Pytanie
Kiedy będzie miało miejsce pochwycenie Kościoła w stosunku do pochwycenie ucisku?
Odpowiedź
Próba obliczenia, kiedy nastąpi pochwycenie w stosunku do ucisku jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii w dzisiejszym Kościele. Trzy najpopularniejsze poglądy na tę kwestię to pogląd, że pochwycenie będzie miało miejsce przed uciskiem (pogląd pre-trybulacyjny), w jego trakcie, i taki, który mówi, że pochwycenie nastąpi po ucisku (post-trybulacyjny). Czwarty punkt widzenia mówi o tym, że Kościół zostanie zabrany przed gniewem Bożym, i różni się jedynie odrobinę od poglądu, że paruzja nastąpi w trakcie ucisku.
Po pierwsze musimy zrozumieć cel ucisku. Według Księgi Daniela 9:27 w przyszłości ma nastąpić siedemdziesiąt „tygodni” (7 lat). Całe proroctwo Daniela na temat siedemdziesięciu tygodni (Daniel 9:20-27) mówi o narodzie izraelskim. Jest to czas w którym Bóg skupi szczególnie swoją uwagę na Izraelu. Siedemdziesiąty tydzień, ucisk, musi być także czasem kiedy Bóg rozliczy Izraela ze wszystkich jego win. Podczas gdy to nie oznacza wcale, że Kościoła wtedy nie będzie, można jednak zastanawiać się, w jakim celu Kościół miałby być wtedy jeszcze na ziemi.
Pierwszym wersetem wspominającym o paruzji jest 1 List św. Pawła do Tesaloniczan 4:13-18). Mówi on, że wszyscy żyjący wierzący, wraz z wierzącymi, którzy już umarli, spotkają się w niebie z Panem Jezusem i zostaną z Nim na zawsze. Paruzja polega na tym, że Bóg zabierze swój lud z ziemi. Kilka wersetów dalej, w 5 rozdziale i 9 wersecie, Paweł mówi: „Ponieważ nie przeznaczył nas Bóg, abyśmy zasłużyli na gniew, ale na osiągnięcie zbawienia przez Pana naszego Jezusa Chrystusa”. Księga Apokalipsy, która mówi o czasie ucisku, jest proroctwem na temat tego, jak Bóg wyleje swój gniew na ziemię podczas ucisku. Byłoby wielce niekonsekwentne ze strony Boga, gdyby obiecał wierzącym, że nie będą musieli cierpieć z powodu Jego gniewu, a potem zostawiłby ich na ziemi w trakcie ucisku. Fakt, że Bóg obiecał wierzącym, że ominie ich dzień gniewu krótko po tym, jak obiecał, że zabierze wierzących z ziemi, wydaje się łączyć te dwa wydarzenia.
Kolejnym bardzo ważnym wersetem mówiącym o pochwyceniu jest Apokalipsa 3:10. Tam Chrystus obiecał, że wyratuje wierzących od „godziny sądu”, która przyjdzie na ziemię. Może to oznaczać dwie rzeczy: (1) Chrystus obroni wierzących w trakcie sądu, lub (2) Chrystus zabierze wierzących z sądu. Oba te słowa są zgodne z greckim znaczeniem słowa „od”. Jednak ważne jest zrozumienie, że chrześcijanie mają zostać uchronieni „od” sądu. I to nie tylko od sądu, ale i od „godziny sądu”. Chrystus obiecał, że uratuje wierzących od okresu, w którym ten sąd się odbędzie, czyli od ucisku. Cel ucisku, cel pochwycenia, znaczenie 1 Listu św. Pawła do Tesaloniczan 5:9, i interpretacja Apokalipsy 3:10 potwierdzają wersję pre-trybulacyjną. Jeżeli chcemy interpretować Biblię w sposób dosłowny i konsekwentny, wersja pre-trybulacyjna jest najbardziej konsekwentną wersją interpretacji.
English
Kiedy będzie miało miejsce pochwycenie Kościoła w stosunku do pochwycenie ucisku?