settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest trybalizm?

Odpowiedź


Trybalizm to silne poczucie lojalności wobec grupy, ideologii lub plemienia. W swoich najbardziej podstawowych formach plemienność jest spoiwem łączącym grupy etniczne, takie jak plemiona rdzennych Amerykanów, Żydów czy Afroamerykanów. Plemienność występuje również w innych grupach, które mają trwałą spójność, takich jak religie, drużyny sportowe, rodziny lub małe miasta. Z pozytywnej strony, trybalizm tworzy lojalność, zapewnia bezpieczeństwo członkom plemienia i wspiera poczucie wspólnoty i przynależności. Plemienność może jednak zniszczyć instytucje, które powinna wzmocnić.

Stany Zjednoczone doświadczają niezdrowego trybalizmu, który rozdziera jedność. Amerykański patriotyzm rozpada się na wiele frakcji, z których każda broni własnej formy plemienności. Ta nowa forma amerykańskiego trybalizmu często opiera się na wspólnych urazach. Wszyscy urażeni tą samą rzeczą zbierają się razem, aby krzyczeć na wszystkich innych, którzy są uważani za "część problemu". Rezultatem jest brak szacunku dla flagi, reinterpretacja amerykańskiej historii i utrata spójności narodowej. Kiedy każda opinia domaga się wsparcia i gromadzi własne "plemię", nie może być mowy o zdrowej społeczności. Plemienność wspierana dla większego dobra ludzi jest pozytywną siłą, która broni słabszych członków i chroni naród lub grupę. Ale plemienność oparta na emocjach, urazie lub osobistej opinii może być destrukcyjna. W wielu przypadkach to właśnie plemienność powstrzymuje ludzi przed przyjęciem ewangelii, ponieważ oznaczałoby to opuszczenie ich "plemienia" (zob. Ew. Jana 12:43).

Plemienność może być postrzegana jako instytucja Boga, oparta na incydencie w Wieży Babel (Rdz 11:1-8). Gdy Bóg pomieszał języki, ludzie zaczęli dążyć do tych, którzy mówili ich własnym językiem i utworzyli plemiona. Plemiona te stały się narodami i rozwinęły własne zwyczaje, prawa i religie. Później Bóg wybrał jednego człowieka (Abrahama), z którego stworzył naród według własnego wyboru: Izrael (Rdz 17:5; Pwt 7:6-8). Bóg wezwał Izraelitów do pozostania odrębnymi od wszystkich innych narodów i dał im unikalny zestaw praw, które wiązały ich ze sobą i z Nim (Pwt 4:7-9; 2 Krl 17:13). Bóg chciał, aby Izrael był "plemienny" w tym sensie, że dzielili wspólną świętość, służyli Jedynemu Prawdziwemu Bogu i uznawali wielki zaszczyt, który został im powierzony. Przez Izrael miało przyjść Boże zbawienie dla świata, Jego Mesjasz, Jezus Chrystus (Iz 11:1; 42:1; Rz 9:4-5). Każdy mógł dołączyć do Izraela, pod warunkiem, że nowo przybyli zasymilowali się z kulturą izraelską i oddawali cześć tylko Panu (Pwt 26:11).

Plemienność wychodzi na jaw, gdy jest wykorzystywana jako wymówka do wykluczania, a nie włączania kogoś, lub gdy podsyca poczucie wyższości. Kościoły i denominacje chrześcijańskie są czasami oskarżane o plemienność, a chrześcijańskie kliki mogą stanowić problem. Nie ma nic złego w byciu lojalnym wobec swojej grupy, ale naszą wyższą lojalnością powinien być Chrystus i spisane Słowo. Należy spodziewać się różnic doktrynalnych i metodologicznych między różnymi grupami chrześcijańskimi, ale żadna z tych różnic nie powinna prowadzić do duchowej pychy. Wszyscy ci, którzy zaufali tylko Chrystusowi dla zbawienia, są częścią ciała Chrystusa. Chrystus nie jest podzielony (1 Koryntian 1:13), a wszelkie plemienności w Jego Ciele muszą być utrzymywane w odpowiedniej perspektywie i nie mogą prowadzić do erozji chrześcijańskiej jedności (Rzymian 12:5; 1 Koryntian 12:12-14, 27).

W Pierwszym Liście do Koryntian 12:20-26 czytamy: " A zatem członków jest wiele, ale ciało — jedno. (21) I nie może oko powiedzieć ręce: Nie potrzebuję ciebie. Podobnie głowa stopom: Obejdę się bez was. (22) Da się nawet zauważyć, że te członki ciała, które wydają się słabsze, są o wiele potrzebniejsze. (23) Te, które uważamy za drugorzędne, otaczamy większą troską. O przyzwoitość intymnych dbamy bardziej, (24) podczas gdy członki bardziej widoczne takiej troski nie wymagają. Lecz Bóg tak właśnie złożył ciało, że pomniejszemu dał większe znaczenie, (25) aby w ciele nie zabrakło harmonii i aby wszystkie członki w równym stopniu się o siebie troszczyły. (26) Stąd jeśli cierpi jeden członek, cierpią z nim wszystkie; jeśli doznaje chwały jeden członek, cieszą się z nim wszystkie". Jeśli postawimy sobie za cel funkcjonowanie jako zdrowe ciało, ze wszystkimi jego różnymi organami i układami, wówczas plemienność nie będzie przeszkadzać we wszystkim, co Bóg chce uczynić w nas i przez nas.

English



Powrót na polską stronę główną

Czym jest trybalizm?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries