94:12; Jana 3:4-12). Bóg "karci każdego, kogo przyjmuje za syna" (Hebrajczyków 12:6).

English



Powrót na polską stronę główną

Co to znaczy być karconym? W jaki sposób Bóg nas karci?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries