Otázka
Kto boli Kanaánčania?
Odpoveď
Kanaánčania boli skupina starovekých ľudí, ktorí žili v krajine Kanaán na východnom pobreží Stredozemného mora. Kanaán je v Biblii opísaný ako krajina rozprestierajúca sa od Libanonu smerom k Egyptskému potoku na juhu a k údoliu rieky Jordán na východe. V Biblii, najmä v 1. Mojžišovej knihe 10 a v 4. knihe Mojžišovej 34, sa táto krajina nazývala „krajina Kanaán" a zaberala rovnaké územie, aké zaberá dnešný Libanon a Izrael, plus časti Jordánska a Sýrie.
Kanaánčania sa v Biblii spomínajú viac ako 150-krát. Bol to zlý, modlársky národ pochádzajúci z Noemovho vnuka Kanaána, ktorý bol synom Chama (1. Mojžišova 9:18). Kanaán bol prekliaty pre svoj a otcov hriech voči Noachovi (1. Mojžišova 9:20-25). V niektorých pasážach sa Kanaánčania konkrétne vzťahujú na ľudí z kanaánskych nížin a rovín (Jozua 11:3); v iných pasážach sa Kanaánčania používajú širšie a vzťahujú sa na všetkých obyvateľov krajiny, vrátane Chivvijov, Girgašejov, Jebúsejov, Amorejčanov, Chetitov a Perizzejcov (pozri Sudcov 1:9-10).
Krajina Kanaán bola krajina, ktorú Boh sľúbil dať Abrahámovým potomkom (1. Mojžišova 12:7). Kanaánčania sú v Biblii opísaní ako veľký a divoký národ, ktorý nie je ľahké poraziť, takže Izraeliti by potrebovali Božiu pomoc, aby proti nim prišli, porazili ich a vzali im ich krajinu. Boh prisľúbil Mojžišovi a Jozuemu túto pomoc (Jozua 1:3).
Po Exode, keď Pán povedal Mojžišovi, aby vtrhol do Kanaánu, Mojžiš poslal do kanaánskej krajiny skupinu špehov, aby zistili, aký je tamojší ľud. Špehovia sa vrátili so správou, ktorá bola povzbudzujúca a zároveň skľučujúca. Úroda v krajine bola obrovská - na prenesenie jedného strapca hrozna bolo treba dvoch mužov (4. Mojžišova 13:23) - a krajina bola bohatá aj v mnohých iných ohľadoch. Kanaánčania však boli silní a mestá boli veľké a opevnené. Okrem toho tam izraelskí špehovia videli niečo, čo opísali ako nefilim a potomkovia Anaka (4. Mojžišova 13:28,33) - vedľa týchto divokých ľudí sa Izraeliti videli ako „kobylky" (verš 33). Nakoniec sa Izraeliti tak báli Kanaánčanov, že odmietli ísť do krajiny, ktorú im Boh zasľúbil. Iba Jozue a Kaleb boli presvedčení, že Boh im pomôže poraziť Kanaánčanov. Kvôli ich neochote dôverovať Bohu bol tejto generácii Izraelitov odopretý vstup do Kanaánu (4. Mojžišova 14:30-35).
Po Mojžišovej smrti Boh povolal Jozueho, aby previedol izraelský ľud cez rieku Jordán do zasľúbenej zeme. Prvým mestom, ku ktorému prišli, bolo Jericho, pevne opevnené mesto Kanaánčanov. Jozue uveril Bohu a povedal ľudu, že Boh vyženie Kanaánčanov z krajiny, aby Izrael mohol obsadiť kanaánsku krajinu (Jozua 3:10). Pád Jericha bol nadprirodzenou udalosťou, pretože Boh toto mesto vyvrátil (Jozue 6). Toto víťazstvo bolo znamením pre izraelský ľud a pre kanaánsky ľud, že Boh dal Izraelitom kanaánsku krajinu.
Napriek dlhému ťaženiu proti obyvateľom Kanaánu zostalo v Izraeli po rozdelení krajiny medzi dvanásť kmeňov niekoľko ohnísk Kanaánčanov (Sudcov 1:27-36). Niektorí z Kanaánčanov, ktorí zostali v Izraeli, boli prinútení pracovať, ale v krajine zostalo mnoho pevností. Čiastočná poslušnosť Izraela, ktorej výsledkom boli tieto kanaánske pevnosti, spôsobovala veľa problémov počas celého obdobia sudcov.
English
Kto boli Kanaánčania?