settings icon
share icon
Pytanie

Co to znaczy, że wierzący mają być solą i światłem (Mt 5:13-16)?

Odpowiedź


Jezus używał pojęć soli i światła wiele razy, aby odnieść się do roli swoich naśladowców w świecie. Jeden z przykładów znajduje się w Ewangelii Mateusza 5:13: "Wy jesteście solą ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój słony smak, jakże ją ponownie posolić? Nie nadaje się już do niczego innego, jak tylko do wyrzucenia i podeptania przez ludzi". Sól miała dwa zastosowania na Bliskim Wschodzie w pierwszym wieku. Ze względu na brak chłodzenia, sól była używana do konserwowania żywności, zwłaszcza mięsa, które szybko zepsułoby się w pustynnym środowisku. Wierzący w Chrystusa są konserwantami dla świata, chroniąc go przed złem tkwiącym w społeczeństwie bezbożnych ludzi, których nieodkupione natury są zepsute przez grzech (Psalm 14:3; Rzymian 8:8).

Po drugie, sól była używana wtedy, podobnie jak teraz, jako wzmacniacz smaku. W ten sam sposób, w jaki sól wzmacnia smak potraw, które przyprawia, naśladowcy Chrystusa wyróżniają się jako ci, którzy "wzmacniają" smak życia na tym świecie. Chrześcijanie, żyjący pod przewodnictwem Ducha Świętego i w posłuszeństwie Chrystusowi, nieuchronnie wpłyną na świat na dobre, tak jak sól ma pozytywny wpływ na smak potraw, które przyprawia. Tam, gdzie panuje spór, mamy wprowadzać pokój; tam, gdzie panuje smutek, mamy być sługami Chrystusa, opatrującymi rany, a tam, gdzie panuje nienawiść, mamy dawać przykład miłości Boga w Chrystusie, odpłacając dobrem za zło (Łk 6:35).

W analogii do światła dla świata, dobre uczynki naśladowców Chrystusa mają świecić, aby wszyscy je widzieli. Następujące wersety z Ewangelii Mateusza 5 podkreślają tę prawdę: "Wy jesteście światłem świata. Miasto położone na górze nie może być ukryte; nikt też nie zapala lampy i nie stawia jej pod koszem, lecz na świeczniku, a ona daje światło wszystkim, którzy są w domu. Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie" (Mateusza 5:14-16). Idea jest tutaj podobna - obecność światła w ciemności jest czymś nie do pomylenia. Obecność chrześcijan na świecie musi być jak światło w ciemności, nie tylko w tym sensie, że prawda Słowa Bożego przynosi światło zaciemnionym sercom grzesznych ludzi (Jana 1:1-10), ale także w tym sensie, że nasze dobre uczynki muszą być widoczne dla wszystkich. I rzeczywiście, nasze uczynki będą widoczne, jeśli będą wykonywane zgodnie z innymi zasadami, o których Jezus wspomina w tym fragmencie, takimi jak Błogosławieństwa z Ewangelii Mateusza 5:3-11. Zauważmy zwłaszcza, że nie chodzi o to, by chrześcijanie wyróżniali się ze względu na siebie, ale o to, by ci, którzy na nich patrzą, mogli "chwalić Ojca waszego, który jest w niebie" (w. 16).

W świetle tych wersetów, jakie rzeczy mogą utrudniać lub uniemożliwiać chrześcijaninowi w wypełnianiu jego roli soli i światła w świecie? Fragment ten wyraźnie stwierdza, że różnica między chrześcijaninem a światem musi zostać zachowana; dlatego każdy wybór z naszej strony, który zaciera różnicę między nami a resztą świata, jest krokiem w złym kierunku. Może się to zdarzyć albo poprzez wybór przyjęcia dróg świata ze względu na komfort lub wygodę, albo poprzez sprzeciwienie się prawu posłuszeństwa Chrystusowi.

Ewangelia Marka 9:50 sugeruje, że słoność można utracić w szczególności poprzez brak pokoju między sobą; wynika to z polecenia "miejcie sól w sobie i bądźcie ze sobą w pokoju". W Łukasza 14:34-35 ponownie znajdujemy odniesienie do metafory soli, tym razem w kontekście posłuszeństwa uczniów Jezusa Chrystusa. Utrata słoności następuje, gdy chrześcijanin nie jest w stanie codziennie brać na siebie krzyża i z całego serca naśladować Chrystusa.

Wydaje się zatem, że rola chrześcijanina jako soli i światła w świecie może być utrudniona lub uniemożliwiona przez jakikolwiek wybór kompromisu lub zadowolenia się tym, co jest wygodniejsze lub bardziej komfortowe, a nie tym, co jest naprawdę najlepsze i przyjemne dla Pana. Co więcej, status soli i światła jest czymś, co naturalnie wynika z pokornego posłuszeństwa chrześcijanina przykazaniom Chrystusa. To właśnie wtedy, gdy odchodzimy od prowadzonego przez Ducha stylu życia prawdziwego uczniostwa, różnice między nami a resztą świata zacierają się, a nasze świadectwo jest utrudnione. Tylko koncentrując się na Chrystusie i będąc Mu posłusznymi, możemy oczekiwać, że pozostaniemy solą i światłem w świecie.

English



Powrót na polską stronę główną

Co to znaczy, że wierzący mają być solą i światłem (Mt 5:13-16)?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries