Pytanie
Jaka jest biblijna różnica między zazdrością a zawiścią?
Odpowiedź
Zarówno zazdrość, jak i zawiść są wymienione w Biblii jako grzechy, których należy unikać wraz z chciwością, oszczerstwami i gniewem (2 Koryntian 12:20; Galacjan 5:20-21; Marka 7:21-23). Zazdrość i zawiść, choć są do siebie podobne i często występują razem, nie są synonimami.
W niektórych kontekstach zazdrość i zawiść są terminami wymiennymi, ponieważ oba odnoszą się do chciwości. To samo słowo przetłumaczone jako "zazdrosny" w tłumaczeniu Edycji Świętego Pawła w Mateusza 20:15 jest przetłumaczone jako "zawistny" w Biblii Warszawskiej. Kiedy pragniemy czegoś, co należy do kogoś innego, możemy być opisani jako "zazdrośni" lub "zawistni". Na przykład, powiedzenie "zazdroszczę mojemu sąsiadowi nowego ogrodzenia" jest tym samym, co powiedzenie "jestem zawistny o nowe ogrodzenie mojego sąsiada".
Różnica między zazdrością a zawiścią jest subtelna. Zazdrość zawsze koncentruje się na zewnątrz: pragniemy jakiegoś przedmiotu, osoby lub atrybutu posiadanego przez kogoś innego i jesteśmy niezadowoleni lub urażeni, że go nie mamy. Zazdrość jest często spotykana w bardziej ograniczonym kontekście ochrony własnych rzeczy lub związków, zwłaszcza romantycznych (Przysłów 6:34). Możesz zazdrościć komuś jego dziewczyny, ale ktoś flirtujący z twoją dziewczyną wzbudza w tobie zazdrość, a nie zawiść. W rzeczywistości słowo zazdrosny może oznaczać "gorliwą czujność" (Merriam-Webster Online Dictionary, 2015).
Pierwsza Księga Królewska 21:1-16 opowiada historię króla Achaba i jego pożądania własności jego sąsiada, Nabota. Niezależnie od tego, czy nazwiemy grzech Achaba zazdrością, czy zawiścią, rezultat był taki sam: Nabot został zamordowany, a Achab został pociągnięty do odpowiedzialności (wersety 17-19).
Dziesiąte przykazanie odnosi się do zazdrości i zawiści, zakazując chciwości (Wj 20:17). W przeciwieństwie do grzechu zazdrości, 1 List do Tymoteusza 6:6 mówi, że " pobożność jest wielkim zyskiem dla tego, kto zadowala się tym, co posiada". Zazdrość jest wrogiem zadowolenia, ponieważ nie możemy żyć we wdzięcznym zadowoleniu, gdy skupiamy się na tym, czego nie mamy.
Biblijna różnica między zazdrością a zawiścią polega na tym, że w pewnych okolicznościach zazdrość może być czymś pozytywnym. Zawiść nigdy nie jest przedstawiana jako coś pozytywnego. Zazdrość zdefiniowana jako "gorliwa czujność" to nieszczęśliwe lub gniewne uczucie wywołane zagrożeniem tego, co słusznie należy do nas. Jest to rodzaj zazdrości wspomniany przez oblubienicę w Pieśni nad Pieśniami Salomona 8:6: "Miłość silna jak śmierć, zazdrość nieugięta jak grób. Płonie jak płonący ogień, jak potężny płomień". Jest to rodzaj zazdrości, o której pisał Paweł w 2 Liście do Koryntian 11:2: "zabiegam o was z Bożą zazdrością. Zaślubiłem was jednemu mężowi, aby was przedstawić Chrystusowi jako nieskazitelną dziewicę". Paweł widział, że wierzący w Koryncie tracą swoje oddanie Chrystusowi i tak jak kochający mąż zazdrośnie strzeże uczuć swojej żony, tak Paweł zazdrośnie strzeże serc swoich duchowych dzieci. Biblia przedstawia również Boga jako miłującego i zazdrosnego o swoje dzieci (Psalm 78:58; Zachariasza 8:2).
Zazdrość i zawiść, postrzegane jako synonimy, są grzechami. Psalm 73:1-3 przypomina nam o niebezpieczeństwach związanych z zazdrością wobec niegodziwców. Dzieje Apostolskie 7:9 wskazują na zazdrość jako główną przyczynę złego traktowania brata Józefa przez synów Jakuba. Kiedy pragniemy tego, czego Bóg nam nie dał, nasze serca stają się wobec Niego zatwardziałe. Zazdrość może zaślepić nas na rzeczywistość i sprawić, że uwierzymy w kłamstwo, tak jak Ewa, że Bóg nas powstrzymuje (Rdz 3). Niekontrolowana zazdrość może skutkować odejściem od Boga w celu zaspokojenia naszych pragnień na swój własny sposób. Niekontrolowana zazdrość może prowadzić do zgorzknienia wobec tych, których Bóg powołał do miłości (Jana 13:34; 1 Piotra 1:22; Hebrajczyków 12:15). Zarówno zazdrość, jak i zawiść są niebezpieczne dla naszego dobrego samopoczucia i owocności dla królestwa Bożego (Jana 15:1-8).
English
Jaka jest biblijna różnica między zazdrością a zawiścią?