settings icon
share icon
Otázka

Aké sú rôzne názvy Izraelitov a čo znamenajú?

Odpoveď


Židovský národ sa v Biblii nazýva rôznymi menami. Nazývajú sa Izraeliti, Židia, Hebrejci, Abrahámove deti, dcéra Siona, Boží vyvolený národ atď.

Jeden z najčastejších názvov pre židovský národ v Biblii je „Izraeliti". Tento názov sa používal v rovnakom zmysle, ako sa americkí občania označujú ako „Američania". Izraeliti boli občanmi Izraela. Pôvod slova Izrael však nachádzame v súvislosti s Jákobom, Abrahámovým vnukom. Po celonočnom zápase s anjelom dostal Jákob meno „Izrael", čo znamená „ten, kto zápasí s Bohom". Medzi Jákobovými potomkami bolo 12 synov, ktorí sa stali hlavami 12 izraelských kmeňov.

Druhý bežný názov pre židovský národ je „Židia". Slovo Žid (Jew) pochádza z pojmu Júda, vedúceho kmeňa Izraela. Žid bol doslova „ten, kto pochádzal z krajiny Júda", hoci neskôr sa toto slovo začalo používať pre každého Izraelitu bez ohľadu na kmeň, ku ktorému patril. Prvý výskyt slova Žid v Starom zákone je v Ester 2:5, kde sa Mardochaj nazýva „Žid Mardochaj".

Ďalší bežný názov pre židovský národ je „Hebrejci". Prvá zmienka o „Hebrejovi" v Biblii je v 1. Mojžišovej 14:13, kde sa Abrahám nazýva „Abrám Hebrej". Mnohí sa domnievajú, že „Hebrej" v tomto kontexte súvisí s Eberom, Abrahámovým predkom, ktorý sa spomína v 1. Mojžišovej 11:14-16. Bez ohľadu na význam tohto termínu je jeho pôvodná súvislosť s Abrahámom ako zakladateľom židovského národa.

Židovský národ sa označuje aj ako „synovia Abrahámovho rodu" alebo „Abrahámove deti". Apoštol Pavol oslovil Židov v Antiochii týmto výrazom v Skutkoch 13:26 (pozri aj Rimanom 9:7). „Abrahámove deti", samozrejme, zdôrazňujú vzťah medzi Abrahámom a židovským národom. Ježiš aj Pavol vyzývali Židov, aby boli nielen Abrahámovými deťmi podľa narodenia, ale aby napodobňovali Abrahámovu vieru (Ján 8:39-40; Rimanom 4).

„Dcéra Siona" sa nachádza v mnohých prorockých knihách a je poetickým odkazom na izraelský národ. Pasáže obsahujúce „dcéra Siona" sa často zaoberajú vykúpením a spasením zvyšku Izraela, najmä v kontexte príchodu Mesiáša (Sofoniáš 3:14; Náreky 4:22; Micheáš 4:8; Zachariáš 9:9; Izaiáš 52:2).

V Starom zákone je „Boží vyvolený ľud" iným pomenovaním pre Izraelitov (1. kniha kráľov 3:8; Izaiáš 47:6; 65:9). Tento výraz zdôrazňuje skutočnosť, že Židia mali od čias Abraháma až po čas Mesiáša osobitné poslanie a povolanie a budú opäť figurovať v Božom pláne pre budúcnosť. „Veď ty si svätý ľud Hospodina, svojho Boha. Hospodin, tvoj Boh, si ťa vyvolil, aby si bol jeho vlastným ľudom spomedzi všetkých národov, ktoré sú na povrchu zeme" (5. Mojžišova 7:6).

Boh prisľúbil požehnanie všetkým ľuďom na svete prostredníctvom Abrahámových potomkov (1. Mojžišova 12:1-3). Ježiš Kristus z kmeňa Júdu sa narodil v Betleheme a býval v galilejskom Nazarete. V ňom sme boli všetci požehnaní.

English



Návrat na slovenskú Domovská stránka

Aké sú rôzne názvy Izraelitov a čo znamenajú?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries