Pytanie
Jak chrześcijański posiadacz broni powinien zareagować na rządową konfiskatę broni?
Odpowiedź
W społeczeństwie amerykańskim posiadanie broni jest prawem konstytucyjnym, podobnie jak noszenie broni palnej. Jest to prawo, które wielu Amerykanów uważa za święte, w tym wielu chrześcijan mieszkających w Ameryce. Coraz częściej swobodne korzystanie z tego prawa jest ograniczane przez różne prawa miejskie i stanowe, co zmusza chrześcijańskiego posiadacza broni do rozważenia ważnego pytania: jeśli rząd - lub niedoszły autokrata - pewnego dnia spróbuje skonfiskować całą broń, jaka powinna być odpowiedź?
Podstawowe zasady dotyczące relacji chrześcijanina z rządem można podsumować czterema głównymi fragmentami Pisma Świętego: List do Rzymian 13:1-7, Dzieje Apostolskie 5:29, Ewangelia Jana 18:36 i Dzieje Apostolskie 16:35-39. Mówiąc ogólnie, chrześcijanie mają być posłuszni wszystkim prawom, z wyjątkiem tych, które wymagają od nas popełnienia grzechu; nawet wtedy mamy poddać się karze za nieposłuszeństwo. Biblia nie upoważnia wierzących do nieposłuszeństwa prawom tylko dlatego, że są one niesprawiedliwe lub niewłaściwe, a nawet dlatego, że są sprzeczne z konstytucją danego kraju. Jednocześnie chrześcijanie nie są zobowiązani do bycia całkowicie biernymi lub naiwnymi w swoich działaniach w upadłym świecie. W pewnych sytuacjach nieposłuszeństwo obywatelskie może być biblijnie uzasadnione. Prawa mogą i powinny być wykorzystywane (patrz obrona Pawła w Dziejach Apostolskich 22:24-29).
Ogólnie rzecz biorąc, każde prawo, które nie jest sprzeczne z Bożymi przykazaniami, musi być przestrzegane, nawet jeśli jest ono irytujące dla osoby podlegającej temu prawu. Rozdział 13 Listu do Rzymian wskazuje, że ziemski rząd istnieje nie bez powodu. Sprzeciwianie się prawu opartemu wyłącznie na własnych preferencjach jest sprzeczne z celem, dla którego Bóg ustanowił rząd. Jana 18:36 stwierdza, że przemoc jest całkowicie niezgodna z "obroną" wiary lub promowaniem chrześcijańskich ideałów. Dzieje Apostolskie 5:29 sugerują, że prawa wymagające popełnienia grzechu muszą być łamane, ponieważ prawo Boże jest wyższe niż prawo ludzkie. Dzieje Apostolskie 16:35-39 pokazują zasadność korzystania z istniejących systemów prawnych w pełnym zakresie, w tym w oporze wobec niesprawiedliwości.
Każda sytuacja ma swoje niuanse. Można argumentować, że nawet prawa, które nie zmuszają do grzechu, mogą być niebezpiecznymi prekursorami takich praw. Niektóre prawa ludzkie wydają się kolidować z ukrytymi nakazami biblijnymi, takimi jak obowiązek dbania o rodzinę i jej ochrony, lub z istotnymi aspektami praktyk religijnych. Rewolucja amerykańska opierała się na tej ogólnej sferze argumentów. Niektórzy chrześcijanie sprzeciwiają się dziś związanym z pandemią ograniczeniom dotyczącym uczęszczania do kościoła, uzasadniając to tym, że rząd celuje raczej w kult niż promowanie bezpieczeństwa - zwłaszcza gdy ograniczenia te zwalniają bary, sklepy i kasyna.
Reakcja chrześcijańskiego posiadacza broni na rządową konfiskatę broni lub na potencjalną możliwość takiego "przejęcia broni" powinna być łagodzona powyższymi rozważaniami biblijnymi. Ani broń palna, ani akcesoria do niej nie są częścią naszej relacji z Chrystusem. W świetle Listu do Rzymian 13:1-2, prawdopodobnie nawet prawa dotyczące konfiskaty broni powinny być przestrzegane. Obywatele Stanów Zjednoczonych, którzy rozumieją Drugą Poprawkę jako fundament amerykańskiego społeczeństwa, bez wątpienia mieliby trudności z podporządkowaniem się takim prawom. Chrześcijanie rozumieją jednak, że ograniczenia dotyczące niektórych rodzajów broni nie stanowią przeszkody dla biblijnej wiary. Oczywiście agresywne wykorzystywanie systemu prawnego i politycznego do zapobiegania lub korygowania nieuzasadnionych ograniczeń jest również zgodne z wiarą chrześcijańską.
Praca nad kwestiami, przed którymi stają chrześcijańscy posiadacze broni w odpowiedzi na potencjalną konfiskatę broni, nie jest łatwa. A przyszłe wydarzenia mogą przechylić szalę na korzyść jednej z odpowiedzi. Na przykład ograniczenia dotyczące rozmiaru magazynków znacznie różnią się od hurtowej konfiskaty wszystkich karabinów. Rząd podejmujący odpowiednie kroki prawne w celu uchwalenia przepisów dotyczących broni - które można w podobny sposób obalić w procesie prawnym - znacznie różni się od rządu ignorującego własne prawa w celu wprowadzenia kontroli broni.
Określenie własnego sposobu działania (lub braku działania) w odniesieniu do konfiskaty broni będzie zarówno osobiste, jak i sytuacyjne. Nie ma prostej ani uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jak chrześcijanie powinni reagować na potencjalną rządową konfiskatę broni. To, co ma sens dla jednego wierzącego, może być całkowicie niewłaściwe dla innego, który żyje w innej sytuacji. Każdy chrześcijanin musi z wiarą, modlitwą i pokorą szukać woli Bożej w odniesieniu do swoich wyjątkowych okoliczności (zob. Rz 14:23).
English
Jak chrześcijański posiadacz broni powinien zareagować na rządową konfiskatę broni?