Otázka
Čo by sme sa mali naučiť od Júdovho kmeňa?
Odpoveď
Každý z dvanástich synov Izraela/Jákoba dostal od svojho otca požehnanie tesne pred Jákobovou smrťou. Dvanásť synov bolo praotcami dvanástich kmeňov Izraela a požehnanie obsahovalo prorocké informácie o budúcnosti každého kmeňa. V prípade kmeňa Júda Jákob prorokoval: „Júda, teba budú chváliť tvoji bratia, tvoja ruka bude na šiji tvojich nepriateľov. Budú sa ti klaňať synovia tvojho otca. Júda je levíča. Od koristi si sa zdvihol, syn môj, leží a odpočíva ako lev a levica; kto ho donúti, aby vstal? Nevzdiali sa žezlo od Júdu ani vladárska berla od jeho nôh, kým z neho nevzíde vládca, ktorého budú poslúchať národy. Svoje oslíča si priviaže na vinič, oslie mláďa k viničnému kmeňu, vo víne si operie rúcho a v hroznovej krvi svoj plášť. Jeho oči budú tmavšie než víno, zuby belšie než mlieko" (1. Mojžišova 49:8-12).
Každá časť Jákobovho proroctva pre Júdov kmeň odhaľuje niečo o ľuďoch z tohto kmeňa, ich histórii a duchovnej aplikácii, ktorú z nej môžeme vyvodiť. V ôsmom verši Jákob prorokuje, že Júdovi bratia ho budú chváliť. Meno Júda znamená chválu a dala mu ho jeho matka, pričom jej srdce bolo plné chvály Bohu za neho (1. Mojžišova 29:35). Vo verši 8 sa predpovedá aj sila a moc kmeňa. V 9. verši sa na vykreslenie Júdovho kmeňa používa obraz leva i levíčaťa. Júda sa svojou silou, odvahou a vitalitou prirovnáva k mladému levovi a k dospelému levovi v tom, že v Júdovom rode sa nachádzali významní národní a kráľovskí predstavitelia vrátane Dávida a Šalamúna.
Žezlo, ktoré neodíde od Júdu, kým „z neho nevzíde vládca, ktorého budú poslúchať národy", je mesiášske proroctvo. V tomto verši sa vo viacerých prekladoch objavuje meno „Šílo" (Roháčkov preklad), slovo, ktoré označuje Mesiáša. Komentátori sa rozchádzajú v názore na presný význam tohto trochu nejasného úryvku, ale všetci sa zhodujú v tom, že ten, ktorý príde, aby získal poslušnosť národov, nemôže byť nikto iný ako Kristus. Zvyšok úryvku, verše 11-12, sa vzťahuje na veľkú hojnosť bohatstva, ktoré bude patriť Júdovmu kmeňu. Boli by takí bohatí a požehnaní, že by mohli priviazať osla k najvybranejšiemu viniču a dovoliť mu, aby sa najedol, čo je náznak hojnosti, ktorá bude patriť Júdovi.
Druhá aplikácia veršov 11-12, ktorá sa týka dnešných kresťanov, je hojnosť duchovného bohatstva, ktoré máme k dispozícii v Kristovi, veľké množstvo duchovných požehnaní prameniacich z Božej lásky, ktoré k nám prichádzajú skrze Krista a ktoré sú porovnateľné s vínom a mliekom. Toto bohatstvo zahŕňa jeho slovo a ustanovenia a samotného Krista, Chlieb života. Môžeme ich vzťahovať aj na Krista a jeho ľudskú prirodzenosť, ktorá bola ako rúcho namočené v krvi skrze jeho utrpenie a smrť. Izaiáš 63:1-3 obsahuje ten istý obraz. Môže sa to vzťahovať aj na jeho cirkev a jeho ľud, ktorého rúcha sú vyprané a vybielené v Baránkovej krvi (Zjavenie 7:13-14).
English
Čo by sme sa mali naučiť od Júdovho kmeňa?