Otázka
Čo je rastafariánstvo?
Odpoveď
Slovo rastafariánstvo často vyvoláva stereotypné predstavy o dredoch (dlhých vrkočoch alebo prirodzených vlasoch), ganji (marihuane), uliciach Kingstonu na Jamajke a rytmoch reggae Boba Marleyho. Rastafariáni nemajú žiadnych všeobecne uznávaných vodcov ani univerzálne definujúce zásady. Je to hnutie černošského vedomia - afro-karibského - a existuje rozkol medzi náboženstvom a jeho sprievodným sociálnym vedomím, takže ľudia môžu oceniť to, o čo sa prívrženci rastafariánstva snažia v sociálnej oblasti, a zároveň neprijať náboženstvo.
Názov hnutia je odvodený od názvu „Ras Tafari“. V etiópskom (amharskom) jazyku ras znamená „hlava“, „knieža“ alebo „poľný maršal“ a tafari znamená „byť obávaný“. V systéme rastafariánstva je tento termín odkazom najmä na Ras Tafariho Makonnena (1892 - 1975), ktorý sa stal etiópskym cisárom Hajilä Sillase I. (jeho kresťanské krstné meno) po jeho korunovácii v roku 1930, keď Sillaseho oslavovali titulmi „lev Júdov, vyvolený Bohom, kráľ kráľov“. To vyvolalo šokovú vlnu v afrokaribskej kultúre. V uliciach Kingstonu na Jamajke začali kazatelia ako Joseph Hibbert vyhlasovať, že Hajilä Sillase je dlho očakávaný Mesiáš, druhý príchod Krista. Tak sa zrodila jedna zo smerov rastafari, ktorá vzhliadala k Sillasimu ako k živému Bohu a černošskému mesiášovi, ktorý zvrhne existujúci poriadok a nastolí vládu černochov.
Popri mesiášskej stope vznikla aj ďalšia stopa rastafari. Táto skupina má svoje korene v Leonardovi Percivalovi Howellovi a má určité hinduistické prvky. Niekedy na začiatku až v polovici 30. rokov 20. storočia Howell vydal 14-stranovú brožúru „Promised Key“, ktorá položila základy druhej stopy v rámci rastafariánstva ovplyvnenej hinduizmom s rosikruciánstvom. Mnohí vodcovia tejto stopy boli zároveň slobodomurármi. Výsledkom bol akýsi rastafariánsky panteizmus, ktorý hľadá „Levieho ducha v každom z nás: Kristovho ducha“.
Zhrnutie rastafariánskej teológie, ako sa prejavuje v panteistickej stope: viera, že „Boh je človek a človek je Boh“; že spása je pozemská; že ľudia sú povolaní oslavovať a chrániť život; že hovorené slovo ako prejav božskej prítomnosti a moci môže [aj] tvoriť, aj prinášať zničenie; že hriech je osobný aj spoločenský; a že rastafariánski bratia sú vyvoleným národom, ktorý má prejavovať Božiu moc a podporovať mier vo svete.
Obidva smery rasta sú v priamom rozpore so zjaveným Božím slovom v Biblii. Po prvé, Hajilä Sillase nie je Mesiáš. Tí, ktorí ho ako takého uctievajú, uctievajú falošného boha. Existuje len jeden Kráľ kráľov, jeden Lev Júdov, a tým je Ježiš Kristus (pozri Zjavenie 5:5; 19:16), ktorý sa v budúcnosti vráti, aby nastolil svoje pozemské kráľovstvo. Jeho príchodu bude predchádzať veľké súženie, po ktorom celý svet uvidí Ježiša „prichádzať na nebeských oblakoch s veľkou mocou a slávou“ (pozri Matúš 24:29-31). Hajilä Sillase bol človek a ako všetci ľudia sa narodil, žil a zomrel. Ježiš Kristus, pravý Mesiáš, je živý a sedí po Otcovej pravici (Hebrejom 10:12).
Panteistická stopa Rasty je rovnako falošná a založená na tej istej lži, ktorú satan nahováral ľudstvu od rajskej záhrady: „Budete ako Boh“ (1. Mojžišova 3:4). Boh je len jeden, nie je ich veľa, a hoci veriaci vlastnia prebývajúceho Ducha Svätého a patríme Bohu, nie sme Bohom. „Lebo ja som Boh a iného Boha niet a nikto nie je ako ja“ (Izaiáš 46:9). Okrem toho spasenie nie je pozemské, čo je ďalšia protipísomná myšlienka „spasenia zo skutkov“. Žiadne pozemské skutky alebo dobré skutky nás nemôžu urobiť prijateľnými pre svätého a dokonalého Boha, a preto poslal svojho svätého a dokonalého Syna, aby zomrel na kríži a zaplatil trest za naše hriechy (2. Korinťanom 5:21). Napokon, rastafariáni nie sú vyvoleným Božím ľudom. Písmo jasne hovorí, že Židia sú vyvoleným Božím ľudom a že Boh ešte nedokončil svoj plán ich vykúpenia (2. Mojžišova 6:7; 3. Mojžišova 26:12; Rimanom 11:25-27).
English
Čo je rastafariánstvo?