settings icon
share icon
Otázka

Čo je to kultúrny relativizmus?

Odpoveď


Kultúrny relativizmus je názor, že všetky názory, zvyky a etiky sú relatívne pre jednotlivca v jeho vlastnom sociálnom kontexte. Inými slovami, „správne“ a „nesprávne“ sú kultúrne špecifické; to, čo sa v jednej spoločnosti považuje za morálne, môže byť v inej spoločnosti považované za nemorálne, a keďže neexistuje univerzálny štandard morálky, nikto nemá právo posudzovať zvyky inej spoločnosti.

Kultúrny relativizmus je v modernej antropológii všeobecne uznávaný. Kultúrni relativisti veria, že všetky kultúry sú samy osebe hodnotné a majú rovnakú hodnotu. Rozmanitosť kultúr, dokonca aj tých s protichodnými morálnymi presvedčeniami, sa nemá posudzovať z hľadiska správneho a nesprávneho alebo dobrého a zlého. Dnešný antropológ považuje všetky kultúry za rovnako legitímne prejavy ľudskej existencie, ktoré treba skúmať z čisto neutrálneho hľadiska.

Kultúrny relativizmus úzko súvisí s etickým relativizmom, ktorý považuje pravdu za premenlivú a nie absolútnu. To, čo predstavuje dobro a zlo, určuje výlučne jednotlivec alebo spoločnosť. Keďže pravda nie je objektívna, nemôže existovať objektívny štandard, ktorý by platil pre všetky kultúry. Nikto nemôže povedať, či má niekto iný pravdu alebo nie; je to vecou osobného názoru a žiadna spoločnosť nemôže vynášať súdy nad inou spoločnosťou.

Kultúrny relativizmus nevidí na žiadnom kultúrnom prejave nič prirodzene zlé (a nič prirodzene dobré). Takže prastaré mayské praktiky sebapoškodzovania a ľudských obetí nie sú ani dobré, ani zlé; sú to jednoducho kultúrne odlišnosti, podobne ako americký zvyk strieľať ohňostroje na 4. júla. Ľudská obeť a ohňostroj - oboje sú jednoducho odlišné produkty oddelenej socializácie.

Keď v januári 2002 prezident Bush označil teroristické národy za „os zla“, kultúrni relativisti boli zdesení. To, že by nejaká spoločnosť nazvala inú spoločnosť „zlou“, je pre relativistov anatémou. Súčasné hnutie za „pochopenie“ radikálneho islamu - namiesto boja proti nemu - je znakom toho, že relativizmus dosahuje úspechy. Kultúrny relativista verí, že ľudia zo Západu by nemali islamskému svetu vnucovať svoje predstavy vrátane myšlienky, že samovražedné bombové útoky na civilistov sú zlé. Islamská viera v nevyhnutnosť džihádu je rovnako platná ako akákoľvek viera v západnú civilizáciu, tvrdia relativisti, a Amerika nesie rovnakú vinu za útoky z 11. septembra ako teroristi.

Kultúrni relativisti sú vo všeobecnosti proti misionárskej činnosti. Keď evanjelium prenikne do sŕdc a mení životy, vždy nasleduje určitá kultúrna zmena. Napríklad keď Don a Carol Richardsonovci v roku 1962 evanjelizovali kmeň Sawi v Holandskej Novej Guinei, Sawiovia sa zmenili: konkrétne sa vzdali svojich dlhoročných zvykov kanibalizmu a obetovania vdov na pohrebných hranoloch ich manželov. Kultúrni relativisti môžu Richardsonovcov obviňovať z kultúrneho imperializmu, ale väčšina sveta by súhlasila s tým, že ukončenie kanibalizmu je dobrá vec. (Celý príbeh obrátenia Sawisovcov, ako aj výklad kultúrnej reformy v súvislosti s misiami nájdete v knihe Dona Richardsona Dieťa mieru (Peace Child)).

Ako kresťania si vážime všetkých ľudí bez ohľadu na kultúru, pretože uznávame, že všetci ľudia sú stvorení na Boží obraz (1. Mojžišova 1:27). Uznávame tiež, že rozmanitosť kultúr je krásna vec a rozdiely v jedle, oblečení, jazyku atď. by sme mali zachovávať a oceňovať. Zároveň vieme, že kvôli hriechu nie všetky názory a praktiky v rámci kultúry sú zbožné alebo kultúrne prospešné. Pravda nie je subjektívna (Ján 17:17); pravda je absolútna a existuje morálny štandard, za ktorý sa budú zodpovedať všetci ľudia každej kultúry (Zjavenie 20:11-12).

Naším cieľom ako misionárov nie je „westernizovať“ svet. Skôr je to priniesť svetu dobrú správu o spasení v Kristovi. Posolstvo evanjelia roznieti spoločenskú reformu do takej miery, že každá spoločnosť, ktorej praktiky sú v rozpore s Božím morálnym štandardom, sa zmení - napríklad modlárstvo, polygamia a otroctvo sa skončia, keď zvíťazí Božie slovo (pozri Skutky 19). V amorálnych otázkach sa misionári snažia zachovať a ctiť kultúru ľudí, ktorým slúžia.

English



Návrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je to kultúrny relativizmus?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries