Otázka
Mali by sa kresťania snažiť evanjelizovať ateistov?
Odpoveď
Pre kresťanov, ktorí poznajú Božiu lásku a majú istotu večnosti v nebi, je ťažké pochopiť, prečo by niekto chcel byť ateistom. Ale keď si uvedomíme hriešnu povahu a jej silný vplyv na myseľ a srdce, začneme chápať, odkiaľ pochádza ateista. Biblicky povedané, nič také ako ateista neexistuje. Žalm 19:1-2 nám hovorí, že nebesia oznamujú Božiu slávu. Vidíme Jeho tvorivú silu vo všetkom, čo stvoril. Rimanom 1:19-20 nadväzuje na túto myšlienku a hovorí nám, že to, čo môže byť známe o Bohu, nám bolo objasnené prostredníctvom stvorenia a každý, kto to popiera, „neprávosťou prekáža pravde“ (v. 18). Žalmy 14:1 a 53:1 vyhlasujú, že tí, ktorí popierajú existenciu Boha, sú blázni. Takže ateista buď klame, alebo je hlupák, alebo oboje. Takže, čím to je, že niekto popiera Boha?
Hlavným cieľom tých, ktorí sú pod vplyvom hriešnej povahy, je urobiť zo seba boha, mať úplnú kontrolu nad svojimi životmi. Náboženstvo prichádza spolu s povinnosťami, súdmi a obmedzeniami, zatiaľ čo ateisti sa odvažujú zdôrazňovať svoj vlastný význam a morálku. Nechcú sa podriadiť Bohu, pretože ich srdcia sú „v nepriateľstve voči Bohu“ a netúžia byť podriadení Jeho Zákonu. V skutočnosti toho nie sú schopní, pretože hriech ich zaslepil voči pravde (Rimanom 8:6-7). To je dôvod, prečo ateisti trávia väčšinu svojho času sťažovaním sa a hádkami nie o písomných dôkazových textoch, ale o tom, čo robiť a čo nie. Ich prirodzenej vzpurnosti sa hnusia Božie prikázania Jednoducho nenávidia myšlienku, že čokoľvek – alebo ktokoľvek – by nad nimi malo mať kontrolu. Čo si neuvedomujú je, že ich ovláda sám Satan, oslepuje ich a pripravuje ich duše na peklo.
Pokiaľ ide o evanjelizáciu ateistov, nemali by sme pred niekým zadržiavať evanjelium len preto, že sa vyhlasuje za ateistu. Nezabudnite, že ateista je rovnako stratený ako moslim, hinduista alebo budhista. Boh určite chce, aby sme šírili evanjelium (Matúš 28:19) a bránili pravdy Jeho slova (Rímskym 1:16). Na druhej strane nie sme povinní mrhať časom snahou presvedčiť tých, čo nemajú záujem. V skutočnosti sme varovaní, aby sme nevynakladali nadmerné úsilie na tých, ktorí sa zjavne nezaujímajú o akékoľvek čestné diskusie (Matúš 7:6). Ježiš povedal apoštolom, aby išli kázať Slovo, ale nečakal, že niekde zostanú, kým sa neobráti každý posledný človek (Matúš 10:14).
Možno najlepšou taktikou je dať šancu každému človeku, aspoň na začiatku. Každá otázka, úprimne a pravdivo zodpovedaná, dáva tomu človeku šancu počuť evanjelium. Ale ak sa táto osoba len háda, je nepriateľská alebo nepočúva, pravdepodobne je čas ísť niekam inam. Niektorí ľudia sú úplne a absolútne zatvrdení voči evanjeliu (Príslovia 29:1). Dôvody môžu byť racionálne alebo iracionálne, ale existujú biblické dôvody domnievať sa, že niektorí ľudia sú dobrovoľne imúnni voči vplyvu Ducha Svätého (Genesis 6:3). Keď sme sa v dobrej viere snažili s niekým porozprávať a on alebo ona sú neprístupní, potom je nám prikázané, aby sme si „striasli prach“ z topánok (Lukáš 9:5) a strávili čas rozprávaním sa s tými, ktorí sú duchovne otvorenejší. Ako vo všetkom, aj tu je rozhodujúca Božia múdrosť. Boh nám prisľúbil túto múdrosť, ak o to budeme prosiť (Jakub 1:5), a mali by sme sa za ňu modliť a dôverovať Božiemu nabádaniu, aby sme vedeli, ako a kedy ukončiť dialóg s nepriateľským ateistom.
English
Mali by sa kresťania snažiť evanjelizovať ateistov?