Otázka
Aká je história Masady?
Odpoveď
Masada je slávna horská pevnosť nad západným brehom Mŕtveho mora v Izraeli. História Masady siaha do roku 31 pred n. l., keď Herodes Veľký dokončil výstavbu tohto „útočišťa", ktoré dal postaviť pre prípad vzbury proti nemu.
Podľa historika Iosephusa bol kráľ Herodes Edomita, ktorého Rímska ríša ustanovila za klientského kráľa nad Judeou. Keďže nebol Judejčan a bol krutý k svojim poddaným, Židia Herodesom opovrhovali. Niektorí moderní psychológovia, ktorí skúmali Herodesove záznamy, ho klasifikovali ako bipolárneho a trpiaceho extrémnou paranojou. Od jeho rozsiahlych stavebných projektov vrátane Masady až po početné politické vraždy sa u Herodesa prejavovala paranoja zo straty moci. Jeho nezdravá podozrievavosť bola zjavná každému.
Masada je postavená na vysokej vyvýšenine. Pevnosť obsahuje množstvo kasární, zbrojníc a obranných stavieb. Má aj obrovské sklady a cisterny, v ktorých sa nachádzali zásoby potravín a vody na celé mesiace. Hlavnou obranou Masady bola jednokoľajná „hadia cesta" na 1 300 metrov vysoký vrch. Cestu bolo mimoriadne ľahké brániť z pozorovacích stanovíšť zhora.
Približne sto rokov po tom, čo Herodes Veľký postavil „nedobytnú" pevnosť Masada, sa stala domovom skupiny židovských horlivcov, ktorí sa tu skrývali počas rímskeho dobývania Izraela. Po páde Jeruzalema v roku 70 n. l. bola Masada posledným židovským útočiskom. Keď Rimania postupovali na juh v rámci poslednej čistky krajiny, prišli k Masade a tamojšiemu židovskému odboju.
V roku 72 n. l. rímska légia pod velením generála Flavia Silva nakoniec Masadu obkľúčila, ale nemohla sa dostať k malej skupine preživších, ktorí žili na vrchole. V pravom rímskom štýle Rimania priviezli tisíce otrokov a niekoľko mesiacov stavali obrovskú obliehací rampu na zadnej strane hory. Keď Rimania na jar roku 73 n. l. konečne prerazili pevnosť, našli strašidelnú scénu. Zelóti, ktorí si radšej zvolili smrť ako zajatie, spáchali obradnú samovraždu. Celkovo zomrelo 953 mužov, žien a detí, ktorí definitívne odmietli rímsky útlak.
O obliehaní Masady a hromadnej samovražde neskôr informovali dve ženy, ktoré sa s piatimi deťmi ukryli v cisterne. Rozprávali o posledných slovách svojho vodcu Eleazara, ktoré zapísal Iosephus:
„Keďže sme sa už dávno rozhodli, moji veľkodušní priatelia, že nikdy nebudeme slúžiť Rimanom, nikomu inému ako samotnému Bohu, ktorý jediný je pravým a spravodlivým Pánom ľudstva, teraz prišiel čas, ktorý nás zaväzuje, aby sme toto rozhodnutie uskutočnili v praxi."
Izrael sa v roku 1948 opäť stal oficiálnym štátom. Takmer 1 900 rokov po páde Masady je pevnosť stále významnou súčasťou izraelskej kultúry. V rámci obrany svojej obnovenej krajiny musia všetci izraelskí muži a ženy absolvovať službu v IDF - Izraelských obranných silách. Po absolvovaní základného výcviku noví vojaci IDF v noci stúpajú po „hadej ceste" na Masadu a počas slávnostného ceremoniálu s pochodňami na vrchole Masady skladajú prísahu. Ich záverečné vyhlásenie v noci pred zostupom z hory ako plnohodnotných vojakov znie: „Masada už nepadne."
English
Aká je história Masady?