Pytanie
Co Biblia mówi o wartości miejsca schronienia?
Odpowiedź
W zależności od używanego tłumaczenia Biblii, termin "sekretne miejsce" może pojawiać się dziesiątki razy zarówno w Starym, jak i Nowym Testamencie. Niektóre przekłady używają słowa "schronienie", "okrycie" lub "mieszkanie" zamiast "sekretne miejsce". W Starym Testamencie termin "sekretne miejsce" pochodzi od hebrajskiego słowa cether, które oznacza "ukrywać lub być ukrytym". Słowo to zostało użyte w Psalmie 139:15: "Żadna moja kość nie uszła Twej uwadze, Choć powstawałem w ukryciu, Tkany w głębiach ziemi". Mówi ono o ukrytym świecie łona matki, w którym rozwija się dziecko. Ale słowo to jest również użyte w Psalmie 32:7: "Ty jesteś moją kryjówką; ochronisz mnie przed utrapieniem i otoczysz pieśniami wybawienia".
Chociaż sekretne miejsce może odnosić się do fizycznej lokalizacji, najczęściej oznacza stan duszy w jej relacji z Bogiem. Psalm 27:5 mówi: "Albowiem w dzień utrapienia ukryje mnie w przybytku swoim, w tajemnicy namiotu swego ukryje mnie, na skale wywyższy mnie". Psalmista nie odnosi się do rzeczywistego przybytku lub namiotu, w którym ukryje się przed fizycznymi wrogami. Mówi o stanie pokoju, który Bóg daje pośród prób i ataków.
Idea sekretnego miejsca pochodzi od Boga. Ponieważ jest On Duchem, a Jego chwała jest poza naszą zdolnością postrzegania, musimy spotykać się z Nim w sekretnych miejscach serca, aby móc z Nim obcować. Kiedy Mojżesz chciał zobaczyć chwałę Boga, Pan wyjaśnił, że żaden człowiek nie może zobaczyć Boga i żyć (Wj 33:20). Bóg pozwolił więc Mojżeszowi ujrzeć Jego chwałę tylko z tajemnego miejsca. W Księdze Wyjścia 33:22 Bóg powiedział: "Gdy przejdzie moja chwała, umieszczę cię w rozpadlinie skały i zakryję cię moją ręką, aż przejdę". Tutaj Bóg daje nam wgląd w to, co musimy zrobić, aby doświadczyć obecności Boga. Można się nią cieszyć tylko wtedy, gdy wejdziemy do Jego tajemnego miejsca.
Psalm 91:1 daje nam dobrą ilustrację wartości sekretnego miejsca: "Ten, kto mieszka pod osłoną Najwyższego i nocuje w cieniu Wszechmocnego". Pomyślmy o sekretnych kryjówkach, które lubiliśmy jako dzieci. Wyobraź sobie, że masz dziesięć lat i znajdujesz tajną kryjówkę pod schodami lub w krzakach wiciokrzewu. Wślizgnąłeś się do środka i poczułeś się magicznie! Czułeś się bezpieczny i chroniony przed światem. Wyobrażałeś sobie, że możesz tam mieszkać przez cały czas i nikt cię nie znajdzie. Często zapraszałeś do niej swojego najlepszego przyjaciela, ponieważ sekretne kryjówki lepiej dzielić z kimś, kogo kochasz i komu ufasz.
Taki właśnie obraz maluje psalmista w Psalmie 91. Bóg ma sekretną kryjówkę i zaprasza każdego z nas, abyśmy do Niego dołączyli. Zauważmy, że nie zaprasza nas do odwiedzin. Obietnica dotyczy tych, którzy tam "zamieszkają". "Mieszkać" oznacza, że tam żyjemy. To staje się naszym adresem. Bóg zaprasza nas do spakowania się i przeniesienia do Jego sekretnego miejsca. Aby to zrobić, musimy odejść od zgiełku i pokus świata. Musimy być gotowi wyciszyć nasze serca przed Nim i pozwolić Mu zbadać te wewnętrzne zakamarki, których nie ujawniamy nikomu innemu. Sekretne miejsca wymagają szczerości i zaufania. Nie możemy dołączyć do Boga w Jego sekretnym miejscu, jeśli nie jesteśmy gotowi być wobec Niego przejrzyści i szczerzy.
Jezus powiedział w Ewangelii Mateusza 6:6: "A gdy się modlicie, wejdźcie do swej izdebki, zamknijcie drzwi i módlcie się do Ojca waszego, który jest niewidzialny". Jezus niekoniecznie wskazywał na fizyczną lokalizację, ponieważ możemy modlić się w dowolnym miejscu i czasie. Ale aby naprawdę połączyć się z Bogiem, musimy wejść do sekretnego miejsca w naszym duchu i tam spotkać Boga. Ciche miejsca pomagają i powinniśmy szukać samotności, gdy chcemy spędzić nieprzerwany czas z Bogiem. Pomocne jest również posiadanie wyznaczonego miejsca, w którym spędzamy czas z Bogiem. Jezus robił to na ziemi. Chociaż często modlił się publicznie, odsuwał się również od tłumów, a nawet najbliższych przyjaciół, aby spędzić czas sam na sam ze swoim Ojcem w samotności (Mk 1:35; Łk 4:42). Ale sekretne miejsce, które opisuje Psalm 91, nie jest fizyczną lokalizacją. Jest to stan duchowego odpoczynku, który panuje niezależnie od zewnętrznych okoliczności.
Mieszkanie w "tajemnym miejscu Najwyższego" przynosi wielkie korzyści. Kiedy decydujemy się porzucić światowe rozkosze na rzecz stylu życia opartego na duchowej pobożności, Bóg zbliża się do nas w nowy sposób (Jakuba 4:8). Zaczynamy widzieć nasz grzech tak, jak On go widzi (Izajasza 6:1-5). Czas spędzony w obecności Boga ujawnia nasze prawdziwe myśli i samolubne motywacje, które w przeciwnym razie mogłyby umknąć niezauważone. Z tego sekretnego miejsca owoc Ducha zakorzenia się i rośnie (List do Galacjan 5:22). Zaczynamy patrzeć na nasze życie z wiecznej perspektywy. Ziemskie frustracje tracą na znaczeniu.
Nie musimy zaniedbywać naszych obowiązków czy relacji, aby zamieszkać w tym sekretnym miejscu. Kluczem do przeniesienia się tam jest całkowite poddanie się Duchowi Świętemu i woli Bożej dla naszego życia. Ta decyzja zdominuje nasze działania i zmieni nasze poglądy. Gdy jesteśmy posłuszni, Bóg spotyka się z nami w swoim sekretnym miejscu (zob. Ew. Jana 14:21). Uczy nas i zachęca do trwania. Nasz nieustanny wybór, by w pełni Mu się poddać, skutkuje Jego nieustanną siłą, by to czynić. Jeśli nasze życie ma przynosić trwałe owoce, moc do ich wydawania pochodzi z czasu spędzonego z Nim w sekretnym miejscu (Jana 15:4-5; 1 Koryntian 3:14-15; Psalm 92:12-14).
English
Co Biblia mówi o wartości miejsca schronienia?