Otázka
Kto boli Jebúseji?
Odpoveď
Keď Boh sľúbil Abrahámovi, že dá jeho potomkom krajinu, opísal ju ako krajinu obývanú mnohými kmeňmi vrátane Jebúsejov (1. Mojžišova 15:18-21). Kto boli títo ľudia a odkiaľ pochádzali?
Podľa tabuľky národov v 1. Mojžišovej knihe 10 Jebúaeji pochádzali z Noemovho syna Chama prostredníctvom jeho syna Kanaána. Boli jedným z amorejských kmeňov, na ktoré Boh uvalil súd pre ich zlobu (1. Mojžišova 15:16). Boh opísal ich pohanské uctievanie ako ohavné praktiky (5. Mojžišova 20:18), ktoré mohli zahŕňať aj obetovanie detí. V dôsledku tohto súdu Boh Izraelitom povedal, aby vyhubili všetky amorejské kmene, keď prišli do krajiny. Izraelitom bolo tiež zakázané uzatvárať s nimi manželstvá, aby na Jebúsejov nepreniesli svoje pohanské praktiky.
Jebuúseji žili v hornatej krajine a Jeruzalem bol jedným z ich kľúčových miest (4. Mojžišova 13:29; Sudcov 19:10-11). Jebúseji nazývali Jeruzalem „Jebus" a tento názov si zachoval až do čias kráľa Dávida (1. kniha kroník 11:4-5). Za Jozueho sa jebúsejsky kráľ Adoni-zedek spojil s ďalšími štyrmi amorejskými kráľmi a zaútočil na Izraelitov pri Gibeóne (Jozua 10:5), ale bol porazený a usmrtený. Neskôr sa Jebúseji spojili s Jabínom, kráľom Chazoru, v urputnej bitke proti Izraelitom, ale aj ich porazilo Jozuovo vojsko (Jozua 11:3). Napriek týmto porážkam Jebúseji naďalej žili na pahorkatine okolo Jeruzalema po mnoho generácií. V čase sudcov sa niektorí Izraeliti začali miešať s Jebúsejami, čo spôsobilo, že Boh vyniesol nad týmto národom súd (Sudcov 3:5).
Keď sa Dávid stal izraelským kráľom, zaútočil na Jebúsejov v Jeruzaleme (2. Samuelova 5:6) a dobyl mesto, ktoré sa potom začalo nazývať Dávidovo mesto. Dávid zrejme poskytol zvyšným Jebúsejom mierové podmienky, pretože uzavrel priateľskú dohodu s Jebúsejom Araunom o kúpe pozemku na stavbu chrámu (2. Samuelova 24:18-25). Jebúseji zostali podriadení Izraelu a boli súčasťou nútenej pracovnej sily, ktorú Šalamún neskôr použil na svoje stavebné projekty.
Hoci im bolo dovolené žiť medzi Izraelitmi, Jebúseji a ostatné amorejské kmene si zachovali svoje svojské spôsoby, a tak sa stali pre izraelský ľud trvalou pascou. Keď kňaz Ezdráš viedol obrodu medzi Židmi, ktorí sa vrátili z babylonského zajatia, musel sa zaoberať otázkou sobášov s Jebúsejmi a inými (Ezdráš 9:1). Ezdráš prikázal izraelským mužom, aby vyznali svoje hriechy a odstránili svoje pohanské manželky, aby Boh odstránil svoj hnev.
Potom Jebúseji zmizli z dejín; pravdepodobne boli začlenení medzi ostatné pohanské národy, ktoré žili v izraelskej krajine. Mimobiblická zmienka o Jebúsejoch sa môže nachádzať na jednej z tabuliek objavených v Mari v dnešnej Sýrii. Na jednej klinopisnej tabuľke sa spomína národ nazývaný „Yabusiim", čo by veľmi dobre mohol byť odkaz na Jebúsejov.
English
Kto boli Jebúseji?