settings icon
share icon
Otázka

Prečo Ježiš tak dôrazne hovoril proti vlažnej viere?

Odpoveď


V Zjavení 3:14-21 Pán opisuje „vlažný" postoj srdca tých, ktorí sú v laodicejskej cirkvi, postoj, ktorý sa prejavuje ich skutkami. Laodičania neboli vo vzťahu k Bohu ani studení, ani horúci, len vlažní. Horúca voda môže očistiť a prečistiť; studená voda môže osviežiť a oživiť. Ale vlažná voda nenesie podobnú hodnotu. Laodičania pochopili Pánovo prirovnanie, pretože ich mestská pitná voda prichádzala akvaduktom z prameňa vzdialeného šesť míľ na juh a bola nechutne vlažná. Laodicejská voda nebola horúca ako neďaleké horúce pramene, v ktorých sa ľudia kúpali, ani osviežujúco studená na pitie. Bola vlažná, na nič sa nehodila. V skutočnosti bola odporná, a to bola Pánova odpoveď Laodičanom - znechutili ho a on povedal: „vypľujem ťa zo svojich úst" (verš 16).

List cirkvi v Laodicey je najtvrdší zo siedmich listov cirkvám v Malej Ázii. Obžalobou ich „skutkov" (Zjavenie 3:15) Ježiš dáva jasne najavo, že ide o mŕtvu cirkev. Členovia tejto cirkvi sa považujú za „bohatých" a sebestačných, ale Pán ich vidí ako „biedných, úbohých, chudobných, slepých a nahých" (verš 17). Ich vlažná viera bola pokrytecká, ich zbor bol plný neobrátených, predstierajúcich kresťanov.

Ježiš často porovnáva skutky so skutočným duchovným stavom človeka: „Po ovocí ich poznáte" a „každý dobrý strom rodí dobré ovocie" (Matúš 7:16-17). Je zrejmé, že vlažné skutky Laodičanov neboli v súlade s pravým spasením. Skutky pravého veriaceho budú „horúce" alebo „studené" - to znamená, že budú nejakým spôsobom prospešné pre svet a budú odrážať duchovné nadšenie premeneného života. Avšak vlažné skutky - tie, ktoré sa konajú bez radosti, bez lásky a bez ohňa Ducha - škodia pozorujúcemu svetu. Vlažní sú tí, ktorí tvrdia, že poznajú Boha, ale žijú, akoby neexistoval. Možno chodia do kostola a praktizujú určitú formu náboženstva, ale ich vnútorný stav je stavom samospravodlivej samoľúbosti. Tvrdia, že sú kresťania, ale ich srdce je nezmenené a ich pokrytectvo je Bohu odporné.

Skutočnosť, že vlažní jedinci, ku ktorým Kristus hovorí, nie sú spasení, vidíme na obraze Ježiša stojaceho mimo cirkvi (Zjavenie 3:20). Ešte ho neprijali do svojho stredu. Pán ich v láske karhá a napomína a prikazuje im, aby sa kajali (verš 19). Ich vlažný postoj vidí ako „hanbu jeho nahoty", ktorú treba obliecť do bieleho rúcha pravej spravodlivosti (verš 18). Nalieha na nich, aby boli horliví alebo horlivé a úplne sa mu odovzdali. Náš Pán je milosrdný a trpezlivý a dáva vlažným čas na pokánie.

Laodičania sa tešili materiálnemu blahobytu, ktorý ich spolu so zdanlivým pravým náboženstvom priviedol k falošnému pocitu bezpečia a nezávislosti (pozri Marek 10:23). Výraz „som bohatý, zbohatol som" (Zjavenie 3:17) zdôrazňuje, že bohatstvo dosiahli vlastným úsilím. Z duchovného hľadiska mali veľké potreby. Postoj sebestačnosti a vlažná viera sú stálym nebezpečenstvom, keď ľudia žijú v pohodlí a blahobyte.

English



Návrat na slovenskú Domovská stránka

Prečo Ježiš tak dôrazne hovoril proti vlažnej viere?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries