settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest subiektywizm?

Odpowiedź


Subiektywizm jest teorią filozoficzną, według której nie ma prawdy poza własnym doświadczeniem. Jest on przeciwstawiany obiektywizmowi, który wierzy w coś przeciwnego: że prawda istnieje poza doświadczeniem i że chociaż możemy nie do końca rozumieć tę prawdę, to ona istnieje i jest absolutna. Subiektywizm mówi, że prawda jest subiektywna i zasadniczo zależy od umysłu i doświadczenia podmiotu. Subiektywizm jest podobny do relatywizmu, ponieważ mówi, że to, co jest prawdą dla jednej osoby, może nie być prawdą dla innej. Określanie dobra i zła musi odbywać się indywidualnie dla każdego przypadku, a rzeczywistość jest postrzegana jako płynna i plastyczna, dająca się formować w zależności od okoliczności. Jeden absolutny standard, zgodnie z filozofią subiektywizmu, nie pasuje do wszystkich.

Prawdą jest, że wszyscy mamy subiektywne doświadczenia. Częścią mądrości jest zrozumienie, że inni ludzie myślą, postrzegają i czują inaczej. Zmuszanie wszystkich do stosowania tej samej formy i tych samych metod często przynosi efekt przeciwny do zamierzonego. Dwie bardzo różne osobowości mogą obiektywnie wierzyć w tę samą prawdę, nawet jeśli ich sposób uczenia się i odnoszenia się do tej prawdy jest inny. Weźmy na przykład doświadczenia apostołów Piotra i Jana. Jezus odnosił się do tych dwóch mężczyzn w bardzo różny sposób i nauczał każdego z nich zgodnie z tym, czego wiedział, że potrzebują - a wszystko to bez zmiany siebie i swojego przesłania (Jana 21:15-23; Mateusza 16:23; Jana 13:23-25). Wielokrotnie widoczna jest łagodność Jezusa w stosunku do Jana, podczas gdy Jezus jest twardszy i bardziej wojowniczy w stosunku do Piotra o silnej woli. Jezus przedstawił prawdę w inny sposób, ale jej nie zmienił. Nie popierał subiektywizmu. On jest prawdą (Jana 14:6).

Subiektywizm mówi, że prawda faktycznie zmienia się, aby dopasować się do jednostki. Subiektywizm jest w dużej mierze postmodernistyczną reakcją na straszliwe konflikty, które powstały w wyniku walki ludzi o definicję prawdy. Na przestrzeni wieków świat był uwikłany w wiele konfliktów, w których wszystkie strony rościły sobie prawo do wyższości w oparciu o "prawdę", za którą się opowiadały. Wydaje się, że od zarania dziejów ludzie byli uciskani z powodu swoich przekonań. Biorąc pod uwagę tę historię, społeczeństwo, którego filozofią jest subiektywizm, wydaje się bezpieczne i postępowe. Subiektywizm wprowadza jednak własny chaos. Dziś wielu ludzi w naszym świecie współczuje terrorystom, zastanawia się nad tym, ile jest płci i kwestionuje samą rzeczywistość.

Subiektywizm - który zasadniczo całkowicie odrzuca wiarę - może próbować unikać konfliktów, ale nie jest na nie odporny. W pustkę pozostawioną przez wygnanie prawdy absolutnej wkracza inna zasada: tolerancja. Tolerancja staje się zasadą samą w sobie, a gdy myśli i idee można zaklasyfikować jako "nietolerancyjne", można i należy je prawnie stłumić. Jeśli "subiektywne" idee jednej osoby mogą wywołać (równie subiektywną) obrazę, to idee tej osoby nie mogą być tolerowane - tolerancja jest nietolerancyjna dla nietolerancji, niezależnie od tego, jak zdecyduje się ją zdefiniować. Tak więc nawet subiektywizm może skutkować i skutkuje opresją.

Faktem jest, że obiektywna prawda istnieje i jest ona przedstawiona w Piśmie Świętym (Jana 17:17). Nie jest to dziś popularna idea, ale od kiedy to bezbożni miłują Słowo Boże (zob. Rz 1:32)? Każda filozofia, która próbuje wyjaśnić wszechświat w oderwaniu od objawionej przez Boga prawdy, kończy się źle, ponieważ nieuchronnie stawia wolę jednostki w centrum. Ilekroć jedna wola jest przeciwstawiana drugiej, pojawia się konflikt. I odwrotnie, gdy wszystkie wole zostaną poddane Chrystusowi, zapanuje pokój; konflikt ustanie (Galacjan 5:13; Jana 13:34-35).

Świat, który zaprzecza prawdzie i przyjmuje subiektywizm, będzie naturalnie w konflikcie z tymi, którzy trzymają się prawdy absolutnej. Dlatego Jezus obiecał, że Jego ewangelia wywoła konflikt (Mt 10:34-36). Chrześcijanie nie powinni szukać pokoju kosztem obiektywnej prawdy; dlatego subiektywizm jest filozofią, której chrześcijanie nie mogą zaakceptować. Zamiast tego chrześcijanie trzymają się prawdy i odmawiają zaparcia się Chrystusa, nawet jeśli prowadzi to do konfliktów i prześladowań (Mt 5:10-11; 10:33).

English



Powrót na polską stronę główną

Czym jest subiektywizm?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries