settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest scjentyzm?

Odpowiedź


Według profesora filozofii Uniwersytetu Duke'a, Alexa Rosenberga, scjentyzm jest światopoglądem, który podzielają wszyscy ateiści. "Jest to przekonanie, że metody nauki są jedynymi niezawodnymi sposobami na zdobycie wiedzy o czymkolwiek, że ... nauka dostarcza wszystkich istotnych prawd o rzeczywistości. . . . Bycie naukowym oznacza po prostu traktowanie nauki jako naszego wyłącznego przewodnika po rzeczywistości" (The Atheist's Guide to Reality: Ciesząc się życiem bez złudzeń, W. W. Norton & Company, 2011, s. 6-8). Innymi słowy, nasze przekonania religijne lub filozoficzne nie wpływają odpowiednio na nasze rozumienie danego twierdzenia. Tylko nauka definiuje naszą rzeczywistość.

Zwolennicy scjentyzmu wyznają ideę, że tylko nauka jest godna zaufania i że tylko ona może dostarczyć odpowiedzi na pytania moralne. Rezultatem tego systemu przekonań jest to, że jego zwolennicy, popierając na przykład aborcję, próbują znaleźć naukowe podstawy, by stwierdzić, że ludzkie embriony nie są ludźmi; i przedstawiają programy kontrolowanej hodowli, takie jak eugenika, jako naukowo uzasadnione, pomimo moralnej odrażalności takich programów.

Susan Haack, profesor filozofii na Uniwersytecie w Miami, idzie o krok dalej, mówiąc, że scjentyzm jest "przesadnym rodzajem szacunku dla nauki, nadmierną gotowością do zaakceptowania jako autorytatywnych wszelkich twierdzeń wysuwanych przez naukę i odrzucenia każdego rodzaju krytyki nauki lub jej praktyków jako antynaukowych uprzedzeń" (Defending Science-Within Reason: Between Scientism and Cynicism, Prometheus Books, 2007, s. 17-18). Taki naukowy ekstremizm można opisać jako rodzaj religijnego radykalizmu. Rzeczywiście, scjentyzm jest często używany do wyjaśniania istnienia Boga.

Co ciekawe, nauka często wykorzystuje rzeczy, które nie są "naukowe", takie jak introspekcja lub pamięć, w celu dostarczenia wiedzy; możemy więc słusznie zapytać, w jaki sposób obserwacje nienaukowe mogą doprowadzić zwolennika scjentyzmu do zaakceptowania wynikowej hipotezy jako ważnej? Jaka jest podstawa twierdzenia o prawdzie bez możliwości dokonywania czysto naukowych pomiarów, na które nie mają wpływu uprzedzenia? Scjentyzm rodzi więcej pytań filozoficznych niż daje odpowiedzi.

Jedną z poruszonych kwestii filozoficznych jest fakt, że teza o poprawności nauk przyrodniczych sama w sobie nie jest produktem nauk przyrodniczych, więc nie spełnia własnych kryteriów. Jeśli nie możemy wiedzieć naukowo, że scjentyzm jest prawdziwy, to dlaczego w ogóle mielibyśmy wierzyć w scjentyzm?

Jako istoty ludzkie mamy przekonania moralne i religijne. Tak jak scjentyzm uważa za stosowne definiować siebie za pomocą wiedzy spoza sfery naukowej, tak ci, którzy nie są zwolennikami scjentyzmu, informują o swoich przekonaniach za pomocą wiedzy spoza sfery naukowej, a mianowicie z religii i filozofii. W życiu jest wiele rzeczy, których nie da się zmierzyć, określić ilościowo ani zdefiniować naukowo - na przykład codzienne kwestie dotyczące zaufania, miłości i związków wykraczają poza sferę nauki. Jak napisał C.S. Lewis: "Bycie nieprzekazywalnym przez język naukowy jest, o ile mogę sądzić, normalnym stanem doświadczenia" (Christian Reflections, "On Religious Language", 1967, s. 138).

Słabość scjentyzmu można dostrzec w debacie między ewolucją a kreacjonizmem. Ani ewolucji, ani kreacjonizmu nie można udowodnić za pomocą kontrolowanych eksperymentów laboratoryjnych przy użyciu dobrze zdefiniowanych zasad metody naukowej; jak zatem można odrzucić jedno z nich z ręki po prostu poprzez zastosowanie podstawowych przekonań? Scjentyzm opiera się na niesprawdzalnych założeniach, ale mimo to wyciąga wnioski, które jego zwolennicy uważają za korzystne, a chrześcijanie wyciągają wnioski na podstawie obserwacji życia, zachowania, a nawet wzorców myślowych pod wpływem Ducha Świętego.

W ostatecznym rozrachunku scjentyzm, z jego przecenianiem nauki, jest religią, tak jak religią jest chrześcijaństwo. Jedna oferuje nadzieję na przyszłość i życie wieczne. Druga nie. Kiedy Księga Życia, o której mowa w Objawieniu 20:12, zostanie otwarta, będziesz chciał, aby twoje imię znalazło się tam wraz z imionami wszystkich innych, którzy zaufali Jezusowi Chrystusowi. To Jezus zbawia, a nie nasze rozumienie nauki.

English



Powrót na polską stronę główną

Czym jest scjentyzm?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries