Pytanie
Co Biblia mówi o wyzwoleniu?
Odpowiedź
Wyzwolenie definiuje się jako "ratunek z niewoli lub niebezpieczeństwa". Wyzwolenie w Biblii to czyny Boga, dzięki którym ratuje On swój lud z niebezpieczeństwa. W Starym Testamencie wybawienie koncentruje się przede wszystkim na ratowaniu przez Boga tych, którzy znajdują się w kłopotach lub niebezpieczeństwie. Bóg ratuje swój lud od wrogów (1 Samuela 17:37; 2 Królewska 20:6) i z rąk niegodziwców (Psalm 7:2; 17:13; 18:16-19; 59:2). Zachowuje ich od głodu (Ps 33:19), śmierci (Ps 22:19-21) i grobu (Ps 56:13; 86:13; Ozeasz 13:14). Najbardziej uderzającym przykładem wyzwolenia jest wyjście z Egiptu (Wj 3:8; 6:6; 8:10). Tutaj Bóg jest zdefiniowany jako Wybawiciel Izraela, który ratuje swój lud nie dlatego, że zasługuje on na ratunek, ale jako wyraz Jego miłosierdzia i miłości (Ps 51:1; 71:2; 86:13).
W Nowym Testamencie Bóg jest zawsze podmiotem - a Jego lud jest zawsze obiektem - wyzwolenia. Opisy doczesnego wyzwolenia w Starym Testamencie służą jako symboliczne przedstawienie duchowego wyzwolenia od grzechu, które jest dostępne tylko przez Chrystusa. On oferuje wybawienie od największego niebezpieczeństwa ludzkości - grzechu, zła, śmierci i sądu. Dzięki Bożej mocy wierzący są wybawieni z obecnego złego wieku (Galacjan 1:4) i z mocy panowania szatana (Kolosan 1:13). Wszystkie aspekty wyzwolenia są dostępne jedynie poprzez osobę i dzieło Jezusa Chrystusa, który sam został wydany za nas (Rz 4:25), abyśmy zostali uwolnieni od wiecznej kary za grzech. Tylko Jezus wybawia nas od "przyszłego gniewu" (1 Tesaloniczan 1:10).
Inny aspekt wyzwolenia dotyczy spraw doczesnych. Podczas gdy wierzący są wybawieni raz na zawsze od wiecznej kary, jesteśmy również wybawieni od prób tego życia (2 Piotra 2:9). Czasami wybawienie to polega na tym, że Bóg po prostu przechodzi przez próby u naszego boku, pocieszając nas i zachęcając, gdy wykorzystuje je do dojrzewania w wierze. Paweł zapewnił wierzących w Koryncie, że "nie spotkała was żadna pokusa oprócz tej, która jest udziałem człowieka. Wierny jest Bóg, który nie dozwoli was kusić ponad to, co potraficie znieść. Lecz gdy doznacie pokusy, zapewni wam wyjście, abyście mogli się ostać" (1 Koryntian 10:13). W takich przypadkach ratunek nie jest natychmiastowy, ale przychodzi we właściwym czasie, gdy cierpliwość wykona swoje doskonałe dzieło (Jakuba 1:2-4, 12). Bóg stwarza drogę ucieczki równocześnie z pokusą, którą w swoim doskonałym czasie i z własnej woli dopuszcza na swój lud.
Często szukamy wybawienia od złych duchów lub duchów pożądliwości, zazdrości itp. Ważne jest, aby zrozumieć, że jako wierzący mamy już wieczne zwycięstwo nad szatanem i demonami. Możemy jednak uwolnić się od ich wpływu na nasze życie, używając dwóch broni, które Bóg dał nam jako część naszej duchowej zbroi, za pomocą której walczymy "z mocami tego mrocznego świata i z duchowymi siłami zła w sferach niebieskich" (Efezjan 6:12-17). Wierzący broni się tarczą wiary i używa ofensywnej broni Słowa Bożego. Przeciwko tym dwóm elementom żaden duch nie może zwyciężyć. Trzymając tarczę wiary, gasimy płonące duchowe strzały, które wysyłają przeciwko nam, strzały pożądliwości, zwątpienia, winy, zazdrości, złej mowy i wszelkiego rodzaju pokus. Mieczem Ducha, którym jest Słowo Boże, pokonujemy złego, udowadniając, że jego pokusy są kłamstwem, ponieważ jest on ojcem kłamstwa (Jana 8:44). Drugi list Jana chwali młodych chrześcijan, których duchowa siła pochodziła z żyjącego w nich Słowa Bożego. Dzięki ofensywnej broni Prawdy pokonujemy złego (1 Jana 2:14).
Wybawienie od grzechu, ratunek od prób i ucieczka od wpływu świata opanowanego przez złego przychodzą tylko przez Chrystusa, Syna Bożego, który przyszedł i "dał nam zrozumienie, abyśmy poznali tego, który jest prawdziwy. I jesteśmy w tym, który jest prawdziwy - nawet w jego Synu Jezusie Chrystusie. On jest prawdziwym Bogiem i życiem wiecznym" (1 Jana 5:19-20).
English
Co Biblia mówi o wyzwoleniu?