Pytanie
Jakie jest znaczenie przypowieści o przyjacielu w potrzebie (wytrwałym sąsiedzie)?
Odpowiedź
Zaraz po nauczeniu uczniów modlitwy Pańskiej, Jezus opowiedział historię o sąsiedzie, który potrzebował chleba dla gościa (Ew. Łukasza 11.5-10). Uczniowie właśnie poprosili Go, aby nauczył ich się modlić (Ew. Łukasza 11.1), a lekcja, której uczy poprzez tę przypowieść, dotyczy wytrwałości w modlitwie. Jest to pierwsza z dwóch przypowieści, których Jezus używa, aby wprowadzić tę koncepcję do domu - drugą jest przypowieść o wytrwałej wdowie i niesprawiedliwym sądzie z Łukasza 18: 1-8. Paweł powtarza tę samą koncepcję w 1 Tesaloniczan 5.17.
Bohaterami opowieści są wieśniak, który o północy leży w łóżku ze swoją rodziną, oraz sąsiad w potrzebie. Gościnność była ściśle przestrzeganym zwyczajem na Bliskim Wschodzie, a człowiek przyłapany bez chleba dla gościa byłby w haniebnej i rozpaczliwie potrzebującej sytuacji. Tylko taka potrzeba mogła zaprowadzić człowieka do domu sąsiada o północy. I tylko taka potrzeba doprowadziłaby go do takiego poziomu wytrwałości. Greckie słowo przetłumaczone jako "śmiałość" lub "wytrwałość" oznacza bezczelność i zuchwałość. Jezus mówi, że taka właśnie powinna być nasza postawa, gdy zbliżamy się do tronu łaski - pewna siebie śmiałość, która wytrwale dąży do Boga, dopóki On nie obdarzy nas miłosierdziem i łaską (Hebrajczyków 4.16).
W tym miejscu należy się słowo przestrogi. Nigdy nie powinniśmy zbliżać się do Boga w sposób impertynencki, wymagający lub lekceważący. Jakub mówi nam, że nie mamy, ponieważ nie prosimy lub prosimy z niewłaściwych pobudek (Jk 4:3). To, że Bóg pozwala nam w ogóle się do Niego zbliżyć, jest oznaką Jego miłosierdzia i łaskawości wobec grzeszników. Ale On jest naszym Ojcem Abba (Rzymian 8.15), a my jesteśmy Jego dziećmi. Przychodzimy do Niego tak, jak dziecko przychodzi do swojego ziemskiego ojca, ufając, że ojciec je kocha i chce dla niego jak najlepiej. A jeśli ten człowiek dał swojemu bliźniemu to, czego chciał, nie z przyjaźni, ale po prostu z powodu swojej bezwstydnej śmiałości, o ileż bardziej Bóg, który kocha nas doskonale, da nam, gdy przyjdziemy przed Jego oblicze?
Jezus mówi nam, abyśmy prosili i nie przestawali prosić (Mt 7:7), a wszystko, o co prosimy zgodnie z wolą Bożą, zostanie nam zapewnione. Właśnie nauczył uczniów odmawiać Modlitwę Pańską, która zawiera frazę "Bądź wola Twoja" (Łk 11:2). Zbierając to wszystko razem, widzimy, że mamy być wytrwali w proszeniu Boga, aby działał w naszym życiu i odpowiadał na nasze modlitwy zgodnie z Jego doskonałą wolą i czasem, mając pewność, że tak uczyni.
Kiedy modlimy się nieustannie i pokładamy ufność w Bogu, przynosi to wiele korzyści. Doświadczamy dobroci Boga, gdy z Nim obcujemy. Stajemy się gorliwymi uczestnikami Bożych zamiarów, poddając Mu nasze życie i wolę. Wchodzimy w Jego obecność z odwagą i poczuciem bezpieczeństwa, wiedząc, że pobłogosławi nas swoją społecznością i miłością.
English
Jakie jest znaczenie przypowieści o przyjacielu w potrzebie (wytrwałym sąsiedzie)?