Pytanie
Czym jest krytyczna teoria rasy i jak chrześcijanin powinien ją postrzegać?
Odpowiedź
Krytyczna teoria rasy jest nowoczesnym podejściem do zmian społecznych, rozwiniętym z szerszej teorii krytycznej, która rozwinęła się z marksizmu. Krytyczna teoria rasy (CRT) podchodzi do kwestii takich jak sprawiedliwość, rasizm i nierówność, z konkretnym zamiarem zreformowania lub przekształcenia społeczeństwa. W praktyce jest ona stosowana niemal wyłącznie w Stanach Zjednoczonych. Krytyczna teoria rasowa opiera się na kilku kluczowych założeniach. Wśród nich są następujące:
- Amerykański rząd, prawo, kultura i społeczeństwo są z natury i nieuchronnie rasistowskie.
- Wszyscy, nawet ci bez rasistowskich poglądów, utrwalają rasizm poprzez wspieranie tych struktur.
- Osobiste postrzeganie uciskanych - ich "narracja" - przeważa nad działaniami lub intencjami innych.
- Uciskane grupy nigdy nie przezwyciężą niekorzystnej sytuacji, dopóki rasistowskie struktury nie zostaną zastąpione.
- Uciskające grupy rasowe lub klasowe nigdy nie zmieniają się przez altruizm; zmieniają się tylko dla własnych korzyści.
- Stosowanie przepisów i podstawowych praw powinno być różne w zależności od rasy lub grupy klasowej danej osoby.
Krótko mówiąc, krytyczna teoria rasy zakłada, że wszystko w amerykańskim społeczeństwie jest całkowicie rasistowskie, a grupy mniejszościowe nigdy nie będą równe, dopóki społeczeństwo amerykańskie nie zostanie całkowicie zreformowane. Stanowisko to jest niezwykle kontrowersyjne, nawet w kręgach świeckich. Krytyczna teoria rasy jest często przedstawiana jako rozwiązanie problemu białej supremacji lub białego nacjonalizmu. Jednak w praktyce zasadniczo nie robi nic poza odwróceniem grup uciskanych i uciskających.
Z politycznego punktu widzenia krytyczna teoria rasy jest ściśle powiązana z takimi koncepcjami jak komunizm, marksizm, nacjonalizm, progresywizm, intersekcjonalność i nowoczesna wersja sprawiedliwości społecznej. Ściśle rzecz biorąc, Biblia nie nakazuje ani nie zabrania chrześcijanom opowiadania się za konkretnymi partiami politycznymi lub filozofiami. Wierzący są jednak zobowiązani do odrzucenia każdego aspektu filozofii, który jest sprzeczny z biblijnymi ideałami. Krytyczna teoria rasowa jest głęboko zakorzeniona w światopoglądach, które są całkowicie niezgodne z Biblią.
Pod względem duchowym niektórzy próbowali zastosować zasady krytycznej teorii rasy do chrześcijaństwa. Obejmuje to nawet sugestie, że kościół chrześcijański musi przyjąć podejście krytycznej teorii rasy do społeczeństwa, w przeciwnym razie tak naprawdę nie głosi ewangelii. Stosując krytyczną teorię rasy do wiary, niektórzy posunęli się nawet dalej, sugerując, że "biel", zdefiniowana w wyjątkowym sensie, jest rodzajem grzechu i jest niezgodna ze zbawieniem. Innymi słowy, krytyczna teoria rasy sugeruje, że osoby należące do pewnych etnicznych/społecznych grup ekonomicznych muszą "pokutować" za taki status, ponad innymi grzechami, aby być prawdziwymi chrześcijanami. Mniej zapalne zastosowania krytycznej teorii rasowej są echem starszych twierdzeń, że wiara biblijna jest często przedstawiana jako "religia białego człowieka" lub że chrześcijaństwo powinno podążać za postępową teologią, szczególnie w odniesieniu do płci i seksualności.
Choć niekoniecznie przyjmują krytyczną teorię rasową, niektóre grupy chrześcijańskie przyjęły nowoczesne podejście do sprawiedliwości społecznej. Rodzi to obawy, że niebiblijne preferencje wyprą uzasadnione nakazy Pisma Świętego. Podczas gdy krytyczna teoria rasowa nie jest tożsama ze sprawiedliwością społeczną, te dwie filozofie są ze sobą ściśle powiązane we współczesnej kulturze amerykańskiej. Organizacje chrześcijańskie, które mówią o sprawiedliwości społecznej, powinny zachować ostrożność w odniesieniu do terminów i założeń, które pociągają za sobą te dyskusje.
Jeśli chodzi o wiarę, chrześcijaństwo czy duchowość, nie ma żadnej prawdy w krytycznej teorii rasy. Nie oznacza to, że samozwańczy chrześcijanie nigdy nie dopuszczali się rasizmu. Nie oznacza to również, że każdy chrześcijanin w Ameryce jest niewinny pomijania cierpiących ludzi. Z pewnością nie oznacza to, że wierzący w Stanach Zjednoczonych nie muszą się badać ani szukać zmian.
Krytyczna teoria rasowa całkowicie narusza jednak biblijny światopogląd, sugerując, że ludzie są zasadniczo definiowani przez ich rasę lub klasę, a nie przez ich indywidualne czyny i postawy (Jeremiasza 31:31-34; Objawienie 20:11-13). Krytyczna teoria rasowa błędnie podkreśla krzyżujące się kategorie, takie jak płeć, rasa, preferencje seksualne i status ekonomiczny, ponad i poza własnymi wyborami i odpowiedzialnością danej osoby (Galacjan 3:28). Krytyczna teoria rasy jest również sprzeczna z biblijnym podejściem do obiektywnej, absolutnej prawdy. W niemałym stopniu obejmuje to sugerowanie, że uczucia osoby "uciskanej" mają większe znaczenie niż to, co "ciemiężca" faktycznie zrobił lub zamierzał (1 Koryntian 4:4; 10:29).
W odniesieniu do spraw duchowych krytyczna teoria rasy skutecznie zastępuje indywidualną, osobistą relację z Bogiem plemiennym, etnocentrycznym, kolektywistycznym systemem. Nadmiernie akcentuje również koncepcje materialne i społeczne, na niekorzyść - a nawet wykluczając - prawdziwą ewangelię. Kiedy i gdzie w kościele pojawiają się uprzedzenia, należy się nimi zająć zgodnie ze zdrową doktryną, a nie zgodnie z z natury niebiblijnym podejściem, takim jak krytyczna teoria rasy.
English
Czym jest krytyczna teoria rasy i jak chrześcijanin powinien ją postrzegać?