settings icon
share icon
Pytanie

Czy ostatnia trąba z 1 Tesaloniczan 4 jest taka sama jak siódma trąba z Objawienia?

Odpowiedź


Ci, którzy opowiadają się za pochwyceniem w połowie ucisku, nauczają, że siódma trąba z Objawienia 11:15 i ostatnia trąba z 1 Listu do Koryntian 15:52 i 1 Listu do Tesaloniczan 4:16 są identyczne. Ci, którzy nauczają o pochwyceniu przed uciskiem, identyfikują je jako oddzielne wydarzenia. Jakie to ma znaczenie i jak możemy poznać prawdę?

Dlaczego ma znaczenie, czy trąby są takie same? Bóg dał nam swoje Słowo jako objawienie swojego planu odkupienia, a plan ten obejmuje wszystko, od stworzenia do nowego stworzenia. Księga Powtórzonego Prawa 29:29 mówi: "To, co tajemne, należy do Pana, Boga naszego; to zaś, co objawione, należy do nas i do naszych dzieci na wieki, abyśmy czynili wszystkie słowa tego zakonu". Jest wiele rzeczy, które Bóg postanowił nam objawić i ważne jest, abyśmy je zrozumieli, abyśmy mogli być Mu posłuszni. Nie zawsze rozumiemy, dlaczego Bóg robi pewne rzeczy, ale jesteśmy wezwani, by ufać Mu w tych kwestiach, których nie rozumiemy i uczyć się, by zrozumieć resztę. Kiedy patrzymy na teksty o trąbach, staje się jasne, że są one częścią chronologii, którą Bóg dał nam w odniesieniu do wydarzeń w dniach ostatecznych. Niezależnie od tego, czy nadal żyjemy, gdy te wydarzenia się wydarzą, czy też nie, dotyczą one nas, więc powinniśmy wiedzieć, co Bóg nam objawił.

Księga Objawienia jest czasami postrzegana jako księga tajemnic, ale sam tytuł sugeruje coś, co zostało wydobyte z ukrycia. Mówiąc dokładniej, jest to "objawienie Jezusa Chrystusa... aby ukazać swoim sługom rzeczy, które muszą się wkrótce wydarzyć" (Objawienie 1:1). Bóg chce, abyśmy wiedzieli, co ma się wydarzyć, abyśmy byli przygotowani i pomogli nam wzywać innych do pokuty. Począwszy od rozdziału 6, otrzymujemy chronologiczny zapis rzeczy, które wydarzą się w dniach ostatecznych. Mamy serię siedmiu pieczęci, potem serię siedmiu trąb, a następnie serię siedmiu czasz gniewu. W Objawieniu 11:15 czytamy: "I zatrąbił siódmy anioł, i odezwały się wielkie głosy w niebie: "Królestwa tego świata stały się królestwami Pana naszego i Chrystusa jego, i królować będzie na wieki wieków"". W kontekście wydaje się, że nastąpi to mniej więcej w połowie okresu ucisku.

W 1 Liście do Koryntian 15 Paweł pisze do wierzących o przejściu z tego życia do życia wiecznego. Nasze śmiertelne ciała zostaną przemienione w nieśmiertelne, niezniszczalne ciała, przygotowane do wiecznego królestwa Bożego. Werset 52 mówi: "w jednej chwili, w oka mgnieniu, na odgłos trąby ostatecznej; bo trąba zabrzmi i umarli wzbudzeni zostaną jako nie skażeni, a my zostaniemy przemienieni". Paweł odnosi się do tego samego tematu w liście do Tesaloniczan i wyraźnie łączy go z pochwyceniem kościoła. "Albowiem sam Pan zstąpi z nieba z okrzykiem, z głosem archanioła i z trąbą Bożą; i najpierw powstaną umarli w Chrystusie, a potem my, którzy pozostaniemy przy życiu, razem z nimi porwani będziemy w obłokach na spotkanie Pana w powietrzu; i tak zawsze będziemy z Panem" (1 Tesaloniczan 4:16-17).

Nie ma wątpliwości, że Bóg objawił nam te rzeczy i że chce, abyśmy byli przez nie zachęcani i pouczani. Pytanie brzmi, czy te trąby są takie same. Jeśli są takie same, to pochwycenie kościoła nastąpi w środku okresu ucisku, a święci muszą być przygotowani na przetrwanie tych prób. Jeśli nie są takie same, to musimy wiedzieć, kiedy zabrzmi ostatnia trąba, abyśmy mogli się na nią przygotować.

Oczywiste jest, że pierwsze dwa fragmenty (Koryntian i Tesaloniczan) pasują do siebie, ale trzeci nie wydaje się mieć żadnej korelacji ani w opisanych wydarzeniach, ani w zamierzonych rezultatach. Argument łączący je musi zależeć od znaczenia słowa ostatni w 1 Koryntian 15:52. Greckie słowo eschatos może oznaczać "ostatni w czasie" lub "ostatni w kolejności". Ta trąba zabrzmi przed zstąpieniem gniewu Bożego, ale Objawienie 6:17 mówi o gniewie Baranka, który już nadszedł, a siódma trąba zabrzmi dopiero w Objawieniu 11:15. Trąba z 1 Tesaloniczan jest podana za chwilę, podczas gdy Objawienie 10:7 wskazuje, że siódma trąba będzie trąbić przez wiele dni. Mimo że siódma trąba jest ostatnią opisaną w Objawieniu, Mateusza 24:31 wskazuje, że jest jeszcze jedna trąba, która zabrzmi "po ucisku owych dni", kiedy Chrystus powróci na ziemię, co pokrywa się z Objawieniem 19.

Jeśli "ostatnia trąba" z 1 Listu do Koryntian 15 nie jest tym samym, co siódma trąba, to do czego odnosił się Paweł? Zarówno 1 List do Tesaloniczan, jak i 1 List do Koryntian zostały napisane na długo przed napisaniem Objawienia przez Jana, więc czytelnicy Pawła nie mieliby wiedzy na temat siedmiu trąb z Objawienia. Paweł chciał, aby zrozumieli, o czym pisze, więc musimy szukać wyjaśnienia gdzie indziej. Pismo Pawła wyraźnie odnosiło się do kościoła i zakończenia wieku kościoła w czasie pochwycenia. W całym Piśmie Świętym trąby były używane jako sygnały do gromadzenia ludzi, wprawiania armii w ruch i jako część kultu Bożego. Trąba wzywająca kościół nazywana jest "trąbą Bożą", podczas gdy trąby z Objawienia są trąbami anielskimi. Ponieważ jest to trąba wzywająca, możemy sięgnąć do Starego Testamentu w celu dalszego zrozumienia. Księga Liczb 10 zawiera instrukcje dla Izraela dotyczące używania trąb do zwoływania zgromadzenia ludu i wprawiania go w ruch. Pierwsze sygnały trąby (w. 4) zwołało przywódców, podczas gdy ciągłe trąbienie było alarmem dla ludu. Seria sygnałów trąb była znakiem dla każdej grupy plemion do rozpoczęcia podróży, a ostatnie wybrzmienie wskazywało na ruch ostatniej grupy w obozie. Podobnie, 1 List do Koryntian 15:23 mówi o różnych porządkach lub rangach w zmartwychwstaniu: "A każdy w swoim porządku: jako pierwszy Chrystus, potem ci, którzy są Chrystusowi w czasie jego przyjścia". Co więcej, 1 Tesaloniczan 4:16-17 dzieli Chrystusowych na dwie grupy - umarłych w Chrystusie i tych, którzy żyją i pozostają.

Jeśli więc trąba jest wezwaniem dla świętych do zgromadzenia się i udania się do nieba, co to oznacza dla nas? Jezus powiedział, że nikt nie wie, kiedy rozpocznie się Dzień Pański (Mt 24:36), a 1 Tesaloniczan 5:2 opisuje go jako nadchodzący jak złodziej w nocy, bez ostrzeżenia. W 1 Liście do Koryntian 15:58 czytamy, że mamy być "wytrwali, niewzruszeni, zawsze pełni zapału w dziele Pana". Podobnie jak Izraelici na pustyni, nie wiemy, kiedy zabrzmi trąba, więc musimy być zawsze gotowi. Chociaż możemy nie znać dnia ani godziny, otrzymaliśmy wystarczająco dużo informacji, aby wiedzieć, że może się to wydarzyć w każdej chwili. Mamy być gotowi, zakładając zbroję Bożą, ponieważ zostaliśmy wyznaczeni do otrzymania zbawienia przez Jezusa Chrystusa (1 Tesaloniczan 5:8-9).

English



Powrót na polską stronę główną

Czy ostatnia trąba z 1 Tesaloniczan 4 jest taka sama jak siódma trąba z Objawienia?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries