settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest konstruktywizm?

Odpowiedź


Termin konstruktywizm ma więcej niż jedno znaczenie, w zależności od omawianego tematu. Jeśli chodzi o Biblię, odpowiednie zastosowania konstruktywizmu dotyczą metod edukacyjnych lub epistemologii, czyli tego, skąd wiemy, co jest prawdą. Inne zastosowania tego terminu są albo mniej istotne dla Pisma Świętego, albo mają mniej dalekosiężne implikacje.

Wszystkie formy konstruktywizmu zaczynają się od założenia, że istoty ludzkie rozumieją wszystko w kategoriach relacji. Jest to podobne do idei strukturalizmu, ale z istotnymi różnicami. Strukturalizm zakłada świadomość większych, nadrzędnych tematów lub koncepcji, poprzez które rozumiane są inne idee. Z drugiej strony konstruktywizm ma zastosowanie na znacznie mniejszym poziomie. Wskazuje, że nasze doświadczenia definiują pewne prawdy, a te skonstruowane prawdy zazębiają się, budując nasze zrozumienie wszystkich innych rzeczy.

Jeśli chodzi o edukację, konstruktywizm jest popularną metodologią. Choć rzadko wspomina się o nim bezpośrednio, filozofia ta jest szeroko stosowana w metodach nauczania. Zgodnie z tym podejściem zakłada się, że uczniowie najlepiej uczą się poprzez działanie i doświadczanie, a nie przez rozmowę z nauczycielem. Konstruktywistyczne podejście do nauki jest "praktyczne" i w dużym stopniu obejmuje eksperymentowanie, stosowanie sokratejskich pytań i samodzielne odkrywanie różnych pomysłów. Jak każda inna filozofia edukacyjna, konstruktywizm ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników.

Edukacyjne zastosowanie konstruktywizmu ma pewne wsparcie biblijne. Wiara chrześcijańska jest często opisywana jako coś, co musi być przeżywane (Jakuba 2:17-18) i praktykowane (Hebrajczyków 5:14). Uczenie się naśladowania Chrystusa jest osobistym procesem (2 Koryntian 13:5; 2 Tymoteusza 2:15), a nie czymś, co możemy po prostu "myśleć" lub naśladować od innych (Mateusza 3:9; Jana 8:39-40). Cała koncepcja zaufania, czyli to, jak Biblia naprawdę definiuje "wiarę", opiera się na naszym osobistym poczuciu obecności i charakteru Boga (Jeremiasza 31:33). Można powiedzieć, że chrześcijańskie doświadczenie odzwierciedla ten konkretny aspekt konstruktywistycznego sposobu myślenia: musimy osobiście doświadczyć pewnych rzeczy, aby naprawdę je zrozumieć, a nasze postrzeganie tych idei jest z natury osobiste (1 Koryntian 2:14).

Jednak w odniesieniu do epistemologii termin konstruktywizm staje się mniej wiarygodny. Epistemologia odnosi się do naszego poczucia tego, co jest prawdą; najlepiej opisać ją jako "filozofię tego, jak poznajemy rzeczy". Filozofowie odróżniają ontologię, "filozofię tego, co istnieje", od epistemologii, "filozofii tego, jak (lub co) wiemy". Konstruktywistyczna epistemologia sugerowałaby, że wszystkie prawdy są ostatecznie kwestią ludzkiego doświadczenia.

Takie rozumienie konstruktywizmu stoi w bezpośredniej sprzeczności z poglądem, że istnieje jedna obiektywna prawda, co często określa się mianem obiektywizmu. Konstruktywistyczną epistemologię można zatem podsumować dokładnie - choć w uproszczeniu - jako subiektywizm lub relatywizm. Zgodnie z relatywizmem prawda zależy od perspektywy każdej osoby lub grupy i nie ma ostatecznego standardu. W sensie praktycznym oznacza to, że żadna perspektywa nie jest z natury lepsza od żadnej innej, ani nie można jej uznać za bardziej lub mniej poprawną.

Podobnie jak wszystkie formy relatywizmu, konstruktywistyczna epistemologia cierpi na fatalną wadę: jest samozaprzeczalna. Jeśli konstruktywizm jest prawdziwy tylko dla niektórych ludzi, to nie jest prawdziwy dla innych. Ale to oznacza, że jest całkowicie fałszywy - ponieważ obiektywizm jest teraz gdzieś "prawdziwy". W podobny sposób konstruktywiści epistemologiczni twierdzą, że robią to, czego według konstruktywizmu nie można zrobić: widzą "poza" ograniczeniami własnych doświadczeń, aby dostrzec uniwersalną prawdę.

Poza zwykłą logiką, Biblia dostarcza również powodów do odrzucenia konstruktywizmu w kontekście epistemologii. Pismo Święte mówi o prawdzie jako przeciwieństwie kłamstwa (Przysłów 14:5; 1 Jana 1:6), grzechu jako przeciwieństwie sprawiedliwości (Przysłów 13:6; 1 Piotra 2:24) i zbawieniu jako przeciwieństwie potępienia (Objawienie 20:11-15; Jana 14:6).

Krótko mówiąc, Biblia wskazuje, że istnieje rzeczywista, obiektywna rzeczywistość. Cokolwiek jest sprzeczne z obiektywną prawdą, jest fałszywe, niezależnie od tego, czy istoty ludzkie rozumieją tę prawdę i czy im się ona podoba (Rz 1:18-21; Mt 7:21-23). Istoty ludzkie mogą kształtować nasze zrozumienie poprzez refleksję nad naszymi doświadczeniami, ale nasze doświadczenia mogą jedynie ujawniać prawdę; nie mogą jej tworzyć.

English



Powrót na polską stronę główną

Czym jest konstruktywizm?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries