settings icon
share icon
Pytanie

Co Biblia mówi o kolektywizmie?

Odpowiedź


Kolektywizm to podejście do podejmowania decyzji, które zakłada, że korzyści dla grupy są ważniejsze niż korzyści dla jednostki. Innymi słowy, kolektywizm mówi, że potrzeby wielu przeważają nad potrzebami nielicznych. Jak w przypadku każdej ludzkiej filozofii, idea ta może być wykorzystana dla dobra lub stać się pretekstem do nadużyć. Biblia przedstawia pozytywny pogląd na kolektywizm, ale także silnie przemawia do wartości jednostki. Umiarkowany pogląd na kolektywizm jest zgodny z Pismem Świętym. Skrajne podejścia nie są.

Biblia zawiera przykłady kolektywizmu. W niektórych przypadkach Biblia opisuje zachowania kolektywistyczne, nie wymagając ich ani nawet nie popierając. Przykładami tego są Dzieje Apostolskie 2:44 i Dzieje Apostolskie 4:32. W innych miejscach Pismo Święte nakazuje jednostkom stawiać potrzeby innych ponad własnymi, jak w Liście do Filipian 2:3 i Liście do Rzymian 12:10. Ogólnym tematem etyki chrześcijańskiej jest ofiarna miłość do innych (Efezjan 5:2). Można powiedzieć, że śmierć Jezusa na krzyżu była ostatecznym wyrazem kolektywizmu, ponieważ znosił On wielkie osobiste cierpienie dla dobra wielu innych ludzi (Rz 5:15-19).

Tak więc kolektywizm ma pewien poziom biblijnego wsparcia. W niektórych przypadkach biblijne jest dawanie pierwszeństwa zdrowiu i dobru grupy przed zdrowiem i dobrem pojedynczej osoby. Jest to część celu dyscypliny kościelnej (1 Koryntian 5:13) i całego celu kar kryminalnych, w tym kary śmierci (Rzymian 13:3-4; Wyjścia 21:12). Jednostki mają swoje prawa i wartość, ale ma je także większe społeczeństwo, które oczywiście składa się z wartościowych jednostek posiadających swoje prawa.

Kolektywizm można jednak posunąć za daleko. Ta sama koncepcja samopoświęcenia i preferowania innych oznacza, że "wielu" ma moralny obowiązek, by nie wykorzystywać "nielicznych". Ma to zastosowanie niezależnie od tego, czy dane osoby są postrzegane jako uprzywilejowane, czy pokrzywdzone. Pismo Święte nie popiera idei odbierania pieniędzy bogatym tylko dlatego, że liczniejsza grupa chce ich pieniędzy (Mt 21:33-41; 25:14-30). Pismo Święte nie zezwala również na to, by liczniejsza grupa osób sprawnych wykorzystywała lub zaniedbywała osoby niepełnosprawne (Jakuba 1:27; Zachariasza 7:8-10).

Biorąc pod uwagę ten kontekst, wydaje się, że Pismo Święte popiera kolektywistyczną postawę w niektórych sprawach, ale postawa ta ma być wyrażana na poziomie indywidualnym, osobistym i dobrowolnym. Bóg oczekuje, że ludzie będą działać w najlepszym interesie innych - ale to, co naprawdę leży w najlepszym interesie wszystkich, może nie być tym samym, co jest popularne lub wymagane przez kulturę. Kluczowe jest uświadomienie sobie, że moralność i podejmowanie decyzji mają w Biblii charakter indywidualistyczny, nawet jeśli moralnym ideałem jest podejmowanie decyzji przyjaznych kolektywizmowi.

Najbardziej katastrofalne nadużycia kolektywizmu mają miejsce, gdy "potrzeby wielu" stają się absolutnym ideałem. Tak długo, jak jakaś polityka, procedura lub prawo mogą być uznawane za korzystne dla "wielu", społeczeństwo wyrażające nierozsądny kolektywizm będzie je znosić. Jest to szczególnie niebezpieczne politycznie: wielkie zło, w tym ludobójstwo, było często popełniane w imię "większego dobra". Jak na ironię, skrajne podejście do kolektywizmu zawsze przynosi korzyści kilku potężnym jednostkom. Praktycznie każdy współczesny tyran odwoływał się do kolektywizmu, aby przejąć władzę, a dyktatorzy regularnie przedstawiają swój autorytaryzm jako konieczny dla dobra całego narodu.

Ostatecznie kolektywizm i indywidualizm są sprzeczne tylko z powodu ludzkiego grzechu. W doskonale bogobojnym świecie to, co jest dobre dla jednostki, jest również dobre dla wielu. Etyka chrześcijańska odzwierciedla przejściową wersję tej idei. Kiedy wielu okazuje współczucie i ofiarną miłość nielicznym, skutkuje to głębszą wartością ludzkiego życia oraz bardziej sprawiedliwym i kochającym społeczeństwem. Kiedy nieliczni okazują pokorę i ofiarną miłość wielu, skutkuje to głębszym docenieniem wpływu Boga i pozwala zaspokoić wyjątkowe potrzeby. Tylko w wieczności, w otoczeniu tych, którzy są całkowicie dostrojeni do woli Bożej (1 Jana 3:1-3), zarówno kolektywizm, jak i indywidualizm mogą być wyrażane w pełni i bez sprzeczności.

English



Powrót na polską stronę główną

Co Biblia mówi o kolektywizmie?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries