Otázka
Ako archeológia podporuje Bibliu?
Odpoveď
Toto tvrdenie odráža dlhú históriu objavov, ktoré podporujú biblické záznamy. Od objavu Kýrovho valca v roku 1879, cez zvitky od Mŕtveho mora v roku 1947 až po jazierko v Siloe v roku 2004 archeológia spolupracovala s biblistami, aby poskytla nezávislé svedectvo o pravdivosti Božieho slova.
Samozrejme, existujú aj archeologické nálezy, ktoré sa zdajú byť v rozpore s Bibliou. Čo potom? Je to archeológia alebo Biblia, ktorá sa mýli? V takýchto prípadoch si uvedomujeme, že aj archeológovia sú ľudia s vlastnými obmedzeniami, predsudkami a náchylnosťou k omylom. Po nájdení artefaktu sa musí jeho existencia a umiestnenie interpretovať a práve proces interpretácie je náchylný na chyby. Mnohí sekulárni archeológovia zvyknú tvrdiť, že Dávid bol skôr legendárnou postavou na úrovni kráľa Artuša než historickým kráľom. Takýto postoj zastávali skôr dovtedy, kým sa nenašla stéla z Tel Danu, čadičový kameň z 9. storočia pred n. l., ktorý nesie Dávidovo meno a identifikuje ho ako izraelského kráľa. Takže až do nálezu stély archeológia otvorene nepodporovala biblické odkazy na Dávida. Nakoniec však archeologický nález ukázal, že Biblia bola od začiatku pravdivá. Dávid bol skutočnou osobou, ktorá bola izraelským kráľom, a ukázalo sa, že archeologickí neprajníci sa mýlili.
Mnoho ďalších archeologických nálezov potvrdilo udalosti a osoby z Biblie. V skutočnosti archeológia v mnohých prípadoch poskytla hmatateľné dôkazy presne o tom, čo sa píše v Biblii. Egyptská invázia do Izraela (1. kniha kráľov 14:25); asýrske obliehanie Lachiša (2. kniha kráľov 18-19); obchodné vzťahy medzi Izraelom a Šebou (1. kniha kráľov 10); babylonské dobytie Jeruzalema; vláda kráľov Omriho, Achaba, Uziáša, Ezechiáša, Achaza, Jeroboáma II. a Joachina (1. a 2. kniha kráľov) - to všetko je zaznamenané v Biblii a všetko potvrdila archeológia. A už spomínaný objav zvitkov od Mŕtveho mora, jeden z najvýznamnejších nálezov 20. storočia, bol rozhodujúcim dôkazom spoľahlivosti biblických rukopisov.
Kresťania by mali pochopiť, že pravdivosť Biblie nemôžeme vedecky dokázať. Žiadna archeológia nikdy „nedokáže" Bibliu skeptikom. To by nás však nemalo viesť k pochybnostiam o absolútnej Božej pravde. Boh je autorom dejín a my sme si istí, že jeho záznam dejín je presným opisom toho, čo sa stalo. Samozrejme, nie všetko, čo sa v dejinách stalo, bolo zapísané v jeho zázname. Zaznamenané boli len tie veci, ktoré podporujú Božie zjavenie seba samého a sú pre nás užitočné, „toto sa im stalo výstrahou... napísané ako napomenutie" (1. Korinťanom 10:11).
V každom prípade archeológia nakoniec doženie biblický opis a archeológia a Biblia sa zhodnú. Ako kresťania musíme byť trpezliví a nedovoliť, aby našu vieru v Božie slovo narušili ľudské teórie. Archeológia nikdy nedokázala, že biblický opis je nesprávny, hoci v niektorých prípadoch jej chýbajú dôkazy, ktoré by potvrdili správnosť biblického opisu. Keď budú archeológovia pokračovať vo vykopávkach, budeme mať čoraz viac vonkajších dôkazov, ktoré potvrdzujú historickosť a pravdivosť biblického záznamu.
English
Ako archeológia podporuje Bibliu?