settings icon
share icon
Otázka

Kto boli herodiáni?

Odpoveď


V Ježišovej dobe existovali určité skupiny - farizeji, herodiáni a saduceji - ktoré mali autoritu a moc nad ľuďmi. Ďalšími skupinami boli sanhedrin a zákonníci. Každá z týchto skupín mala moc buď v náboženských, alebo politických záležitostiach. Herodiáni mali politickú moc a väčšina učencov sa domnieva, že boli politickou stranou, ktorá podporovala kráľa Herodesa Antipu, vládcu Rímskej ríše nad väčšinou židovskej krajiny od roku 4 pred Kr. do roku 39 po Kr. Herodiáni uprednostňovali podriadenie sa Herodesovi, a teda Rímu, z politických dôvodov. Táto podpora Herodesa kompromitovala nezávislosť Židov v mysliach farizejov, čo sťažovalo herodiánom a farizejom zjednotiť sa a na niečom sa dohodnúť. Jedna vec ich však predsa len zjednotila - odpor voči Ježišovi. Samotný Herodes chcel Ježiša mŕtveho (Lukáš 13:31) a farizeji už proti nemu zosnovali sprisahanie (Ján 11:53), preto spojili svoje úsilie, aby dosiahli spoločný cieľ.

Prvýkrát sa herodiáni v Písme objavujú v Marekovi 3:6: „Farizeji hneď odišli a radili sa s herodiánmi, ako ho zahubiť." Ježiš robil zázraky, ktoré spôsobili, že niektorí ľudia v neho uverili, aby boli spasení, a to ohrozovalo moc a postavenie farizejov, saducejov a herodiánov. Herodiáni sa opäť spojili s farizejmi, aby vyzvali Ježiša a zistili, či by ho mohli chytiť do pasce, aby ho nejakou záludnou otázkou buď zdiskreditovali, alebo prinútili prestať kázať (Matúš 22:16).

Ježiš považoval tieto dve skupiny za jednotu proti nemu a varoval pred nimi svojich nasledovníkov. „Dajte si pozor," varoval ich Ježiš. „Dajte si pozor, vyhýbajte sa kvasu farizejov a kvasu Herodesa!" (Marek 8:15). Kvas v tomto kontexte znamená falošné učenie, odmietanie Ježiša ako Mesiáša a pokrytectvo. Mnohí učenci sa domnievajú, že herodiáni sa na Herodesa pozerali ako na mesiáša, akéhosi spasiteľa, ktorý by židovskej krajine zabezpečil priazeň Rímskej ríše a priniesol im požehnanie. Ježišova prezentácia seba samého ako Mesiáša bola hrozbou pre snahu herodiánov urobiť z Herodesa vplyvnú politickú moc v krajine.

Biblia nám hovorí, že v budúcnosti sa mnohí nechajú oklamať antikristom a budú ho považovať za „mesiáša". Bude politickým vodcom, ako aj falošným náboženským vodcom, a prostredníctvom svojich politických programov bude sľubovať mier a prosperitu. Herodiáni v Ježišových časoch sa tiež zameriavali skôr na politické ciele než na večné ciele, ktoré hlásal Ježiš. Mysleli si, že Herodes môže priniesť dočasný politický pokoj. Ježiš však prišiel, aby nám priniesol večnú spásu tým, že zomrel na kríži, aby zaplatil za naše hriechy. Z omylu herodiánov si berieme ponaučenie, že nemáme dôverovať človeku, ako oni dôverovali Herodesovi (Žalm 118:8). Máme dôverovať Pánovi Ježišovi a nechať, aby sa v našom živote a na zemi stala jeho vôľa.

English



Návrat na slovenskú Domovská stránka

Kto boli herodiáni?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries