settings icon
share icon
Pytanie

Co Biblia mówi o obchodzeniu się z wężami? Czy powinniśmy poddawać się próbom z wężami w kościele?

Odpowiedź


Próby z wężami, praktykowane przez niektóre zagubione kościoły, nie jest biblijnym postępowaniem. Ewangelia Marka 16:17-18 jest używana przez niektórych jako podstawa do takich prób: "A takie znaki będą towarzyszyły tym, którzy uwierzyli: w imieniu moim ... węże brać będą". Kościoły, które praktykują próby z wężami, mają specjalne nabożeństwa, podczas których ludzie faktycznie dotykają jadowite węże, rzekomo dając dowód, że członkowie kościoła są prawdziwymi wierzącymi, którzy są upoważnieni i chronieni przez Boga. To prawda, że Ewangelia Marka 16:17-18 mówi, że naśladowcy Jezusa będą "brać węże", ale istnieje kilka problemów związanych ze współczesną praktyką tego rodzaju wydarzeń.

Po pierwsze, praktyka obchodzenia się z wężami w celu "udowodnienia" swojej wiary (lub udowodnienia Bożej ochrony) jest pogwałceniem Bożego przykazania, aby nie wystawiać Go na próbę: "Jest też napisane: 'Nie wystawiaj na próbę Pana, Boga swego'" (Mt 4:7; por. Pwt 6:16). Próba zmuszenia Boga do działania poprzez wymaganie od Niego dokonania oczywistego cudu jest czymś więcej niż głupotą; jest grzeszna. Testowanie Bożej obecności i mocy poprzez celowe stawianie się w niebezpiecznej sytuacji jest wyraźnie zabronione w Piśmie Świętym. Daniel nie szukał lwów, ale kiedy znalazł się w ich otoczeniu, nie z własnej winy, odkrył, że Bóg tam jest. Podobnie ufamy Bogu w niebezpiecznych sytuacjach, ale nigdy celowo nie szukamy niebezpieczeństwa.

Po drugie, ważne jest, aby pamiętać, że istnieją poważne pytania dotyczące tego, czy wersety 9-20 z Marka 16 należą do Biblii. Dowody sugerują, że wersety te nie były pierwotnie częścią Ewangelii Marka. Niektóre z najstarszych i najbardziej wiarygodnych greckich manuskryptów nie zawierają wersetów 9-20. Inne manuskrypty zawierają wersety 9-20, ale oddzielają je od reszty Ewangelii. Najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem jest to, że Mk 16:9-20 jest interpolacją. W rezultacie nierozsądne jest używanie czegokolwiek z Marka 16: 9-20 jako jedynej podstawy jakiejkolwiek doktryny lub praktyki. Obchodzenie się z wężami jest jednym z takich przykładów wątpliwej koncepcji zaczerpniętej z Marka 16: 9-20. Więcej informacji można znaleźć w naszym artykule "Czy Ewangelia Marka 16:9-20 powinna znajdować się w Biblii?".

Jeśli założymy, pomimo dowodów przeciwnych, że Ewangelia Marka 16:17-18 należy do Pisma Świętego, to czy naucza ona, że powinniśmy "bawić" się wężami w kościele? Absolutnie nie. Ewangelia Marka 16:17-18 nie zawiera żadnych imperatywów. Werset ten nie mówi: "Wyjdźcie i radźcie sobie z wężami"; mówi: "węże brać będą". Jest to deklaracja, że coś się wydarzy, a nie polecenie, aby ktoś to zrobił.

Ponownie zakładając, że fragment o braniu węży należy do Pisma Świętego, moglibyśmy powiedzieć, że słowa Jezusa zostały wypełnione przez apostoła Pawła w Dziejach Apostolskich 28: 3-5: "A gdy Paweł zgarnął kupę chrustu i nakładał ją na ogień, wypełzła od gorąca żmija i uczepiła się jego ręki. (4) Gdy zaś tubylcy ujrzeli zwisającego gada u jego ręki, mówili między sobą: Człowiek ten jest zapewne mordercą, bo chociaż wyszedł cało z morza, sprawiedliwość boska żyć mu nie pozwoliła. (5) Lecz on strząsnął gada w ogień i nie doznał nic złego". Zauważmy, że Paweł nie szukał węży. Zajmował się drewnem na ognisko i wbrew swojej woli został ukąszony przez węża. Bóg interweniował i w cudowny sposób ochronił Pawła przed skutkami ukąszenia węża. Słowa Jezusa w Ewangelii Marka 16:17-18 dały Jego apostołom pewność, że gdy wiernie służą Bogu w szerzeniu ewangelii, On może ochronić ich przed wszystkim, co stanie im na drodze.

Gdyby kościoły posługujące się wężami były konsekwentne, przestrzegałyby również drugiej części Ewangelii Marka 16:18: "a choćby coś trującego wypili, nie zaszkodzi im". Dlaczego nie wypić fiolki strychniny lub arszeniku i w ten sposób "udowodnić" swoją wiarę? Dlaczego poprzestać na wężach?

Bóg może i będzie nas chronił, zgodnie ze swoją wolą, gdy Mu służymy. Nie powinniśmy jednak wystawiać Pana na próbę. Tak jak Jezus odmówił skoczenia ze szczytu świątyni i tak jak Daniel nie poszedł polować na lwa, tak my nie powinniśmy celowo szukać sytuacji, które wymagają cudownej interwencji Boga. Chociaż nie mówimy bezpośrednio o obchodzeniu się z wężami w kościołach, 1 Koryntian 10:9 może mieć zastosowanie: "ani nie kuśmy Pana, jak niektórzy z nich kusili i od wężów poginęli".

English



Powrót na polską stronę główną

Co Biblia mówi o obchodzeniu się z wężami? Czy powinniśmy poddawać się próbom z wężami w kościele?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries