Otázka
Ako jednať so svokrou...?
Odpoveď
Vtieravú svokru, ktorá je náročná, kontrolujúca a zasahuje do života svojho syna/dcéry a zaťa/nevesty, Biblia nazýva „zaháľčivou“ (1. Timotejovi 5:13). Význam gréckeho slova, ktoré je v 1. Timotejovi preložené ako „zaháľčivá“, znamená „samozvaný dozorca v záležitostiach iných ľudí“. Dohliadanie je to, čím sa zaoberajú niektoré svokry, alebo z čoho sú aspoň obviňované. Takéto správanie je nepríjemné, frustrujúce a v rozpore s Božím plánom pre rodinu.
Je zrejmé, že dynamika v takejto situácii je frustrujúca. Svokra môže robiť tieto veci preto, lebo nikto iný v rodine jej nedal hranice. Preto sa stáva panovačnou „tyrankou“. Možno si ani neuvedomuje, aká je dotieravá a kontrolujúca. Pre ňu to môže byť len „láskavé“. Ak je to tak, možno rozhovor od srdca vyčistí vzduch. Ak chápe, čo robí, a robí to zámerne aj po tom, čo bola požiadaná, aby prestala, potom na tom nemôžete nič zmeniť.
Bez ohľadu na to, z ktorej strany rodiny zasahovanie pochádza, je to útok na posvätnosť manželstva a porušuje „odísť a priľnúť“ z Božieho poriadku pre manželstvo (1. Mojžišova 2:23-24). Muž a žena opúšťajú svoje rodné rodiny a zakladajú novú rodinu, pričom sa majú navzájom milovať a chrániť. Manžel, ktorý dovolí svojej matke alebo svokre zasahovať do manželstva, nežije podľa prikázania daného manželom v Efezanom 5:25-33. Hranice je potrebné stanoviť a potom ich dodržiavať bez ohľadu na odpor, na ktorý narazíme. Realita je taká, že ľudia sa k nám správajú tak, ako im dovolíme, aby sa k nám správali. Ak im dovolíme pošliapať posvätnosť našej rodiny, potom to budú robiť. Nikto, dokonca ani naša širšia rodina, nemá právo narúšať súkromie nášho domova a je povinnosťou manžela toto súkromie strážiť. Mal by sa ujať vedenia a jemne - ale dôrazne - vysvetliť svojej svokre, čo robí zle, a ubezpečiť ju, že takéto správanie nemožno tolerovať. Mal by jej pripomenúť, že Boh mu zveril zodpovednosť za rodinu a vzdať sa akejkoľvek časti tejto zodpovednosti v jej prospech, znamená neposlúchať Boha. Mal by ju tiež ubezpečiť, že on a jeho manželka ju stále milujú, ale že vzťah sa zmenil a on je teraz zodpovedný. Taký je Boží plán pre rodinu a tak to aj bude. Potom musí manželský pár pevne stáť za svojim rozhodnutím.
Čo môžeme urobiť s reakciou na dotieravú svokru? Môžeme sa rozhodnúť, že jej nedovolíme, aby nám brala pokoj. Možno nedokážeme zmeniť spôsob, akým sa správajú druhí, ale to, ako budeme reagovať na ich správanie, je naša voľba. Môžeme dovoliť, aby nás konanie iných ľudí dostalo, alebo sa môžeme rozhodnúť odovzdať ho Bohu a dovoliť mu, aby si ho použil na naše duchovné posilnenie. Práve naša vlastná reakcia na takýto typ situácie podnecuje našu frustráciu. Len my sa môžeme prestať emocionálne vyčerpávať tým, že dovolíme, aby sa konanie zasahujúcej svokry stalo arbitrom nášho vlastného pokoja. Za jej správanie nie sme zodpovední my, ale naša reakcia.
K rodičom a svokrovcom by sme sa mali správať s úctou a láskou, ale nesmieme dovoliť, aby nás spútali naše emócie. Najlepší spôsob, ako sa zbaviť nepriateľa, je urobiť z neho spojenca. To sa dá dosiahnuť prostredníctvom Božej milosti. Kresťania môžu vždy udeliť milosť odpustenia (Efezanom 4:32). Možno to nezabráni svokre, aby zasahovala, ale bude to zdroj sily a pokoja, v ktorom môže stáť (Efezanom 6:11-17). Jediné miesto, kde môžeme nájsť skutočný pokoj srdca, je osobný vzťah s Bohom skrze Krista. Len vtedy môžeme reagovať spočívaním v jeho pokoji.
English
Ako jednať so svokrou...?