settings icon
share icon
Otázka

Kto boli Asýrčania v Biblii?

Odpoveď


Asýrčania boli obyvatelia krajiny, ktorá sa stala mocnou ríšou ovládajúcou biblický Blízky východ od 9. do 7. storočia pred Kr. Podmanili si územie, ktoré zahŕňa dnešný Irak, Sýriu, Jordánsko a Libanon. V siedmom storočí pred n. l. Asýria obsadila a kontrolovala východné pobrežie Stredozemného mora. Hlavným mestom Asýrie bolo Ninive, jedno z najväčších miest staroveku. Vykopávky v Mezopotámii potvrdili biblický opis, že obísť toto mesto trvalo tri dni cesty (Jonáš 3:3). Asýrčania boli krutý a neľútostný národ, ktorý neprejavoval veľa milosrdenstva voči tým, ktorých si podmanil (2. kniha kráľov 19:17).

Asýrčania boli Izraelu tŕňom v oku. Od roku 733 pred Kr. za vlády kráľa Tilgat-pilesera Asýria zabrala krajinu Severného kráľovstva a obyvateľov odviedla do vyhnanstva (2. kniha kráľov 15:29). Neskôr, od roku 721 pred Kr. asýrsky kráľ Šalmaneser obliehal hlavné mesto Izraela, Samáriu, a tá o tri roky neskôr padla (2. kniha kráľov 18:9-12). Táto udalosť naplnila Izaiášovo proroctvo, že Boh použije Asýriu ako „palicu svojho hnevu" (Izaiáš 10:5-19); to znamená, že Asýrska ríša vykonávala Boží súd nad modloslužobnými Izraelitmi. Vládnuci Boh si plne pripisuje zásluhy ako zdroj asýrskej moci (porov. Izaiáš 7:18; 8:7; 9:11; a Daniel 4:17). Svetské dejiny zaznamenávajú, že v roku 703 pred n. l. Asýria pod vedením kráľa Sennacheriba potlačila veľkú chaldejskú výzvu.

Vzhľadom na asýrsku hrozbu voči Izraelu je pochopiteľné, že prorok Jonáš nechcel cestovať do Ninive (Jonáš 1:1-3). Keď napokon prišiel do asýrskeho hlavného mesta, Jonáš hlásal blížiaci sa Boží súd. Po vypočutí Jonášovho posolstva sa asýrsky kráľ a celé mesto Ninive kajali a Boh na čas odvrátil svoj hnev (Jonáš 3:10). Božia milosť sa rozšírila aj na Asýrčanov.

V štrnástom roku Ezechiášovej vlády, v roku 701 pred Kristom, Asýrčania pod vedením Sennacheriba obsadili 46 judských opevnených miest (Izaiáš 36:1). Potom obliehali Jeruzalem - asýrsky kráľ vyryl na jeho stélu, že dal judského kráľa chytiť ako vtáka v klietke v jeho vlastnej krajine.

Avšak aj keď Sennacheribova armáda obsadila Judsko až po samotný prah Jeruzalema a aj keď sa Sennacheribov vyslanec Rabšake chválil proti Bohu a Ezechiášovi (Izaiáš 36:4-21), Asýria bola odrazená. Ezechiáš sa modlil a Boh prisľúbil, že Asýrčania nikdy nevkročia do mesta (Izaiáš 37:33). Boh za jednu noc pobil 185 000 asýrskych vojakov (Izaiáš 37:36) a Sennacherib sa vrátil do Ninive, kde ho zabili jeho vlastní synovia, keď sa klaňal svojmu bohu Nisrochovi (Izaiáš 37:38).

V roku 612 pred n. l. Ninive obliehala aliancia Médov, Babylončanov a Skýtov a mesto bolo tak úplne zničené, že sa zabudlo aj na jeho polohu, až kým ho v 19. storočí nezačal odkrývať britský archeológ sir Austen Layard. Takto, ako Babylonská ríša stúpala, Asýria sa vytratila zo stránok dejín.

English



Návrat na slovenskú Domovská stránka

Kto boli Asýrčania v Biblii?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries