Kniha Sofoniáš
Autor: Sofoniáš 1:1 určuje ako autora knihy proroka Sofoniáša. Meno Sofoniáš znamená „Hospodin chráni".Obdobie vzniku: Kniha Sofoniáš bola pravdepodobne napísaná v období medzi rokmi 735 p. n. l. a 725 p. n. l.
Zámer knihy: Sofoniášove posolstvo súdu a povzbudenia obsahuje 3 hlavné doktríny:
1) Boh je zvrchovaný nad všetkými národmi. 2) V deň súdu budú bezbožní potrestaní a spravodlivý budú pomstení. 3) Boh žehná tých, ktorí sa kajajú a dôverujú Mu.
Kľúčové verše (Ekumenický preklad):
Sofoniáš 1:18, „Ani ich striebro, ani ich zlato ich nebude môcť zachrániť v deň Hospodinovho hnevu. Jeho ohnivá žiarlivosť strávi celú zem; rýchly a úplný koniec iste spôsobí všetkým obyvateľom na zemi."
Sofoniáš 2:3, „Hľadajte Hospodina, všetci pokorní zeme, vy, čo konáte podľa jeho práva. Hľadajte spravodlivosť, hľadajte pokoru, azda sa skryjete v deň Hospodinovho hnevu."
Sofoniáš 2:3, „V tvojom strede je Hospodin, tvoj Boh, hrdina, čo zachraňuje, radostne nad tebou jasá, svojou láskou ťa tíši, zvučne nad tebou plesá."
Stručné zhrnutie: Sofoniáš prehlasuje Hospodinov súd nad celou zemou, nad Judskom, nad okolitými národmi, nad Jeruzalemom a všetkými národmi. Po tomto nasledujú vyhlásenia Hospodinovho požehnania nad všetkými národmi, predovšetkým nad verným zvyškom Jeho ľudu v Judsku.
Sofoniáš mal odvahu hovoriť otvorene, pretože vedel, že ohlasuje slovo Hospodina. Jeho kniha začína výrokom „slovo Hospodina" a končí „hovorí Hospodin". Sofoniáš vedel, že nebudú zachránení ani množstvom bohov, ktorých ľudia uctievali, ani asýrskymi vojskami. Boh je milostivý a plný zľutovania, ale ak ignorujeme Jeho varovania, môžeme očakávať súd. Hospodinov deň súdu sa v Biblii spomína často. Proroci ho nazývajú aj „deň Pánov". Odkazujú sa pritom na rôzne udalosti ako pád Jeruzalema, ktorý bol prejavom dňa Hospodinovho a každý pritom poukazuje na konečný deň Hospodinov.
Prorocká symbolika: Záverečné požehnania Sionu vo veršoch 14-20 sú z väčšej časti nenaplnené, vedú teda k záveru, že ide o mesiášske proroctvá, ktoré budú naplnené po druhom príchode Krista. Hospodin nám odníme trest za hriech jedine skrze Krista, ktorý už bol potrestaný, keď zomrel za hriechy svojho ľudu (Sofoniáš 3:15, Ján 3:16). Ale Izrael ešte nespoznal svojho pravého Spasiteľa. Toto sa ešte len stane (Rímskym 11:25-27).
Zasľúbenie pokoja a bezpečia pre Izrael, a času, kedy budú mať svojho Kráľa uprostred seba, bude naplnené, keď sa Kristus vráti aby súdil svet a vykúpil ho. Rovnako ako vystúpil na nebo po svojom vzkriesení, tak sa vráti na zem a založí nový Jeruzalem na zemi (Zjavenia 21). Vtedy budú naplnené všetky Božie zasľúbenia pre Izrael.
Praktická aplikácia: Ak by sme urobili zopár úprav mien a situácií, mohol by tento prorok zo 7. storočia pred n. l. stáť dnes za kazateľňou a oznamovať rovnaké posolstvo o súde bezbožných a nádeji pre verných. Sofoniáš nám pripomína, že Boha urážajú morálne a náboženské hriechy Jeho ľudí. Boží ľud neunikne trestu za vedomé hriechy. Trest bude bolestivý, ale jeho účelom je vykúpenie a nie potrestanie. Nevyhnutnosť potrestania bezbožnosti je útechou v dobe, keď sa zdá, že sa zlo šíri a víťazí. Máme slobodu neposlúchnuť Boha, ale následkom neposlušnosti neunikneme. Tých, ktorí sú verní Bohu môže byť zdanlivo málo, ale Boh na nich nezabúda.
English
Prehľad Starého Zákona
Kniha Sofoniáš