settings icon
share icon
Otázka

Prečo hovoríme "Boh ti žehnaj", keď niekto kýchne?

Odpoveď


O tom, odkiaľ pochádza, kolujú rôzne príbehy. Prax hovoriť "Boh ti žehnaj", keď niekto kýchne, nepochádza z Biblie, ani sa o nej v Biblii nenachádza žiadna zmienka. Avšak výrok Boh ti žehnaj používali Hebrejci (Numeri 6, 24) aj prví kresťania ako požehnanie.

Prax požehnania niekoho po kýchnutí je pravdepodobne stará už od prvého storočia. Pôvod tohto zvyku má pravdepodobne korene v poverách: v presvedčení, že kýchnutím sa telo snaží zbaviť zlých duchov, v myšlienke, že srdce prestane biť, keď človek kýchne, alebo v strachu, že kýchnutie nejakým spôsobom otvára telo zlým duchom. V týchto prípadoch bolo vyslovenie "Boh ti žehnaj" akýmsi druhom ochrany alebo talizmanom pre šťastie, ktorý chránil kýchajúceho pred napadnutím duchmi alebo ovplyvnením zlom. Podobné reakcie na kýchnutie majú aj iné kultúry, ktoré veria, že kýchnutie môže signalizovať zlé zdravie: môžu povedať: "Salud" (španielsky "zdravie") alebo "Gesundheit" (nemecky "zdravie") alebo "Sláinte" (írska gaelčina "dobré zdravie") alebo "Jeebo" (bengálsky "zostaň nažive").

Počas morovej epidémie, ktorá sa vyskytla v Taliansku v roku 590 n. l., bolo kýchanie alebo sa považovalo za znak toho, že niekto ochorel na mor. Podľa legendy pápež Gregor I. prikázal, aby sa pri každom kýchnutí kýchajúci požehnal slovami: "Nech ťa Boh požehná" (a urobil znak kríža nad ústami) ako ochranu pred morom. Opäť platí, že takáto povera nemá biblickú platnosť. Zároveň neexistuje biblický dôvod domnievať sa, že je hriešne požehnávať niekoho po kýchnutí - v skutočnosti to môže byť práve vhodný čas na to, aby ste mu povedali láskavé slovo a "Boh ťa žehnaj".

English



Návrat na slovenskú Domovská stránka

Prečo hovoríme "Boh ti žehnaj", keď niekto kýchne?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries