settings icon
share icon
Pytanie

Czy odmowa leczenia jest grzechem?

Odpowiedź


Biblia nigdy nie mówi, że odmowa leczenia jest grzechem. Musimy jednak uważnie przeanalizować nasze przekonania dotyczące leczenia w świetle tego, co Biblia ma do powiedzenia.

Po pierwsze, powinniśmy zidentyfikować i odrzucić fałszywe nauki dotyczące leczenia. Zwolennicy ewangelii zdrowia i bogactwa nauczają, że Bóg chce, aby każdy był zdrowy i że zdrowie zależy od wypowiadania Słowa Bożego i posiadania wystarczającej wiary, aby odeprzeć lub wyleczyć dolegliwość. Podobnie zwolennicy ruchu Nowej Myśli kładą nadmierny nacisk na uzdrawianie poprzez pozytywne myślenie i wiarę. Nauki te są niebiblijne głównie dlatego, że wpajają ideę, że chrześcijanie mogą uzdrawiać się poprzez własne uczynki, ogłaszając wystarczająco Słowo Boże, myśląc właściwe rzeczy lub mając wystarczającą wiarę. W rzeczywistości Biblia nie mówi, że nasze zdrowie zależy od naszego poziomu duchowości; nie mówi też, że brakuje nam wiary - a zatem grzeszymy - jeśli szukamy pomocy medycznej.

Niektórzy ludzie w kręgach chrześcijańskich odmawiają leczenia w oparciu o dwie błędne idee: 1) korzystanie z leczenia jest grzeszną próbą przeciwstawienia się sprawiedliwemu sądowi Boga nad ludzkością oraz 2) jeśli dana osoba odmawia leczenia na podstawie osobistego przekonania, jest bardziej pobożna niż ktoś, kto decyduje się na leczenie.

Rozważając pierwsze przekonanie, pamiętamy, co następuje:

- Jezus uzdrowił wielu chorych i cierpiących ludzi podczas swojej służby; ponieważ Jezus czynił tylko to, co było dobre, otrzymanie ulgi w bólu fizycznym jest dobrą rzeczą (Mateusza 15:29-39).

- Paweł przepisał Tymoteuszowi wino na jego dolegliwości żołądkowe, co wskazuje, że należy zachęcać do leczenia dolegliwości farmakologicznie (1 Tymoteusza 5:23).

- Chrześcijanie są poinstruowani, aby "szanować" (nie nadużywać ani nie zaniedbywać) swoje ciała (1 Koryntian 6:19-20); jeśli można podjąć leczenie medyczne w celu uhonorowania ciała danej osoby, warto to rozważyć.

- Łukasz, który napisał ponad połowę Nowego Testamentu, był lekarzem (Kolosan 4:14) i nie ma powodu, by sądzić, że jego praktyka medyczna była grzeszna.

Rozważając drugie fałszywe przekonanie, zwracamy uwagę, że ci, którzy "mierzą samych siebie według siebie i porównują się sami z sobą... nie są mądrzy" (2 Koryntian 10:12). Uważanie własnych przekonań za bardziej sprawiedliwe niż przekonania innych jest zakorzenione w dumie. Matka, która odmawia przyjmowania leków przeciwbólowych podczas porodu, nie jest w żaden sposób bardziej duchowa niż kobieta, która je przyjmuje. Często jest to kwestia osobistego przekonania lub przydatności medycznej.

Jeśli chodzi o opiekę u schyłku życia, niektórzy decydują się z wyprzedzeniem odmówić leczenia poprzez sporządzenie testamentu życia. Prawdą jest, że w niektórych przypadkach wstrzymanie niektórych leków, terapii lub środków przedłużających życie może leżeć w najlepszym interesie pacjenta. Jeśli szczegóły dotyczące leczenia u schyłku życia zostały wcześniej omówione, rodzina pacjenta jest zwolniona z dużej odpowiedzialności moralnej.

Nieuleczalnie chorzy pacjenci to kolejna grupa, która czasami odmawia leczenia. Mając do wyboru dwa lata chemioterapii lub sześć miesięcy wolnego od leków czasu z rodziną, wielu chorych na raka decyduje się zrezygnować z leczenia na rzecz bardziej wartościowego czasu z bliskimi. Jest to kwestia osobistych przekonań, a decyzja wymaga modlitwy i rozważenia.

W sytuacjach, które nie są wyraźnie opisane w Biblii, chrześcijanie muszą kształtować swoje osobiste przekonania tak, jak prowadzi ich Duch Święty (Rz 14:22). Mogą istnieć dobre i honorowe powody, by odmówić leczenia, podobnie jak mogą istnieć dobre i honorowe powody, by je przyjąć. Nie powinniśmy podejmować decyzji medycznych w oparciu o strach (2 Tymoteusza 1:7), błędne przekonania (2 Tymoteusza 4:3-5), a nawet prawa stworzone przez człowieka (Marka 7:8). Zamiast tego powinniśmy szukać pomocy i przewodnictwa Pana w modlitwie i dziękczynieniu (Psalm 143; Filipian 4:6-7), starając się przynosić chwałę Bogu we wszystkich naszych decyzjach związanych ze zdrowiem (1 Koryntian 10:31).

English



Powrót na polską stronę główną

Czy odmowa leczenia jest grzechem?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries