Otázka
Kto boli Moábčania?
Odpoveď
Moábčania boli kmeňom pochádzajúcim z Moába, Lótovho syna, ktorý sa narodil z incestného vzťahu s jeho najstaršou dcérou (1. Mojžišova 19:37). Zo Zoaru, kolísky tohto kmeňa na juhovýchodnom okraji Mŕtveho mora, sa postupne rozšírili do oblasti na východ od Jordánu. Krátko pred Exodom prekročili bojovní Amorejčania Jordán pod vedením svojho kráľa Síchona a vyhnali Moábčanov z oblasti medzi údolím rieky Arnon a Jabokom, obsadili ju a urobili z nej svoje hlavné mesto Chešbón. Moábčania sa potom obmedzili na územie na juh od údolia rieky Arnon (4. Mojžišova 21:26-30).
Počas Exodu Izraeliti neprechádzali cez Moáb, ale cez „púšť" na východe, až sa nakoniec dostali do krajiny na sever od Arnónu. Moábčania boli znepokojení a ich kráľ Balák hľadal pomoc u Midjánčanov (4. Mojžišova 22:2-4). Pri tejto príležitosti sa uskutočnila Bileámova návšteva u Baláka (4. Mojžišova 22:2-6).
Na Moábskej planine, ktorá patrila Amorejčanom, mali Izraeliti svoj posledný tábor pred vstupom do krajiny Kanaán (4. Mojžišova 22:1; Jozue 13:32). Keby nás v Moábskej krajine nič iné nezaujímalo, tak práve z vrcholu Pisgy sa Mojžiš, najmocnejší z prorokov, pozeral na zasľúbenú zem; práve tu na Nebe zomrel svojou osamelou smrťou; práve tu, v údolí oproti Bét-peóru, bol pochovaný (5. Mojžišova 34:5-6).
V roku 1868 objavil Klein, nemecký misionár v Jeruzaleme, v Dibone čadičový kameň s nápisom kráľa Meša, ktorý pozostával z tridsiatich štyroch riadkov napísaných hebrejsko-fénickým písmom. Kameň dal postaviť Meša okolo roku 900 pred n. l. ako záznam a pamätník svojich víťazstiev. Sú v ňom zaznamenané Mešove vojny s Omrim, jeho verejné stavby a vojny proti Horonaim. Tento nápis dopĺňa a potvrdzuje históriu kráľa Mešu zaznamenanú v 2. knihe kráľov 3:4-27. Je to najstarší nápis napísaný abecedným písmom a okrem hodnoty v oblasti hebrejských starožitností má aj veľký jazykový význam.
Azda najvýznamnejšou biblickou postavou, ktorá pochádzala z Moabu, bola Rút, ktorá bola „z moábských žien", ale geneticky bola spojená s Izraelom prostredníctvom Lóta, Abrahámovho synovca (1. Mojžišova 11:31). Rút je príkladom toho, ako Boh môže zmeniť život a nasmerovať ho smerom, ktorý predurčil, a vidíme, že Boh v Rútinom živote uskutočňuje svoj dokonalý plán, tak ako to robí so všetkými svojimi deťmi (Rimanom 8:28). Hoci pochádzala z pohanského prostredia v Moábe, keď sa stretla s Bohom Izraela, Rút sa stala živým svedectvom o ňom skrze vieru. Moábčanka Rút je jednou z mála žien, ktoré sa spomínajú v rodokmeni Ježiša Krista (Matúš 1:5).
English
Kto boli Moábčania?