settings icon
share icon
Otázka

Mali by kresťania ísť ku doktorom?

Odpoveď


Sú kresťania, ktorí veria, že vyhľadávanie lekárskeho ošetrenia je prejavom nedostatku viery v Boha. V hnutí Slovo-Viera je návšteva doktora hodnotená ako nedostatok viery, ktorý v konečnom dôsledku zabráni Bohu v tom, aby ťa vyliečil. V skupinách ako sú Kresťanská Veda je vyhľadávanie doktora niekedy vnímané ako prekážka na používanie duchovnej energie, ktorú nám Boh dal, aby sa sa sami uzdravovali. V týchto postojoch chýba logika. Ak sa ti pokazí auto, tak čo urobíš? Zoberieš ho k automechanikovi, alebo budeš čakať na to, že Boh urobí zázrak a uzdraví tvoje auto? Ak ti v dome praskne potrubie, budeš čakať na Boha, kým neopraví trhlinu, alebo zavoláš inštalatéra? Boh je rovnako schopný ti opraviť auto alebo potrubie ako je schopný uzdraviť naše telá. To, že Boh môže a aj robí zázraky uzdravovania neznamená, že máme vždy očakávať zázrak miesto toho, aby sme vyhľadali pomoc u ľudí, ktorí majú vedomosti a zručnosti na to, aby nám pomohli.

Biblia niekoľko krát hovorí o lekároch. Jediný verš, ktorý by sa dal vytrhnúť z kontextu, aby tak učil, že by sme nemali ísť ku lekárovi je 2 Kronická 16:12. „V tridsiatom deviatom roku svojej vlády Ása veľmi vážne ochorel na nohy. Ale ani vo svojej chorobe nevyhľadával Hospodina, iba lekárov.“ Problémom tu je to, že Ása sa radil s lekármi, no „nevyhľadával Hospodina“. Dokonca aj vtedy, keď navštevujeme lekára by naša konečná dôvera mala byť v Bohu a nie v lekárovi.

Je mnoho veršov, ktoré hovoria o používaní „lekárske ošetrenie“, ako je používanie obväzov (Izaiáš 1:6), oleja (Jakub 5:14), oleja a vína (Lukáš 10:34), lístia (Ezechiel 47:12), vína (1 Timoteovi 5:23) a masti, presnejšie „balzamu v Gileáde“ (Jeremiáš 8:22). Tak isto aj Pavol hovorí o Lukášovi, autorovi Skutkov a Evanjelia podľa Lukáša ako o „milovanom lekárovi“ (Kolosenským 4:14).

Marek 5:25-30 nám hovorí príbeh o žene, ktorá mala problém s neustálym krvácaním, problém, ktorý lekári nedokázali vyliečiť. Aj napriek tomu že bola u mnohých lekárov a minula všetky svoje peniaze. Prišla za Ježišom a myslela si, že ak by sa čo i len dotkla Jeho rúcha, tak by ozdravela; dotkla sa Mu rúcha a ozdravela. Keď Ježiš odpovedal farizejom, prečo trávi tak veľa času s hriešnikmi povedal, „Nepotrebujú lekára zdraví, ale chorí.“ (Matúš 9:12). Z týchto veršov by sa dalo vyvodiť niekoľko nasledujúcich princípov:

1) Lekári nie sú Bohom a nemali by tak byť vnímaní. Niekedy môžu pomôcť, no sú chvíle, keď jediná vec čo dosiahnu je získanie peňazí.

2) Vyhľadávanie doktorov a používanie „zemských“ liekov nie je v Písme odsúdené. V skutočnosti sú lekárske ošetrenia vnímané pozitívne.

3) V každej situácii by sme mali vyhľadávať Božie zakročenie (Jakub 4:2; 5:13). Nesľubuje nám, že vždy odpovie tak, ako by sme chceli (Izaiáš 55:8-9), ale máme istotu, že všetko čo urobí, urobí v láske a tak pre naše dobro (Žalm 145:8-9).

Takže, mali by kresťania ísť ku lekárovi? Boh nás stvoril ako inteligentné bytosti a dal nám schopnosť vytvoriť lieky a naučiť sa, ako „opraviť“ svoje telá. Nie je nič zlé na tom, ak aplikujeme toto poznanie a schopnosť na fyzické uzdravenie. Doktorov môžeme vnímať ako Boží dar, spôsob, ktorým nám Boh prináša uzdravenie a zotavenie. No zároveň musí byť naša konečná dôvera v Bohu a nie v doktoroch či liekoch. Ako s každým náročným rozhodnutím by sme mali hľadať Boha, ktorý sľubuje, že nám dá múdrosť, keď o ňu budeme prosiť (Jakub 1:5).

English



Návrat na slovenskú Domovská stránka

Mali by kresťania ísť ku doktorom?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries