Otázka
Príslovia 26:4 a 26:5 si protirečia? Ako môžu byť oba verše pravdivé?
Odpoveď
Príslovia hovoria veľa o hlupákoch. Pohŕdajú múdrosťou (Príslovia 1:7,22; 10:21; 23:9); majú pravdu vo vlastných očiach (Príslovia 12:15); sú ľstiví (Príslovia 14:8) a pohŕdaví (Príslovia 10:23; 14:9). Múdrym sa v Prísloviach dostáva aj návod, ako zaobchádzať s hlupákmi. Poučovať hlupáka je zbytočné, pretože jeho reč je plná hlúpostí (Príslovia 15:2,14) a nechce múdrosť a rozum (Príslovia 18:2).
Márnosť snahy odovzdať múdrosť hlupákovi je základom Prísloví 26:4-5, ktoré nám hovoria, ako odpovedať hlupákovi. Tieto zdanlivo protichodné verše sú v skutočnosti bežnou formou paralelizmu, ktorý sa vyskytuje v Starom zákone, kde jedna myšlienka nadväzuje na druhú. Verš 4 varuje pred tým, aby sme sa s hlupákom hádali podľa jeho vlastných podmienok, aby sme sa neznížili na jeho úroveň a nestali sa takými hlupákmi ako on. Keďže hlupák pohŕda múdrosťou a napomenutím, nebude počúvať múdre argumenty a bude sa nás snažiť vtiahnuť do svojho typu sporu, či už pomocou klamstva, výsmechu našej múdrosti, alebo sa bude hnevať a urážať. Ak mu dovolíme, aby nás vtiahol do tohto typu diskusie, odpovedáme mu "podľa jeho bláznovstva" v tom zmysle, že sa mu pripodobňujeme.
Fráza „podľa jeho bláznovstva" v piatom verši nám zasa hovorí, že sú chvíle, keď treba blázna osloviť, aby jeho bláznovstvo nezostalo bez odozvy. V tomto zmysle odpovedať mu podľa jeho bláznovstva znamená odhaliť bláznovstvo jeho slov, pokarhať ho na základe jeho bláznovstva, aby videl hlúposť svojich slov a úvah. Naša „odpoveď" má byť v tomto prípade výčitkou, ktorá mu ukáže pravdu, aby vo svetle rozumu videl hlúposť svojich slov. Aj keď s najväčšou pravdepodobnosťou pohrdne a odmietne múdrosť, ktorá sa mu ponúka, máme sa o to pokúsiť, a to kvôli pravde, ktorá sa má vždy ohlasovať, aj kvôli tým, ktorí počúvajú, aby videli rozdiel medzi múdrosťou a hlúposťou a boli poučení.
To, či použijeme princíp verša 4 a budeme s hlupákom jednať tak, že ho budeme ignorovať, alebo sa budeme riadiť veršom 5 a hlupáka pokarháme, závisí od situácie. V nepodstatných veciach je pravdepodobne lepšie si ho nevšímať. V dôležitejších oblastiach, napríklad keď blázon popiera existenciu Boha (Žalm 14:1), nám verš 5 hovorí, aby sme na jeho bláznovstvo reagovali slovami pokarhania a poučenia. Ak necháme blázna hovoriť jeho nezmysly bez pokarhania, povzbudzuje ho to, aby zostal múdry vo vlastných očiach, a možno dodáva jeho bláznovstvu dôveryhodnosť v očiach iných.
Stručne povedané, v zanedbateľných otázkach by sme mali hlupákov jednoducho ignorovať, ale v otázkach, na ktorých záleží, sa s nimi treba vysporiadať, aby sa ich slovám nepripisovala dôveryhodnosť.
English
Príslovia 26:4 a 26:5 si protirečia? Ako môžu byť oba verše pravdivé?