Pytanie
Czym jest militaryzm?
Odpowiedź
Militaryzm to podejście społeczno-polityczne, które kładzie duży nacisk na silne wojsko lub przywiązuje dużą wagę do personelu i doświadczenia wojskowego. Terminy militaryzm i wojowniczość nie mają tego samego znaczenia. To rozróżnienie jest ważne, ponieważ niektóre kultury na świecie można nazwać militarystycznymi, ale nie wojowniczymi i odwrotnie. Militaryzm jest opisem stosunku danej kultury do jej sił zbrojnych, podczas gdy termin wojowniczy częściej odnosi się do bycia sztywnym, konfrontacyjnym lub agresywnym w obronie zestawu zasad.
Najpopularniejszym współczesnym przykładem kultury militarystycznej są Stany Zjednoczone Ameryki. Podczas gdy indywidualne odczucia różnią się, kultura amerykańska generalnie przywiązuje dużą wagę do tych, którzy służą w siłach zbrojnych. Podobnie, Stany Zjednoczone kulturowo preferują posiadanie silnej, dobrze finansowanej i stosunkowo dużej armii. Wszystkie te cechy są charakterystyczne dla militaryzmu. Podczas gdy Stany Zjednoczone mogą być najbardziej znanym przykładem kultury militarystycznej, nie są one "najbardziej militarystycznym" narodem na świecie. Narody takie jak Rosja, Izrael i Arabia Saudyjska przeznaczają (w chwili pisania tego tekstu) większą część wydatków krajowych na swoje siły zbrojne niż USA.
Próba porównania starożytnych krajów do współczesnych kultur pod względem militaryzmu jest prawie niemożliwa. Narody takie jak Sparta, Babilon i Rzym były niezwykle wojownicze. W rzeczywistości wydatki na cele wojskowe ze szkodą dla innych potrzeb są czasami wymieniane jako czynnik ostatecznego upadku Rzymu. Podczas gdy te imperia mogły wykazywać wyjątkowo silny militaryzm, nawet jak na swoją epokę, nawet stosunkowo pokojowe narody starożytności angażowały się w proces wojenny bardziej niż typowy współczesny kraj. Narody z poprzednich epok, nawet jeśli nie były szczególnie agresywne, inwestowały więcej ludzi, pieniędzy i czasu w działania wojskowe niż nawet najbardziej militarystyczne kraje współczesne.
Izrael z pewnością był uważany za militarystyczny podczas podboju Kanaanu. Nawet po tym okresie opis starożytnego Izraela w Starym Testamencie wskazuje na społeczeństwo, w którym militaryzm był zarówno zakładany, jak i niezbędny (zob. 1 Krl 10:26). Otoczony przez wrogów i znajdujący się w niemal ciągłym zagrożeniu, Izrael miał dobre powody, by utrzymywać silną armię i honorować tych, którzy służyli jako żołnierze. Biorąc to pod uwagę, okoliczne narody znajdowałyby się w podobnych okolicznościach. Pokazuje to również, dlaczego militaryzm ma największe znaczenie jako porównanie kultur z tej samej epoki.
Z biblijnego punktu widzenia to, czy w danej kulturze dopuszczalny jest militaryzm, zależy w dużej mierze od poglądów na takie kwestie, jak sprawiedliwa wojna, pacyfizm, rola rządu itp. Innymi słowy, Pismo Święte nie daje natychmiastowej, łatwej odpowiedzi na pytanie "czy naród powinien przyjąć militaryzm?". Podobnie jak w przypadku wielu innych idei kulturowych, to, czy militaryzm jest pozytywny czy negatywny, ma wszystko wspólnego z tym, jak jest praktykowany. Niektórzy postrzegają militaryzm Stanów Zjednoczonych w ciągu ostatniego stulecia jako pozytywny wpływ na świat. Praktycznie wszyscy zgodziliby się, że militaryzm Niemiec w latach 30. był katastrofalny.
Militaryzm jest więc bardzo podobny do idei indywidualnej osoby trzymającej broń: charakter i intencje osoby trzymającej broń robią różnicę w uznaniu tej filozofii za "dobrą" lub "złą".
English
Czym jest militaryzm?