settings icon
share icon
Otázka

Kopírovala Biblia niektoré svoje príbehy z iných náboženských mýtov a legiend?

Odpoveď


V Biblii je mnoho príbehov, ktoré majú pozoruhodné podobnosti s príbehmi z iných náboženstiev, legiend a mýtov. Pre účely tohto článku sa budeme zaoberať dvoma najvýraznejšími príkladmi.

Najprv sa pozrime na opis pádu ľudstva z 3. kapitoly 1. Mojžišovej knihy. Existuje grécka legenda o Pandorinej skrinke, ktorej detaily sa tak dramaticky líšia od biblického opisu pádu, že by človek ani netušil o príbuznosti. Ale napriek výrazným rozdielom môžu v skutočnosti svedčiť o tej istej historickej udalosti. Oba príbehy hovoria o tom, ako prvá žena vypustila hriech, choroby a utrpenie na svet, ktorý bol dovtedy rajským rajom. Oba príbehy sa končia objavením nádeje, nádeje v prisľúbeného Vykupiteľa v prípade 1. knihy Mojžišovej a „nádeje“ ako veci, ktorá bola uvoľnená zo skrinky na samom konci legendy o Pandorinej skrinke.

Podobne ako početné legendy o potope sveta, aj Pandorina skrinka ukazuje, ako môže Biblia niekedy paralelne vypovedať o pohanských mýtoch jednoducho preto, že všetky hovoria o historickej základnej pravde, ktorá sa v priebehu rokov prejavovala v starovekých dejinách (ako v prípade Biblie) a v poetických alegóriách (ako v prípade Pandory, ktorej príbeh rozprávali Gréci rôznymi spôsobmi, ale jej základná pravda zostala pomerne stála). Podobnosti nepoukazujú na to, že by jeden príbeh kopíroval druhý, ale na to, že oba príbehy vychádzajú z tej istej historickej udalosti.

Napokon existujú prípady výpožičiek, ale v týchto prípadoch bola zdrojom Biblia, nie pohanské mýty (napriek pseudoakademickým tvrdeniam o opaku). Zoberme si prípad Sargonovho narodenia. Legenda hovorí, že Sargona vložila jeho matka do rákosového koša a poslala ho po rieke. Zachránil ho Aqqi, ktorý ho potom adoptoval ako vlastného syna. Znie to veľmi podobne ako príbeh Mojžiša v 2. kapitole 2. Mojžišovej knihy, však? A Sargon žil asi 800 rokov pred Mojžišovým narodením. Takže príbeh o Mojžišovi, ktorý bol poslaný po rieke, aby bol zachránený a adoptovaný, musel byť prevzatý od Sargona, však?

Na prvý pohľad to znie rozumne, ale to, čo je o Sargonovi známe, pochádza takmer výlučne z legiend napísaných mnoho stoviek rokov po jeho smrti. O Sargonovom živote existuje len veľmi málo dobových záznamov. Legenda o Sargonovom detstve, o tom, ako ho vložili do koša a poslali po rieke, pochádza z dvoch klinopisných tabuliek zo 7. storočia pred n. l. (z knižnice asýrskeho kráľa Aššurbanipala, ktorý vládol v rokoch 668 až 627 pred n. l.), ktoré boli napísané stovky rokov po 2. Mojžišovej knihe. Ak by chcel niekto tvrdiť, že jeden opis bol prevzatý z iného, muselo by to byť naopak: Sargonova legenda si zrejme požičala z Mojžišovho opisu v 2. Mojžišovej knihe.

Biblia má o svojom autorstve jasno. Hoci pero na papier priložilo mnoho rôznych ľudí, skutočným autorom je Boží Duch Svätý. Druhý list Timotejovi 3:16-17 hovorí, že Písmo je inšpirované Bohom. Čo to znamená, že Biblia je inšpirovaná? Znamená to, že je doslova „Bohom vydýchnutá“. On ju napísal, On ju zachoval po stáročia, On žije na jej stránkach a Jeho moc sa prostredníctvom nej prejavuje v našich životoch.

English



Návrat na slovenskú Domovská stránka

Kopírovala Biblia niektoré svoje príbehy z iných náboženských mýtov a legiend?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries