Pytanie
Czy możesz podać mi chronologię życia Jezusa?
Odpowiedź
Każda chronologia życia Jezusa jest do pewnego stopnia spekulatywna. Żadna z ewangelii nie przedstawia życia Chrystusa w porządku chronologicznym. Raczej większość materiału w ewangeliach jest ułożona w porządku tematycznym zgodnie z tymi rzeczami, które każdy autor chciał podkreślić. Ponadto autorzy zawierają szczegóły, które są ważne dla ich własnych tematów, więc w niektórych przypadkach trudno jest stwierdzić, czy podobny incydent miał miejsce przy dwóch różnych okazjach, czy też ten sam incydent jest po prostu opowiedziany z innej perspektywy.
Nic z tego nie powinno być powodem do niepokoju, jeśli chodzi o wiarygodność ewangelii. Żadna z ewangelii nie twierdzi, że jest wyczerpującą biografią, a w rzeczywistości są one dość krótkie, biorąc pod uwagę czas, jaki obejmują. Autorzy ewangelii byli selektywni w swoich materiałach. Dają nam pełne zrozumienie tego, kim jest Jezus, czego nauczał i jakie jest Jego znaczenie dla nas dzisiaj, ale nie dają nam precyzyjnego zrozumienia kolejności, w jakiej Jezus robił różne rzeczy. Nie taki był ich cel.
Istnieje wiele planów czytania Nowego Testamentu, w których ewangelie przeplatają się "chronologicznie" - w opinii redaktora planu. Inni redaktorzy mogą jednak ułożyć wydarzenia w innej kolejności.
Mimo to istnieje kilka wydarzeń, które można umieścić w szerokich ramach:
Jan zaczyna od preegzystującego Jezusa w 1:1-3.
Łukasz mówi o narodzinach Chrystusa w Betlejem i wizycie pasterzy tej samej nocy (rozdział 2).
Ewangelia Mateusza 2 mówi o wizycie mędrców u Dzieciątka Jezus w Betlejem. Zakładamy, że wizyta ta miała miejsce później niż wizyta pasterzy, ponieważ do czasu ich przybycia Maria i Józef mieszkali już w domu. Mateusz 2 mówi również o gniewie Heroda i ucieczce Marii, Józefa i Jezusa do Egiptu, gdzie przebywali przez nieokreślony czas. Kiedy zagrożenie minęło, wrócili do Nazaretu, gdzie dorastał Jezus.
Jest tylko jeden incydent wspomniany z dzieciństwa Jezusa - podróż do Jerozolimy, podczas której rodzice Jezusa stracili Go z oczu. Kiedy w końcu Go znaleźli, był w świątyni, słuchając i zadając pytania ku zdumieniu tych, którzy Go słyszeli (Łk 2:41-52).
Kolejnym incydentem opisanym przez Mateusza, Marka i Łukasza jest chrzest Jezusa, po którym nastąpiło kuszenie na pustyni. Wydaje się, że jest to oficjalny początek publicznej działalności Jezusa. Po tym wydarzeniu następuje wybór uczniów i początek wędrownej służby.
W czasie swojego życia Jezus spędzał dużo czasu w Galilei, gdzie najwyraźniej znajdowała się jego siedziba, ale często udawał się do Jerozolimy na święta. (Założenie, że służba Jezusa trwała około 3 lat, opiera się na tym, ile razy Jezus udał się do Jerozolimy na Paschę. Jednak nawet to jest spekulatywne, ponieważ nie ma gwarancji, że każda Pascha, w której uczestniczył Jezus, została zapisana w ewangeliach). To właśnie podczas tych wizyt w Jerozolimie Jezus często wchodził w konflikt z żydowskimi przywódcami. Dokonał wielu cudów uzdrowienia i nakarmienia, ale ewangelie układają materiał tematycznie, nie próbując podać prawdziwej chronologii wydarzeń. Przez cały czas Jezus stopniowo objawiał się uczniom i przygotowywał ich na swoją śmierć.
Po posłudze, która obejmowała Judeę, Samarię i Galileę, Jezus w końcu wyrusza z Galilei w czasie Paschy, aby odbyć swoją ostatnią podróż do Jerozolimy. Wszystkie ewangelie poświęcają wiele uwagi tej ostatniej podróży i wydarzeniom, które mają miejsce po przybyciu Jezusa do stolicy. Od triumfalnego wjazdu do zmartwychwstania, Mateusz poświęca 8 z 28 rozdziałów; Marek, 6 z 16 rozdziałów; Łukasz, 5½ z 24 rozdziałów; a Jan, 9 z 21 rozdziałów. Zasadniczo ewangelie poświęcają od jednej trzeciej do połowy swojej objętości ostatniemu tygodniowi ziemskiej służby Jezusa.
Ten ostatni tydzień można ogólnie przedstawić w następujący sposób:
Triumfalny wjazd w Niedzielę Palmową.
Rozszerzone nauczanie tłumów i konfrontacja z żydowskimi przywódcami, której kulminacją było "oczyszczenie świątyni".
Jezus uczestniczy w posiłku paschalnym ze swoimi uczniami i ustanawia "Wieczerzę Pańską", po której następuje umycie nóg (Judasz wychodzi podczas posiłku, aby powiedzieć przywódcom żydowskim, gdzie mogą znaleźć Jezusa w ustronnym miejscu, aby Go aresztować).
Jezus modli się w Ogrodzie Getsemane, podczas gdy Jego uczniowie śpią.
Judasz przewodzi grupie strażników świątynnych, którzy aresztują Jezusa.
Jezus ma nieformalny "proces" przed żydowskimi przywódcami, którzy potępiają Go i zabierają do Piłata, który musi zatwierdzić ich decyzję, ponieważ nie mają uprawnień do wykonania kary śmierci.
Piłat próbuje znaleźć wyjście, więc wysyła Jezusa do Heroda, ponieważ Jezus był Galilejczykiem, a Galilea znajdowała się na terytorium Heroda. (Herod był w Jerozolimie na święto Paschy).
Herod przesłuchuje Jezusa, każe swoim żołnierzom dręczyć Go i szydzić z Niego, a następnie odsyła Go do Piłata.
Piłat ponownie próbuje uspokoić tłum, każąc Jezusa wychłostać, ale oni nadal domagają się ukrzyżowania. Następnie proponuje im uwolnienie Jezusa lub skazanego mordercy Barabasza. Wybrano Barabasza, a Piłat skazał Jezusa na ukrzyżowanie.
Jezus został ukrzyżowany w piątek, zgodnie z konsensusem uczonych, ale nie jest to jasno określone w ewangeliach, a niektórzy uczeni uważają, że ukrzyżowanie musiało nastąpić w środę lub czwartek.
Według wszystkich relacji, Jezus zmartwychwstał w niedzielę.
Jezus ukazywał się różnym grupom uczniów, zanim ostatecznie wstąpił do nieba (Łk 24:50-51).
Rekonstrukcja szczegółowej chronologii życia Jezusa może być interesująca, a taki projekt niewątpliwie zanurzyłby ucznia w Słowie Bożym, ale może również umniejszyć znaczenie natchnionych autorów. Czytanie ewangelii tak, jak zostały napisane, pozwoli nam lepiej dostrzec natchnione tematy i akcenty. Dokładna chronologia życia Jezusa po prostu nie była czymś, co autorzy ewangelii (lub autor) uważali za ważne do przekazania.
English
Czy możesz podać mi chronologię życia Jezusa?