Otázka
Čo je existencializmus?
Odpoveď
Existencializmus nie je ani tak formálny systém filozofie, ako skôr všeobecná orientácia na filozofické otázky. V Európe bol najpopulárnejší začiatkom dvadsiateho storočia. Bola to reakcia na prílišnú dôveru osvietencov v ľudský rozum. Niektoré z vplyvov, ktoré ho pravdepodobne urobili atraktívnym, zahŕňajú Kierkegaardov pohľad, že kresťanskú vieru nemožno zredukovať na súbor racionálnych návrhov, ale že zahŕňa aj širšie emocionálne a vzťahové dôsledky. Ešte významnejšie je, že historické udalosti ako devastácia 1. svetovej vojny, ekonomické kolapsy v 20. a 30. rokoch 20. storočia a hrôzy 2. svetovej vojny ukázali falošnú nádej modernizmu, že ľudský rozum dokáže prekonať všetky problémy.
Existencializmus podľa toho bagatelizuje schopnosť ľudského rozumu. Zúfalo sa snaží nájsť individuálny a spoločenský význam vo vzťahu k svojmu miestu v racionálnom, usporiadanom vesmíre. Samotný racionálny poriadok je pre existencialistov podozrivý. Preto racionálne vysvetľovanie ustupuje do úzadia iným prístupom k hľadaniu zmyslu. Niektorí existencialisti vyjadrujú význam v zmysle úspechov jednotlivca pri prekonávaní jeho okolností. Iní to vyjadrujú z hľadiska významu, ktorý pochádza zo spájania a komunikácie s ostatnými o ľudských skúsenostiach. Zážitok bytia je stredobodom pozornosti. Racionálne vysvetlenie ide bokom.
Ako môže kresťan užitočne reagovať na tvrdenia existencializmu? Na jednej strane môže kresťan súhlasiť s tým, že modernizmus má falošnú nádej v schopnosť ľudského rozumu čeliť a prekonať každú výzvu. Skutočne je veľa vecí, ktoré podľa biblického učenia prekoná len Božia milosť, vrátane problémov ľudského hriechu a samotnej smrti. Kresťania tiež uznávajú, že je veľa vecí, ktoré ľudský rozum nedokáže objaviť a ktoré sa dajú nájsť len vtedy, ak sa ich Boh rozhodne odhaliť. Na druhej strane kresťan nesúhlasí s duchom beznádeje existencializmu. Kresťanstvo veľmi zdôrazňuje dva aspekty budúcnosti. Po prvé, kresťanstvo potvrdzuje konečný súd, na ktorom bude všetko zlé, pokazené a porušené konečne napravené, pretože Kristus sa na konci časov vráti, aby porazil všetko zlo a vládol nad všetkým. Po druhé, kresťanstvo potvrdzuje konečnú nádejnú budúcu realitu pre všetkých, ktorí dôverujú Kristovi, totiž skúsenosť vzkriesenia, večného života a absolútneho zavŕšenia posvätenia, ktoré sú darované zadarmo z Božej milosti. O týchto dvoch aspektoch budúcnosti by sa dalo citovať množstvo biblických pasáží. Tu je jeden z mnohých, Rimanom 6:23: „Lebo odplatou za hriech je smrť, ale Božím darom milosti je večný život v Kristovi Ježišovi, našom Pánovi.“
English
Čo je existencializmus?