Otázka
Kto boli Midjánčania?
Odpoveď
Abrahám mal viac synov ako len Izáka (zo Sáry) a Izmaela (z Hagar). Mal aj šesť synov z Ketury, svojej manželky po Sárinej smrti: Zimrana, Jokšana, Medana, Midjána, Išbáka a Šuacha (1. Mojžišova 25:2). Midjánčania boli potomkami Midjána, a teda Abrahámovými deťmi. Usadili sa vo „východnej krajine" (1. Mojžišova 25:6). Väčšina učencov sa domnieva, že krajina Midján bola oficiálne na oboch stranách Akabského zálivu, hoci Midjánčania neskôr vo svojich dejinách prejavovali nomádske tendencie (pozri Habakuk 3:7).
Keď Mojžiš utekal pred faraónovým hnevom, odcestoval do Midjánu (2. Mojžišova 2:15). Tam Mojžiš stretol a oženil sa so svojou ženou Siforou a štyridsať rokov slúžil svojmu tesťovi Jitrovi ako pastier. Skutočnosť, že Jitro bol „midjánskym kňazom" (2. Mojžišova 2:16), naznačuje, že Midjánčania si aspoň v Mojžišovom čase stále zachovávali poznanie Boha svojho otca Abraháma (porov. Jitrove slová a činy v 2. Mojžišova 18). Na konci Mojžišovho pobytu v Midjáne sa Mojžišovi - ešte v Midjáne - zjavil Boh a poveril ho, aby vyviedol Izraelitov z otroctva (2. Mojžišova 3-4).
Keď Izraeliti putovali púšťou, využili služby sprievodcu, ktorý poznal púšť - Mojžišovho midjánskeho švagra Hobaba (4. Mojžišova 10:29). Vzťahy medzi Izraelitmi a Midjánčanmi sa však začali zhoršovať, keď sa Midjánčania spojili s Moabčanmi, aby si najali Bileáma, ktorý mal Izrael prekliať (4. Mojžišova 22). Neskôr, keď Izrael upadol do modloslužby a sexuálneho hriechu s moabskými ženami (4. Mojžišova 25), zisťujeme, že do toho bola zapletená aj významná midjánska žena (4. Mojžišova 25:6). Pán vtedy povedal Mojžišovi, aby viedol vojnu proti Midjánčanom: „Obkľúčte Midjánčanov a usmrťte ich! Veď aj oni vás zvierali svojimi úskokmi, keď vás zvádzali Peórom a Kozbi, dcérou midjánskeho kniežaťa, svojou sestrou, ktorú zabili v deň pohromy pre Peóra" (4. Mojžišova 25:17-18). Izraeliti nakoniec naozaj zaútočili na Midjánčanov a vymerali si tak božskú odplatu na svojich nepriateľoch (4. Mojžišova 31). Päť midjánskych kráľov bolo zabitých, rovnako ako Bileám (4. Mojžišova 31:8). Táto bitka bola jednou z posledných vecí, ktoré Mojžiš vykonal ako vodca Izraelitov.
Za čias sudcov „prišli k nim Midjánčania, Amalékovia a východné kmene" a plienili ju (Sudcov 6:3). Sedem rokov „Midjánčania Izrael úplne zbedačili, Izraeliti volali a žiadali Hospodina o pomoc" (verš 6). Boh odpovedal na ich volanie a vzbudil Gideóna ako osloboditeľa. Gideón len s 300 mužmi porazil vojsko Midjánčanov, hoci nepriateľ bol „ako kobylky a ich ťavy sa nedali spočítať, bolo ich ako piesku na morskom pobreží" (Sudcov 7:12). Samozrejme, že v tom mal prsty Boh, ktorý udelil víťazstvo nad Midjánčanmi (verš 22).
Neskoršie zmienky o Midjánčanoch obsahujú narážky na Božie víťazstvo nad nimi (Žalm 83:9; Izaiáš 10:26). A v proroctve o budúcej sláve Izraela v mesiášskom kráľovstve Izaiáš píše: „Záplava tiav ťa pokryje, ich mláďatá z Midjánu a z Efy, všetci prídu zo Šeby, prinesú zlato a kadidlo a budú zvestovať chvályhodné skutky Hospodina" (Izaiáš 60:6).
English
Kto boli Midjánčania?