Pytanie
Co to znaczy, że jesteśmy zbawieni i jesteśmy zbawiani w tym samym czasie?
Odpowiedź
Grzech jest powodem, dla którego potrzebujemy zbawienia. Jesteśmy zbawieni od różnych aspektów grzechu, a zatem nasze zbawienie ma fazę przeszłą i teraźniejszą (a także przyszłą).
Kiedy jesteśmy zbawieni (usprawiedliwieni), jesteśmy zbawieni od kary za grzech. Jest to akt dokonany w przeszłości. Jezus zapłacił za nasze grzechy na krzyżu w przeszłości, a kiedy dana osoba ufa Mu w kwestii zbawienia, otrzymuje przebaczenie i usprawiedliwienie przed Bogiem. Jest to transakcja jednorazowa. Osoba, która została usprawiedliwiona, została zbawiona:
"Albowiem łaską zbawieni jesteście przez wiarę, i to nie z was: Boży to dar; (9) nie z uczynków, aby się kto nie chlubił." (Efezjan 2:8-9).
"Usprawiedliwieni tedy z wiary, pokój mamy z Bogiem przez Pana naszego, Jezusa Chrystusa" (Rzymian 5:1)
Jednak nie tylko kara za grzech jest problemem. Chrześcijanie wciąż zmagają się z mocą grzechu w swoim życiu. Nawet jeśli otrzymali przebaczenie, nie są doskonali. Podczas pobytu na ziemi są zbawiani od mocy grzechu (uświęcani). W rozdziałach 1-3 Listu do Efezjan Paweł wyjaśnia, w jaki sposób wierzący zostali zbawieni od kary za grzech. Następnie zachęca ich, by żyli w tej rzeczywistości, nie pozwalając, by grzech nadal kontrolował ich działania:
"(1) Napominam was tedy ja, więzień w Panu, abyście postępowali, jak przystoi na powołanie wasze, (2) z wszelką pokorą i łagodnością, z cierpliwością, znosząc jedni drugich w miłości, (3) starając się zachować jedność Ducha w spójni pokoju" (Efezjan 4:1-3).
"(11) Podobnie i wy uważajcie siebie za umarłych dla grzechu, a za żyjących dla Boga w Chrystusie Jezusie, Panu naszym. (12) Niechże więc nie panuje grzech w śmiertelnym ciele waszym, abyście nie byli posłuszni pożądliwościom jego, (13) i nie oddawajcie członków swoich grzechowi na oręż nieprawości, ale oddawajcie siebie Bogu jako ożywionych z martwych, a członki swoje Bogu na oręż sprawiedliwości. (14) Albowiem grzech nad wami panować nie będzie, bo nie jesteście pod zakonem, lecz pod łaską." (Rz 6:11-14).
"(21) Znajduję tedy w sobie zakon, że gdy chcę czynić dobrze, trzyma się mnie złe; (22) bo według człowieka wewnętrznego mam upodobanie w zakonie Bożym. (23) A w członkach swoich dostrzegam inny zakon, który walczy przeciwko zakonowi, uznanemu przez mój rozum i bierze mnie w niewolę zakonu grzechu, który jest w członkach moich. (24) Nędzny ja człowiek! Któż mnie wybawi z tego ciała śmierci? (25) Bogu niech będą dzięki przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego!" (Rz 7:21-25).
Nawet apostoł Paweł przyznaje, że wciąż walczy z grzechem w swoim życiu. Jednak w miarę jak chrześcijanin dojrzewa, będzie odnosił zwycięstwa nad grzechem w codziennym życiu. Chrześcijanie są zbawiani od władzy grzechu nad nimi.
Wreszcie, w przyszłości chrześcijanie zostaną zbawieni od samej obecności grzechu (uwielbieni). Pewnego dnia chrześcijanie otrzymają nowe ciało, a grzeszna natura zostanie całkowicie wykorzeniona. Oczekujemy nowego domu, nowego nieba i nowej ziemi, gdzie grzech nie będzie już problemem:
"(1) I widziałem nowe niebo i nową ziemię; albowiem pierwsze niebo i pierwsza ziemia przeminęły, i morza już nie ma. (2) I widziałem miasto święte, nowe Jeruzalem, zstępujące z nieba od Boga, przygotowane jak przyozdobiona oblubienica dla męża swego. (3) I usłyszałem donośny głos z tronu mówiący: Oto przybytek Boga między ludźmi! I będzie mieszkał z nimi, a oni będą ludem jego, a sam Bóg będzie z nimi. (4) I otrze wszelką łzę z oczu ich, i śmierci już nie będzie; ani smutku, ani krzyku, ani mozołu już nie będzie; albowiem pierwsze rzeczy przeminęły. . . .(22) Lecz świątyni w nim nie widziałem; albowiem Pan, Bóg, Wszechmogący jest jego świątynią, oraz Baranek. (23) A miasto nie potrzebuje ani słońca ani księżyca, aby mu świeciły; oświetla je bowiem chwała Boża, a lampą jego jest Baranek. (24) I chodzić będą narody w światłości jego, a królowie ziemi wnosić będą do niego chwałę swoją. (25) A bramy jego nie będą zamknięte w dzień, bo nocy tam nie będzie; (26) i wniosą do niego sławę i dostojeństwo narodów. (27) I nie wejdzie do niego nic nieczystego ani nikt, kto czyni obrzydliwość i kłamie, tylko ci, którzy są zapisani w księdze żywota Baranka." (Obj 21:1-4, 22-27).
Zbawienie ma zatem trzy aspekty:
- Przeszłość: Zostaliśmy zbawieni od kary za grzech. Zostaliśmy usprawiedliwieni.
- Teraźniejszość: Jesteśmy zbawieni od mocy grzechu. Jesteśmy uświęcani.
- Przyszłość: Będziemy zbawieni od obecności grzechu. Będziemy uwielbieni.
English
Co to znaczy, że jesteśmy zbawieni i jesteśmy zbawiani w tym samym czasie?