Pytanie
Czy koncepcja wyboru "mniejszego zła" jest biblijna?
Odpowiedź
"Mniejsze zło" to powiedzenie, które wyraża porównanie dwóch złych lub niepożądanych wyborów. Żadna z opcji nie jest dobra, ale mniejsze zło wydaje się być lepszym wyborem, ponieważ jest mniej szkodliwe. Odpowiednie powiedzenia to "zło konieczne" i "większe dobro".
Rzadko, gdy ktoś używa stwierdzenia mniejsze zło, mówi o prawdziwym złu moralnym. W większości przypadków wybór dotyczy mniej grzesznych opcji. Kwestią może być zły wybór kandydatów w wyborach lub najmniej tłusty posiłek w restauracji typu fast food.
Termin zło ma w Piśmie Świętym dwa zastosowania. Najczęściej oznacza moralną niegodziwość lub grzech (Mt 12:35; Sdz 3:12; Prz 8:13; 3 J 1:11). Moralne zło odnosi się do grzesznych wykroczeń, które są sprzeczne z dobrymi celami Boga, Jego świętym charakterem i Jego prawem. Biblia używa również słowa zło na określenie szkodliwych lub destrukcyjnych zjawisk naturalnych. Teologowie określają to jako zło fizyczne lub naturalne. W języku angielskim termin zło ma szerokie zastosowanie. Okoliczności, które powodują krzywdę, obrażenia lub cierpienie, są uważane za zło. Osoba, która wyrządza krzywdę, może być nazywana złym lub złoczyńcą. Brzydkie lub złowrogie spojrzenie nazywane jest "złym okiem".
Powiedzenie "mniejsze zło", rozumiane dosłownie jako "zło moralne", nie ma biblijnego uzasadnienia. Rzadko stajemy przed wyborem między dwoma dosłownymi "złami", które są grzechem. Kiedy jednak tak się dzieje, chrześcijanin nigdy nie powinien wybierać zła, nawet jeśli wydaje się ono lepszym wyborem niż alternatywa (1 Tesaloniczan 5:22). Bez względu na to, przed jaką decyzją stoimy, Bóg wiernie oferuje rozwiązanie, które nie wymaga od nas wyboru moralnego zła (1 Koryntian 10:13).
Jako chrześcijanie mamy zawsze wybierać to, co jest słuszne w oczach Boga, nawet jeśli ten wybór negatywnie wpływa na nasze życie. W Dziejach Apostolskich 4:13-22 żydowska Wysoka Rada wydała prawny zakaz, nakazując Piotrowi i Janowi, aby nigdy więcej nie przemawiali ani nie nauczali ewangelii. Apostołowie stanęli przed trudnym wyborem: albo nie posłuchać rozkazu Pana, albo nie posłuchać Sanhedrynu - a nieposłuszeństwo temu drugiemu mogło kosztować ich życie. Apostołowie mogli przysiąc, że będą posłuszni Sanhedrynowi, ale i tak ponownie poszli głosić i nauczać. Mogli dojść do wniosku, że kłamstwo i śmierć to mniejsze zło. Zamiast tego apostołowie postanowili zlekceważyć własne bezpieczeństwo i odpowiedzieli Sanhedrynowi zgodnie z prawdą: "Czy myślicie, że Bóg chce, abyśmy byli bardziej posłuszni wam niż Jemu? Nie możemy przestać opowiadać o wszystkim, co widzieliśmy i słyszeliśmy" (wersety 19-20). Daniel był kolejnym, który w obliczu trudnego wyboru posłuszeństwa Bogu zamiast posłuszeństwa ziemskiemu królowi, wybrał to, co było słuszne w oczach Boga, w pełni świadomy, że zostanie wrzucony do jaskini lwów (Daniela 6: 1-28).
Trudne kwestie wymagają wiele modlitwy i rozeznania ze strony Pana. Wierzący muszą przyznać, że moralność nie jest równoznaczna z legalistycznym przestrzeganiem zasad, ale z aktywną relacją z Bogiem, szukaniem i odpowiadaniem na Jego wolę w każdej chwili życia (Rzymian 14:23; Mateusza 5:21-22, 27-28; 15:3-9). Zamiast kierować się zasadą mniejszego zła, chrześcijanie mogą pilnie starać się poznać właściwą rzecz do zrobienia, a następnie ją wykonać, w przeciwnym razie będą wiedzieć, że popełniają grzech (Jakuba 4:17).
Jeśli ostatecznie wybierzemy jedno prawdziwe zło moralne zamiast drugiego, nie jesteśmy usprawiedliwieni z jego naruszenia. Jeśli łamiemy prawo Boże, kłamiąc, jesteśmy winni grzechu (Kpł 19:11; Prz 12:22). Niektóre prawa Starego Testamentu miały wyjątki, takie jak przestrzeganie szabatu (Mt 12:11; Wj 22:2). Niezbędne lub miłosierne uczynki były czasami dozwolone w szabat. Ale kłamstwo i wiele innych moralnych złych czynów nie ma biblijnych wyjątków.
Przypuśćmy, że jesteśmy przekonani, że musimy popełnić mniejsze zło, ponieważ jedyną alternatywą jest popełnienie jeszcze większego zła. W takim przypadku musimy przyznać, że złamaliśmy Boże prawo i uznać przed Nim nasz grzech. Na szczęście nasz Pan jest miłosierny, współczujący i kochający. Rozumie nasze słabości (List do Hebrajczyków 4:15). Możemy prosić Go o przebaczenie poprzez skruchę i wyznanie grzechów oraz otrzymać niezwykłą Bożą łaskę, która jest większa niż wszystkie nasze grzechy (Rzymian 6:14, 23; Hebrajczyków 4:16).
English
Czy koncepcja wyboru "mniejszego zła" jest biblijna?