Otázka
Kto bol Antiochos Epifanes?
Odpoveď
Antiochos Epifanes bol grécky kráľ Seleukovskej ríše, ktorý vládol Sýrii od roku 175 pred n. l. do roku 164 pred n. l. Je známy tým, že takmer dobyl Egypt a brutálne prenasledoval Židov, čo urýchlilo povstanie Makabejcov. Antiochos Epifanes bol bezohľadný a často rozmarný vládca. Správne je Antiochus IV, ale prijal na seba titul „Epifanes", čo znamená „slávny" alebo „zjavný boh". Jeho bizarné a rúhavé správanie mu však medzi Židmi vynieslo ďalšiu prezývku: „Epimanes", čo znamená „šialený".
Z hádky medzi Antiochom Epifanom a rímskym veľvyslancom menom Gaius Popillius Laenas pochádza príslovie „urobiť čiaru v piesku". Keď Antiochos v roku 168 pred n. l. vytiahol so svojou armádou proti Egyptu, Popillius sa mu postavil do cesty a odovzdal mu posolstvo rímskeho senátu, v ktorom mu prikázal zastaviť útok. Antiochos odpovedal, že si to premyslí a prediskutuje so svojou radou, a vtedy Popillius nakreslil okolo Antiocha kruh v piesku a povedal mu, že ak nedá rímskemu senátu odpoveď skôr, ako prekročí čiaru v piesku, Rím mu vyhlási vojnu. Antiochos sa rozhodol ustúpiť, ako to Rím požadoval.
Najznámejším konfliktom spojeným s Antiochom Epifanom je však povstanie Makabejcov. V tomto historickom období existovali v rámci judaizmu dve frakcie: helenisti, ktorí prijali pohanské praktiky a grécku kultúru, a tradicionalisti, ktorí boli verní Mojžišovmu zákonu a starým zvykom. Údajne preto, aby sa vyhol občianskej vojne medzi týmito dvoma frakciami, vydal Antiochos dekrét, ktorým zakázal židovské obrady a uctievanie a prikázal Židom uctievať Dia namiesto Jahveho. Nesnažil sa Židov len helenizovať, ale úplne odstrániť všetky stopy židovskej kultúry. Židia sa, samozrejme, proti jeho nariadeniam vzbúrili.
Antiochos bezostyšne prepadol jeruzalemský chrám, ukradol jeho poklady, postavil oltár Diovi a obetoval na ňom svine. Keď Židia vyjadrili svoje rozhorčenie nad znesvätením chrámu, Antiochos odpovedal vyvraždením veľkého počtu Židov a predajom ostatných do otroctva. Vydal ešte drakonickejšie nariadenia: vykonanie obradu obriezky sa trestalo smrťou a Židia všade museli obetovať pohanským bohom a jesť bravčové mäso.
Židia reagovali tak, že sa chopili zbraní a bojovali. V rokoch 167 - 166 pred Kr. viedol Judáš Makabejský Židov k sérii víťazstiev nad vojenskými silami sýrskych Grékov. Po víťazstve nad Antiochom a Seleukovcami Židia vyčistili a obnovili chrám v roku 165.
Antiochos Epifanes je tyranská postava židovských dejín a zároveň je predobrazom prichádzajúceho Antikrista. Prorok Daniel predpovedá zverstvá v chráme v posledných časoch (Daniel 9:27; 11:31; 12:11). Danielovo proroctvo sa týka prichádzajúceho vládcu, ktorý spôsobí, že v chráme sa prestanú prinášať obety, a „na ich mieste bude ohavná modla až po stanovené rozhodnutie o konci pustošiteľa". Hoci to, čo urobil Antiochos, sa určite dá kvalifikovať ako ohavnosť, Ježiš hovorí o Danielovom proroctve ako o proroctve, ktoré sa naplní až v budúcnosti (Matúš 24:15-16; Marek 13:14; Lukáš 21:20-21). Antikrist bude vzorom Antiocha Epifana v jeho veľkej pýche, rúhavých činoch a nenávisti voči Židom.
English
Kto bol Antiochos Epifanes?