settings icon
share icon
Otázka

Aký význam majú v Biblii žeravé uhlíky?

Odpoveď


Žeravé uhlie sa v Písme spomína viackrát, zvyčajne sa vzťahuje na doslovné rozpálené uhlie ohňa (Ján 21:9). V Prísloviach 25:21-22 je však zmienka o žeravom uhlí, ktorá pravdepodobne nie je doslovná: „Ak ten, čo ťa nenávidí, je hladný, daj mu jesť chlieb, ak je smädný, daj mu napiť vody;tým nahrnieš žeravé uhlie na jeho hlavu a Hospodin ťa odmení." Pavol cituje tento úryvok opäť v Rimanom 12:20 a je pravdepodobné, že ani v jednom z týchto úryvkov sa nehovorí o doslovnom uhlí.

Pavlov výber tejto metafory vysvetľuje kontext listu Rimanom 12. Venuje sa správnej reakcii kresťana, keď sa s ním zle zaobchádza. Verš 21 vysvetľuje myšlienku hromadenia žeravého uhlia na niekoho slovami: „Nedaj sa premôcť zlému, ale dobrom premáhaj zlé." Každý môže odplácať zlým za zlé. Keď to však robí kresťan, pozorujúci svet nevidí na našom živote nič iné. Dokonca ani nie je jasné, kto má pravdu a kto nie, keď tomu, kto nám ublížil, odpovedáme dobrom. Keď sa však riadime Ježišovým pokynom, aby sme milovali svojich nepriateľov (Matúš 5:43-44) a oplácali dobro za zlo, kontrast je výrazný. Naša láskavá a jemná reakcia na nenávisť upozorňuje na skazenosť toho, kto s nami zle zaobchádzal, a necháva ubližujúceho človeka osamote v jeho nenávisti. Nič tak nepichá do svedomia nenávistného človeka ako jemný, odpúšťajúci duch u toho, komu ublížil (Príslovia 15:1). „Žeravé uhlie", ktoré sa mu nahrnie na hlavu, by mohlo byť odkazom na pálčivú hanbu, ktorú bude cítiť, keď naňho bude pôsobiť jeho svedomie.

Žeravé uhlie v Biblii symbolizuje aj súd (Žalm 140:10) a duchovné očistenie (Izaiáš 6:6; 3. Mojžišova 16:12). Boh je často prirovnávaný k ohňu (5. Mojžišova 4:24; Hebrejom 12:9) a je opisovaný výrazmi, ktoré sa vzťahujú na žiaru, jas a silu ohňa (2. Mojžišova 24:17; Izaiáš 34:14; Ž 18:8). Takže iné chápanie „žeravého uhlia" v Prísloviach 25:22 je, že naša správna reakcia na tých, ktorí nám ubližujú, umožňuje, aby na daného človeka dopadla Božia moc a súd. Musíme „dať miesto hnevu" (Rimanom 12:19) a čakať na pomstu, ktorú Boh prinesie vo svojom vlastnom čase. Keď sa vzdávame v prospech Boha svojho práva na pomstu, prejavujeme vieru v jeho spravodlivosť. Boh prinesie odsúdenie na hriešne srdce. Ak odpovieme tak, ako to urobil Ježiš svojim nepriateľom (Lukáš 23:34), umožníme „žeravým uhlíkom" Božej spravodlivosti a práva pôsobiť v duši daného človeka a dúfame, že ho privedú k pokániu (2. Petrov 3:9).

English



Návrat na slovenskú Domovská stránka

Aký význam majú v Biblii žeravé uhlíky?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries