settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest skok wiary?

Odpowiedź


Księga Hebrajczyków jest doskonałym miejscem do znalezienia odpowiedzi na nasze pytania dotyczące wiary. Rozdział 11 zaczyna się od krótkiej definicji wiary: "Wiara jest podstawą spełnienia się tego wszystkiego, co jest treścią nadziei; przekonaniem o prawdziwości tego, co niewidzialne." (List do Hebrajczyków 11:1).

Czym zatem jest skok wiary? Termin "skok wiary" nie występuje w Biblii. Jest to jednak powszechny idiom. Zazwyczaj skok wiary oznacza "wierzyć w coś bez dowodów na to" lub "próbować podjąć przedsięwzięcie, które ma niewielkie szanse powodzenia". Skok wiary faktycznie powstał w kontekście religijnym. Søren Kierkegaard ukuł to wyrażenie jako metaforę wiary w Boga. Twierdził, że prawdy nie można znaleźć jedynie poprzez obserwację, ale należy ją zrozumieć w umyśle i sercu, niezależnie od dowodów empirycznych. Ponieważ nie możemy obserwować Boga naszymi oczami, musimy wierzyć, że On tam jest. Przeskakujemy od pojęć materialnych do niematerialnych "skokiem wiary".

Kontynuując rozdział 11 Listu do Hebrajczyków, znajdujemy imponującą listę mężczyzn i kobiet w Biblii, którzy wykonali "skok wiary". To tylko kilka z wymienionych osób, które uwierzyły Bogu na słowo i zaufały Mu, że zrobi to, co obiecał:

Dzięki wierze Noe był posłuszny Bogu i zbudował arkę, aby ocalić swoją rodzinę przed potopem (Rdz 6:9-7:24). Dzięki wierze Abraham przygotował się do złożenia w ofierze swojego syna, wierząc, że Bóg dostarczy mu baranka (Rdz 22:1-19). Dzięki wierze Mojżesz zdecydował się stanąć po stronie Hebrajczyków, zamiast pozostać w egipskim pałacu (Wj 2-4). Przez wiarę Rahab ryzykowała życiem i ukrywała szpiegów wroga w swoim domu (Jozuego 2:1-24).

W pozostałej części Pisma Świętego historie wiernych są kontynuowane. Dzięki wierze Dawid stawił czoła olbrzymowi, mając do dyspozycji jedynie procę i kamień (1 Samuela 17). Dzięki wierze Piotr wyszedł z łodzi, gdy Jezus zawołał go do siebie (Mt 14:22-33). Historie te można mnożyć i mnożyć, a każda z nich pomaga nam zrozumieć biblijne znaczenie skoku wiary.

Ćwiczenie wiary w Boga często wymaga podjęcia ryzyka. Drugi List do Koryntian 5:7 mówi nam: "Żyjemy bowiem wiarą, a nie widzeniem". Ale biblijny krok wiary nie jest "ślepym" skokiem. Nasza wiara jest poparta przekonaniem i pewnością. Wiara jest solidnie poparta Bożymi obietnicami zawartymi w Jego Słowie. Skok wiary nie jest irracjonalnym impulsem, który powoduje, że wyskakujemy w wielkie nieznane bez żadnego przewidywania. Zgodnie ze Słowem Bożym, wierzący powinni szukać rady u bogobojnych przywódców (Prz 11:14; 15:22; 24:6). Chrześcijanie powinni również czerpać mądrość i wskazówki ze Słowa Bożego (Psalm 119:105, 130).

Historie biblijne istnieją nie bez powodu. Nasze zaufanie i wiara umacniają się, gdy czytamy te relacje o potężnym Bożym wyzwoleniu i ratunku w potrzebie. Bóg w cudowny sposób wybawił Józefa z niewoli i powierzył mu władzę nad całym Egiptem. Bóg przemienił Gedeona z tchórza w odważnego wojownika. Ci biblijni bohaterowie dokonali skoku wiary, ponieważ zaufali Bogu, który był wystarczająco potężny, aby ich uratować, podtrzymać i nie pozwolić im upaść (zob. Judy 1:24).

Wprowadzanie naszej wiary w czyn może wydawać się przerażającym skokiem, ale jest to część testowania i udowadniania naszej wiary: " Cieszcie się nim, mimo że teraz — gdy trzeba — bywacie po trosze zasmucani różnorodnymi próbami. (7) Spotykają was one po to, aby wasza szczera wiara, cenniejsza niż zniszczalne przecież złoto ogniem uszlachetniane, mogła tym bardziej wywyższyć, zaznaczyć chwałę i uwypuklić cześć Jezusa Chrystusa, kiedy się objawi. (8) Jego kochacie, choć nie mieliście sposobności Go zobaczyć. W Niego wierzycie, choć pozostaje dla was niewidzialny, i przepełnia was radość niewysłowiona, pełna chwały, (9) was, otrzymujących to, co jest skutkiem waszej wiary — zbawienie dusz." (1 Piotra 1:6-9; Zobacz także Hebrajczyków 11:17).

Postępowanie w wierze wymaga zaufania Bogu, że uczyni to, co już obiecał w swoim Słowie, nawet jeśli nie widzimy jeszcze spełnienia Jego obietnicy. Prawdziwa wiara, przekonanie i zaufanie popchną nas do działania.

Skok wiary może oznaczać opuszczenie bezpiecznej strefy komfortu. Piotr porzucił swoje bezpieczeństwo i wygodę, gdy wyskoczył z łodzi, aby przejść po wodzie do Jezusa. Mógł podjąć ten skok wiary, ponieważ znał swojego Pana i ufał, że jest On dobry: "Pan jest dobry dla wszystkich; lituje się nad wszystkim, co stworzył" (Psalm 145:9). Kiedy Jezus powiedział: "Przyjdź", Piotr wykazał się dziecięcą wiarą, do której wszyscy jesteśmy powołani: "A Jezus przywołał do siebie dzieci i rzekł: 'Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie i nie przeszkadzajcie im, albowiem do takich należy królestwo Boże'" (Łk 18:16).

Kiedy okazujemy autentyczne zaufanie Bogu, wiemy, że nasz "skok wiary" jest w rzeczywistości skokiem w Jego wszechmocne i kochające ramiona. On rozkoszuje się naszym zaufaniem i nagradza tych, którzy szczerze do Niego dążą: "Bez wiary nie można podobać się Bogu, bo każdy, kto do Niego przychodzi, musi uwierzyć, że On istnieje i że nagradza tych, którzy Go szukają" (List do Hebrajczyków 11:6).

English



Powrót na polską stronę główną

Czym jest skok wiary?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries