settings icon
share icon
Pytanie

Jakie jest znaczenie słowa "biada" w Biblii?

Odpowiedź


Biada oznacza "smutek, udrękę, utrapienie, nędzę, nieszczęście lub kłopot". Słownik tematów biblijnych kategoryzuje użycie słowa biada w Biblii: "Biada jako wykrzyknik sądu nad innymi", "Biada jako wykrzyknik nieszczęścia nad sobą", "Biada jako wykrzyknik smutku nad innymi" oraz "Biada może ustąpić miejsca przebaczeniu, pocieszeniu i wybawieniu" (Manser, M., ed., Zondervan, 1999).

Czasami w Biblii cierpiąca osoba sama doprowadziła do swojego nieszczęśliwego stanu w wyniku głupich wyborów (zob. Przysłów 23:29-30). Częściej biada jest związane z grzechem i buntem przeciwko Bogu, a wynikające z tego sądy są określane jako "nieszczęścia". W Ewangelii Mateusza 23 Jezus wypowiada siedem "biada" nad hipokrytami swoich czasów; w Objawieniu grupa ostatecznych sądów Bożych nad ludzkością nazywana jest trzema "biada".

Dr John MacArthur analizuje użycie przez Jezusa słowa biada w Biblii: "Oskarżając fałszywych przywódców żydowskich, Jezus wielokrotnie używał dwóch słów: biada i obłudnicy". MacArthur mówi dalej: "Ale Jezus użył biada przeciwko uczonym w Piśmie i faryzeuszom nie jako wykrzyknika, ale jako deklaracji, boskiego ogłoszenia sądu od Boga. . . . Jak już zauważono, Jego pragnieniem nie było ich potępienie, ale raczej pokuta i zbawienie. Wiedział jednak, że jeśli nie będą pokutować i wierzyć, zostaną skazani na piekło pod sprawiedliwym i słusznym gniewem Bożym. Kiedy Bóg wypowiada biada przeciwko złym ludziom, uruchamia Boży sąd" (Komentarz MacArthura do Nowego Testamentu: Matthew 16-23, rozdz. 35, Moody Publishers, 1988, s. 375).

Ognisty język Starego Testamentu używa słowa biada w kilku fragmentach dotyczących sądu. Na przykład w Księdze Ezechiela 16:23-27 czytamy o Bożym gniewie na Jerozolimą z powodu jej bałwochwalstwa: "Biada! Biada wam, mówi Pan Bóg" (werset 26). W 1 Samuela 4:6-8 widzimy, że nawet poganie obawiali się obecności Boga i nieszczęść, które mógł na nich sprowadzić: "Gdy Filistyńczycy usłyszeli ten donośny krzyk, rzekli: Cóż to za donośny krzyk w obozie Hebrajczyków? A gdy się dowiedzieli, że Skrzynia Pańska dotarła do obozu, (7) przestraszyli się Filistyńczycy, gdyż mówiono: Przybył ich Bóg do obozu. Rzekli więc: Biada nam, gdyż czegoś takiego dotąd nie było. (8) Biada nam! Kto nas wyrwie z ręki tego potężnego Boga. To jest bowiem ten Bóg, który uderzył Egipcjan wszelką plagą na pustyni". Ozeasz, Zefaniusz, Habakuk i wielu innych proroków ogłasza biada grzesznym ludziom (Ozeasza 7:13; Zefaniasza 2:5; Habakuka 2:15).

Hiob rozumiał, że grzech prowadzi do nieszczęścia: "Jeśli jestem winny - biada mi!" (Job 10:15). I w tym widzimy sposób na uniknięcie nieszczęścia: przebaczenie. Biblia mówi, że przebaczenie grzechu przychodzi przez Jezusa Chrystusa. Przez śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Bóg oczyszcza winnych grzeszników i ogłasza ich sprawiedliwymi w Jego oczach. Nakazem jest pokuta i wiara w Chrystusa (Mateusza 4:17; Dzieje Apostolskie 16:31). "Nie ma już potępienia dla tych, którzy są w Chrystusie Jezusie" (Rz 8:1). Ciężkie czasy mogą nadejść w tym życiu, ale ten, kto wierzy w Chrystusa, nigdy nie zazna wiecznego nieszczęścia sądu Bożego.

English



Powrót na polską stronę główną

Jakie jest znaczenie słowa "biada" w Biblii?
Podziel się tą stroną: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries