Otázka
Kto boli Aramejčania?
Odpoveď
Aram bol hebrejský názov pre sýrsky národ, takže Aramejčania spomínaní v Biblii sú Sýrčania. V skutočnosti niektoré preklady, ako napríklad Ekumenický a Roháčkov , pri preklade hebrejského slova „Aramejčan" nahrádzajú slovo Sýrčan (pozri 2. kniha kráľov 7:6). Aramejčania žili na vyvýšenej stolovej rovine a topografia sa odráža v tom, že slovo Aram pochádza z koreňa, ktorý znamená „výšiny". Aram Naharajim v 1. Mojžišovej 24:10 znamená „výšina dvoch riek".
Hranice Aramu zahŕňali rozsiahlu oblasť bezprostredne na severovýchod od Izraela, siahali až po rieku Eufrat a zahŕňali Mezopotámiu. Medzi hlavné mestá obývané starovekými Aramejčanmi patrili Damask (1. Mojžišova 14:15) a Chamát (4. Mojžišova 13:21). Oveľa neskôr bola vybudovaná sýrska Antiochia, ktorá sa spomína v Novom zákone (Skutky 11:19; 13:1). Rôzne kráľovstvá tvoriace staroveký Aram sa postupne zjednotili pod Damaskom, ktorý sa stal najdominantnejším z aramejských kráľovstiev.
Keď Abrahám hľadal manželku pre svojho syna Izáka, poslal sluhu do krajiny Aram, aby našiel Rebeku (1. Mojžišova 24:10; 25:20). Lában, Jákobov svokor, je v 1. Mojžišova 31:10 nazvaný Aramejčanom. Samotný Jákob je v 5. Mojžišova 26:5 nazvaný „blúdiaci Aramejčan", keďže jeho matka aj starý otec pochádzali z Mezopotámie, a preto ich Hebrejci považovali za Aramejčanov.
Počas vlády kráľa Dávida prišli Aramejčanom z Damasku na pomoc iní Sýrčania. Dávid ich porazil a Aramejčania boli nútení platiť daň (2. Samuelova 8:5-6). Neskôr sa Aramejčania spojili s Amončanmi vo vojne proti Izraelu (2. Samuelova 10). Izraeliti Aramejčanov opäť porazili a udržali ich v područí. Toto usporiadanie trvalo počas vlády kráľa Šalamúna (1. kniha kráľov 4:21).
Po Šalamúnových časoch boli Aramejčania večným tŕňom v oku Izraela. Bojovali proti Izraelu za čias kráľa Achaba a Izrael zvíťazil (1. kniha kráľov 20). V inej bitke však Achaba zabili (2. kniha kroník 18:34). Prepadávali Izrael (2. kniha kráľov 6:8) a neskôr obliehali hlavné mesto Samáriu (verš 24). Elizeus predpovedal zverstvá, ktoré Aramejčania spáchajú (2. kniha kráľov 8:12). Aramejčania bojovali proti izraelskému kráľovi Joramovi a zranili ho (2. kniha kráľov 8:28). Bojovali aj proti judskému kráľovi Joasovi a zranili ho (2. kniha kroník 24:23-25). Ku konečnému pádu Jeruzalema z rúk Babylonu prispeli Aramejčania (2. kniha kráľov 24:2).
Elizeus úžasne demonštroval Božiu milosť a moc, keď uzdravil Sýrčana Naamána z malomocenstva (2. kniha kráľov 5). Naamán, veliteľ vojska aramského kráľa, bol nepriateľom Izraela, ale pokoril sa natoľko, že hľadal Pánovu pomoc. Naamán zistil, že Boh je milosrdný ku všetkým, ktorí ho vzývajú - dokonca aj k Aramejčanom - a tento objav drasticky zmenil Naamánov pohľad na svet: „Teraz som spoznal, že nikde inde niet Boha, iba v Izraeli" (2. kniha kráľov 5:15).
English
Kto boli Aramejčania?