Pytanie
Co mówi Biblia na temat przemocy słownej?
Odpowiedź
Biblia nie używa terminu "przemoc słowna", ale ma wiele do powiedzenia na temat mocy naszych słów. Zwięźle powiedziane: "Język ma władzę nad śmiercią i życiem" (Ks. Przyp. Salomona 18.21; tłum. Biblia Warszawsko- Praska).
Przemoc słowna jest jedną z broni w arsenale emocjonalnej przemocy. Chociaż istnieje wiele taktyk przemocy, ostatecznym celem jest zdobycie kontroli nad kimś, aby ustanowić dominację w związku. Przemoc słowna nie jest sporadycznym wybuchem po złym dniu czy chwilowym brakiem samokontroli słownej w napiętym momencie. Jest to przemoc psychiczna. Przemoc słowna jest nawykowym grzechem, który rzadko ustępuje sam z siebie i może potencjalnie eskalować do przemocy fizycznej.
Otwarte nadużycia słowne mogą obejmować wybuchy gniewu, krzyki, przekleństwa, wyśmiewanie, wyzwiska, obwinianie, oskarżenia, krytykę, groźby, rozkazy, kpiny, manipulację, przymus, poniżanie, zawstydzanie, przekręcanie słów, przepisywanie historii i atakowanie osobistego charakteru. Ukryta przemoc słowna jest bardziej subtelna i maskuje ukrytą agresję. Udaje troskę i powoduje pranie mózgu, pozostawiając ofiarę zdezorientowaną, wytrąconą z równowagi i kwestionującą jej wartość i umiejętności.
W dłuższym okresie czasu każdy rodzaj przemocy może pozostawić ofiarę w poczuciu niepewności, niezdolności do podejmowania decyzji i pozbawić ją poczucia własnej wartości. Ofiara zaczyna przyjmować winę i wierzyć w miażdżące słowa, które są przekonujące i wielokrotnie rzucane w jej kierunku. Obraźliwy język ma głęboki, długotrwały wpływ, który może "przebić jak miecz" (Ks. Przyp. Salomona 12.18).
Biblia przeciwstawia sobie zdrową i niezdrową komunikację słowną. Bóg zna nasze słabości i dał nam swoje Słowo, aby uczyć nas jak używać słów w naszym życiu by wzmacniać [czyjeś] życie.
Słowa jakie wypowiadamy odzwierciedlają to co dzieje się wewnątrz nas. Ew. Łukasza 6.45 (tłum. Biblia Warszawska) mówi, "człowiek dobry z dobrego skarbca serca wydobywa dobro, a zły ze złego wydobywa zło; albowiem z obfitości serca mówią usta jego."
Słowa wpływają na mówcę jak również odbiorcę. "I język jest ogniem; język jest wśród naszych członków swoistym światem nieprawości; kala on całe ciało i rozpala bieg życia, sam będąc rozpalony przez piekło.[...] Nim wysławiamy Pana i Ojca i nim przeklinamy ludzi, stworzonych na podobieństwo Boże" (Jakuba 3.6, 9; tłum. Biblia Warszawska).
Ew. Mateusza 5.21-22 (tłum. Biblia Warszawska) kategoryzuje przemoc słowną jako poważne przestępstwo z wiecznymi konsekwencjami: "Słyszeliście, iż powiedziano przodkom: Nie będziesz zabijał, a kto by zabił, pójdzie pod sąd. A Ja wam powiadam, że każdy, kto się gniewa na brata swego, pójdzie pod sąd, a kto by rzekł bratu swemu: Racha, stanie przed Radą Najwyższą, a kto by rzekł: Głupcze, pójdzie w ogień piekielny."
Boże serce w kwestii tego, jak używamy naszych słów, jest wyraźne w Piśmie Świętym. Nie ma wątpliwości co do powagi skutków dla słuchacza lub tego, który używa brutalnych, obelżywych słów. Gdy słowa innych zraniły nas, możemy znaleźć uleczenie w prawdziwych słowach Bożych. Gdy sami zraniliśmy innych naszymi słowami, możemy znaleźć przebaczenie w Bogu i powinniśmy o to zabiegać u tych, którym wyrządziliśmy krzywdę. Ci, którzy stali się ofiarami poważnej przemocy słownej mogą potrzebować pomocy doradcy czy pastora w procesie uzdrowienia.
Boże pragnienie brzmi: "podnoście się wzajemnie na duchu i budujcie jedni drugich" (1 Tesaloniczan 5.11; tłum. Biblia Warszawsko- Praska) oraz by "żadne nieprzyzwoite słowo nie wychodziło z ust waszych, ale tylko dobre, które może budować, gdy zajdzie potrzeba, aby przyniosło błogosławieństwo tym, którzy go słuchają" (Efezjan 4.29; tłum. Biblia Warszawska). Bożym pragnieniem jest to, aby nasze słowa i nasze relacje były zdrowe i dające życie. Pamiętaj, Bóg stworzył wszechświat swoim Słowem (1 Ks. Mojżeszowa 1.3, 6.9, 11.14, 20, 24) i sam Jezus jest nazwany Słowem Bożym (Ew. Jana 1.1, 14). Jego pragnieniem jest to, abyśmy rozpoznawali moc jaką niosą nasze słowa i używali ich jak On by to czynił.
English
Co mówi Biblia na temat przemocy słownej?