settings icon
share icon
Pytanie

Czym jest woluntaryzm doksastyczny?

Odpowiedź


Woluntaryzm doksastyczny, w skrócie, jest ideą, że ludzie dobrowolnie wybierają to, co uważają za prawdziwe. Podczas gdy Biblia wskazuje, że każda osoba jest odpowiedzialna za swoje własne przekonania, sugeruje również, że część tego, w co wierzymy, zależy od działania Boga. Obie te doktryny mają częściowy związek z dwiema głównymi interpretacjami woluntaryzmu doksastycznego.

Pytanie o to, czy dana osoba "wybiera" przekonanie, czy też nie, można podzielić na dwie różne wersje. Pierwszą formą jest bezpośredni woluntaryzm doksastyczny, który zakłada, że osoba bezpośrednio i natychmiast wybiera, w co będzie wierzyć. Zgodnie z tym schematem, osoba określiłaby: "Wybieram wierzyć w fakt X", a następnie natychmiast zaakceptowałaby fakt X jako prawdziwy. Drugim zastosowaniem jest pośredni woluntaryzm doksastyczny, który zakłada, że osoba wybiera, jakie przekonania podda kontroli i może dobrowolnie szukać doświadczeń w celu przetestowania lub zmiany tych przekonań.

Żadne z tych pojęć nie jest tym samym, co wybór działania tak, jakby jakaś idea była prawdziwa. Wybór działania w określony sposób nie wymaga bycia przekonanym o czymkolwiek w szczególności. Z tego samego powodu woluntaryzm doksastyczny nie wymaga, by dana osoba działała w jakikolwiek szczególny sposób na podstawie tego, w co "wierzy". To, czy dana osoba zachowuje się w sposób zgodny ze swoimi przekonaniami, jest odrębną kwestią. Zestawiając te punkty razem, rozróżniamy między intelektualną "wiarą", o której mówi doksastyczny woluntaryzm, a duchową "wiarą", o której mówi Biblia. Przedstawienie "wiary" w Piśmie Świętym implikuje zaufanie i wierność, podczas gdy koncepcja doksastyczna jest czysto abstrakcyjna.

Filozofowie generalnie odrzucają koncepcję bezpośredniego woluntaryzmu doksastycznego. Pomysł, że można po prostu "przełączyć przełącznik", aby zaakceptować jakąś ideę jako prawdziwą, jest sprzeczny zarówno z doświadczeniem, jak i zdrowym rozsądkiem. Kuszące byłoby argumentowanie, że bezpośredni woluntaryzm doksastyczny jest również niebiblijny, oparty na idei predestynacji. Szczególnie zgodnie z reformowanymi interpretacjami, idea, że dana osoba ma moc wierzyć lub nie wierzyć, całkowicie na własną rękę, jest fałszywa. Należy jednak pamiętać, że idee te dotyczą różnych znaczeń słowa wiara. Biblia mówi o tych, którzy wydają się intelektualnie akceptować pewne idee, ale nie wyrażają uległej, zbawczej "wiary" odnoszącej się do spraw duchowych (zob. Jakuba 2:19; Mateusza 7:21-23).

W przeciwieństwie do tego, pośredni woluntaryzm doksastyczny jest powszechnie uważany za prawdziwy. Interpretacja ta sugeruje, że ludzie nie mogą wybrać, w co wierzą, ale mogą wybrać, czy poddadzą swoje przekonania kontroli. Najczęstszą analogią tej koncepcji jest nauka gry na instrumencie muzycznym. Osoba nie może po prostu "wybrać" dobrej gry na instrumencie muzycznym. Może jednak zdecydować się na lekcje, wiedząc, że doprowadzą go one we właściwym kierunku. Może również wybrać, które instrumenty chce rozwijać, a które zostawić w spokoju. W odniesieniu do wyboru przekonań, osoba może - bezpośrednio - wybrać, w co wierzyć poprzez badanie i brak badania.

Pośredni woluntaryzm doksastyczny wydaje się dobrze pasować do biblijnego podejścia do wiary i (duchowych) przekonań. Pismo Święte wskazuje, że powinniśmy badać nasze własne przekonania (2 Koryntian 13:5), badać to, co nam powiedziano (Dzieje Apostolskie 17:11) i poddawać się prawdzie, którą znajdujemy (Jana 5:39-40). Podczas gdy Biblia sugeruje, że zbawcza wiara wymaga działania Boga (Jana 6:44), wskazuje również, że istnieją wystarczające dowody w ludzkim doświadczeniu, aby ludzie byli odpowiedzialni za poszukiwanie prawdy (Psalm 19:1; Mateusza 7:7-8). W rezultacie Biblia ma niezwykle racjonalne podstawy, by twierdzić, że wszyscy ludzie są "bez wymówki" (Rzymian 1:18-20). Według Pisma Świętego ludzie są odpowiedzialni za to, w co wierzą, nawet jeśli nie mogą arbitralnie "wybrać" tych przekonań. Mniej więcej to właśnie implikuje pośredni woluntaryzm doksastyczny.

Wniosek ten, po raz kolejny, należy przyjąć ze zrozumieniem, że Pismo Święte rozróżnia między tym, co dana osoba akceptuje w swoim umyśle, a tym, czemu ufa i działa w sercu. Pojęcia te są podobne, ale woluntaryzm doksastyczny nie odnosi się dokładnie do tego samego, co biblijne pojęcie "wiary".

Tylko mniejszość filozofów odrzuca wszelkie formy doksastycznego woluntaryzmu. Zgodnie z tymi opiniami, przekonania intelektualne są całkowicie mimowolne; nawet wybór poszukiwania informacji jest niezamierzoną konsekwencją istniejącego wcześniej stanu umysłu danej osoby. Odrzucenie doksastycznego woluntaryzmu jest bardziej powszechne wśród tych, którzy opowiadają się za silnie deterministycznym światopoglądem. Podejście to można również uznać za zgodne z bardziej ekstremalnymi wersjami boskiego determinizmu, ale (ponownie) jest to pogląd mniejszościowy. Praktycznie rzecz biorąc, takie podejście ma niewielką wartość, ponieważ ludzkie doświadczenie wymaga założenia, że możemy i zmieniamy opinie innych.

Z biblijnego punktu widzenia na dwie główne interpretacje doksastycznego woluntaryzmu należy odpowiedzieć osobno. Bezpośredni woluntaryzm doksastyczny nie jest tak łatwy do pogodzenia z Biblią, jak pośredni woluntaryzm doksastyczny. Biblia sugeruje, że istoty ludzkie są zdolne do poszukiwania i kwestionowania oraz potwierdza naszą odpowiedzialność za to. Biblia nie sugeruje jednak, że mamy nieograniczoną kontrolę nad własnymi umysłami; dlatego też woluntaryzm doksastyczny pośredni wydaje się być bardziej biblijnie uzasadnionym podejściem. Całkowite odrzucenie doksastycznego woluntaryzmu, aż do absolutnego determinizmu, jest nie tylko słabe z biblijnego punktu widzenia, ale także niemożliwe do utrzymania w praktyce.

English



Powrót na polską stronę główną

Czym jest woluntaryzm doksastyczny?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries