settings icon
share icon
Pytanie

Jakie znaczenie ma powiedzenie "tak mi dopomóż Bóg"?

Odpowiedź


"Tak mi dopomóż Bóg" to słowa często wypowiadane na końcu przysięgi, która jest uroczystym apelem lub przysięgą potwierdzającą prawdziwość czyichś słów, szczerość czyjejś obietnicy i wierność czyjemuś zobowiązaniu do wykonania obowiązku. Przysięgi, które zawierają to powiedzenie, są zazwyczaj składane w kontekście politycznym, kościelnym i prawnym cywilizowanych narodów. W przysięgach prawnych, na przykład gdy świadek jest zaprzysiężony, aby zająć stanowisko i złożyć zeznania w sądzie, osoba oświadcza: "Przysięgam mówić prawdę, całą prawdę i tylko prawdę, tak mi dopomóż Bóg".

Zasadniczym celem powiedzenia "tak mi dopomóż Bóg" jest wyrażenie szczerości i podkreślenie większej czujności: "Mam na myśli to, co mówię, moje świadectwo jest prawdziwe i zrobię wszystko, co w mojej mocy, z Bożą pomocą, aby wykonywać swoje obowiązki z najwyższą starannością i uczciwością". Wzywanie pomocy Pana uznaje istnienie Boga jako najwyższego autorytetu i przywołuje Jego karę w przypadku złamania przysięgi. Znaczenie powiedzenia "tak mi dopomóż Bóg" wynika z małego słowa tak, które dodaje do przysięgi rodzaj energii, która deklaruje: "Pod warunkiem, że powiem prawdę lub spełnię tę obietnicę, a nie inaczej, niech Bóg mi dopomoże!". (Watson, R., "Oath", A Biblical and Theological Dictionary, Lane & Scott, 1851, s. 709).

W wielu krajach przysięgi obywatelskie i zaciągnięcia się do wojska, przysięgi wierności i zwierzchnictwa oraz przysięgi urzędów i służby publicznej kończą się słowami "Tak mi dopomóż Bóg". Kiedy królowa Anglii złożyła przysięgę koronacyjną 2 czerwca 1953 roku, jej końcowe słowa brzmiały: "Rzeczy, które tu wcześniej obiecałam, wykonam i dotrzymam. Tak mi dopomóż Bóg" (www.royal.uk/the-coronation-history-and-ceremonial, dostęp 5/3/23). Inne przysięgi religijne składane przez księży, profesorów, biskupów itp. nazywane są przysięgami zgodności i posłuszeństwa. One również kończą się słowami Tak mi dopomóż Bóg.

Niektórzy historycy twierdzą, że George Washington, składając przysięgę prezydencką w 1792 roku, spontanicznie dodał: "Tak mi dopomóż Bóg", zanim zdjął rękę z Biblii. W tamtym okresie historii Stanów Zjednoczonych "fraza ta nie była częścią przysięgi, ale od tego czasu stała się jej stałym elementem" (Kling, D. W., Christian History Magazine, Issue 50: Christianity & the American Revolution, 1996). Obecnie, zgodnie z "Klauzulą o niepoddawaniu próbie religijnej", słowa te są opcjonalne w przypadku większości przysięg składanych w urzędach i zaciągów wojskowych składanych w USA.

Niektóre grupy chrześcijańskie, takie jak kwakrzy, powołują się na Ewangelię Mateusza 5:34 i odmawiają składania przysiąg. Jednakże Jezus nie potępiał w tym fragmencie wszystkich przysiąg. W całym Piśmie Świętym Bóg zachęca do uroczystego i poważnego dotrzymywania ślubów, przysiąg i obietnic (Liczb 30:2; Powtórzonego Prawa 6:13; 10:20; 23:21; Kaznodziei 5:4; Psalm 15:4; 50:14; 66:13-14; Rzymian 1:9; Galacjan 1:20; Hebrajczyków 6:13-17; Jakuba 5:12). Psalmista oświadcza: "Złożyłem przysięgę i dotrzymam jej. Złożyłem przysięgę, że będę przestrzegał Twoich przepisów, które opierają się na Twojej sprawiedliwości. . . . Pomóż mi Boże, jak obiecałeś" (Psalm 119:106, 116). Sam Bóg potwierdził przymierze ze swoim wybranym ludem przysięgą (Hebrajczyków 6:17; 7:20-22).

To, przed czym Jezus przestrzegał w Ewangelii Mateusza 5:34, to praktyka składania płytkich i niedbałych przysiąg. Chrystus wzywa swoich naśladowców do życia w prawdzie, uczciwości i szczerości wobec Niego i wszystkich ludzi. Niestety, tak mi dopomóż Bóg stało się lekkomyślną przysięgą na ustach wielu osób, które często wypowiadają ją jako gniewną groźbę.

English



Powrót na polską stronę główną

Jakie znaczenie ma powiedzenie "tak mi dopomóż Bóg"?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries